PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Konkurs "Młodzi dla demokracji" rozstrzygnięty. Jak gdańscy uczniowie rozumieją ją dzisiaj?
Konkurs "Młodzi dla demokracji" rozstrzygnięty. Jak gdańscy uczniowie rozumieją ją dzisiaj?
W czwartek, 6 czerwca, rozstrzygnięto konkurs pod hasłem "Młodzi dla demokracji", którego inicjatorem był śp. prezydent Paweł Adamowicz. Uroczysta gala, z wręczeniem nagród, odbyła się w gmachu Szkoły Podstawowej nr 58 w Gdańsku.
Nagrody wręcza Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska
Nagrody wręcza Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska
www.gdansk.pl

Konkurs zorganizowano już po raz trzeci, tradycyjnie w ramach Tygodnia Demokracji odbywającego się w naszym mieście. Jak rozumieją ją młodzi ludzie? Na różnoraki sposób.

Dla większości demokracja to przede wszystkim wolność. Dla wielu to też wyciągnięcie ręki do słabszego, to uśmiech do imigranta, który właśnie trafił do ich szkoły, a w której musi się odnaleźć. To także wzajemny szacunek, a nawet przyjaźń mimo różnicy w poglądach. W ogłoszonym konkursie uczniowie, gdańskich szkół podstawowych oraz oddziałów gimnazjalnych, przygotowywali prace w trzech kategoriach: komiks, plakat bądź film.

W sumie zgłosiło się do niego 48 młodych osób.

 

Wszyscy zadowoleni - i młodzi laureaci, i ich opiekunowie
Wszyscy zadowoleni - i młodzi laureaci, i ich opiekunowie
www.gdansk.pl

 

W czwartkowej uroczystej gali wziął udział m.in. Piotr Kowalczuk, Zastępca Prezydenta Gdańska.

- Uważam, że ten konkurs to najpiękniejszy pomnik tego wszystkiego, co robił prezydent Paweł Adamowicz. Myślę, że dzisiaj, kiedy jest gdzieś blisko, bo tak na to patrzę, na pewno był dumny, że tak wielu młodych ludzi zastanawiało się, czym jest demokracja, czym według nich jest dzisiaj wolność, solidarność, otwartość i równość. Bo te wartości nie mają być historycznymi hasłami czy świętami wielkich wydarzeń, jak to w Polsce potrafimy. My musimy je cały czas przepracowywać, i odgadywać na nowo, codziennie - podkreślał wiceprezydent Kowalczuk. - Cieszę się, że oczami młodych ludzi patrzymy na te ważne hasła. To prezydent Adamowicz wymyślił ten konkurs, zaprosił nauczycieli i uczniów do tego, by brać udział w Tygodniu Demokracji. Jego spajającym ogniwem jest ten konkurs. Mam nadzieję, że będzie się rozwijał, a z roku na rok zgłaszać się będzie coraz więcej młodych osób, które będą chciały zastanawiać się nad tym, co w życiu najważniejsze: jak spotkać drugiego człowieka, jak z nim układać relacje. Bo nie jest tak, że można to zrobić raz na zawsze. To trzeba odkrywać na nowo, na co dzień - dodawał.

 

Dorośli byli pod wrażeniem wiedzy i obywatelskiej dojrzałości uczniów. Na pierwszym planie - Teresa Wasilewska, radna Miasta Gdańska. W głębi - Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta
Dorośli byli pod wrażeniem wiedzy i obywatelskiej dojrzałości uczniów. Na pierwszym planie - Teresa Wasilewska, radna Miasta Gdańska. W głębi - Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta
www.gdansk.pl

 

W uroczystości uczestniczyła również Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdańska, Teresa Wasilewska.

- Każdy z was może być demokratą, może zmieniać świat - mówiła do laureatów konkursu wiceprzewodnicząca Wasilewska. - Moje pokolenie, dziś 70-latków, zmieniło wszystko, co można było zmieniać na lepsze na świecie. Pamiętajcie, demokrata to przede wszystkim osoba otwarta na ludzi.

- Konkurs ma charakter cykliczny. Po raz pierwszy zorganizowany został w roku szkolnym 2016/2017 w ramach 1. Gdańskiego Tygodnia Demokracji, którego inicjatorem był śp. Pan Paweł Adamowicz - przypominała dyrektor Szkoły Podstawowej nr 58 Małgorzata Perzyna. - Dla prezydenta Adamowicza wychowanie i edukacja w duchu społeczeństwa obywatelskiego było bardzo ważną kwestią. Także my – nauczyciele wiemy, że demokracja i edukacja to dwa najważniejsze, pozostające w sprzężeniu zwrotnym, elementy życia społecznego.

Po oficjalnych wystąpieniach, i wręczeniu nagród zwycięzcom, zaprezentowano występy artystyczne.

 

W czwartek, 6 czerwca, rozstrzygnięto konkurs 'Młodzi dla demokracji' i wręczono nagrody laureatom
W sumie nagrodzono i wyróżniono 16 laureatów
Fot. www.gdansk.pl

 

Kogo w tym roku doceniło jury konkursowe?

 

Kategoria: KOMIKS

I miejsceZofia Mielewczyk, Maja MacholSzkoła Podstawowa nr 58
im.
Kazimierza Sołtysika w Gdańsku (opiekun, n-l Milena Misztal);

II miejsceZuzanna Jusyk Szkoła Podstawowa nr 61 im. Józefa Wybickiego w Gdańsku (opiekun, n-l Miłosława Gucwa)

III miejscePola KorbusSzkoła Podstawowa nr 58 im. Kazimierza Sołtysika w Gdańsku (opiekun, n-l Iwona Szyler);

 

Kategoria: PLAKAT

I miejscePatryk TkaczykNiepubliczna Szkoła Podstawowa SOKRATES
w Gdańsku
(opiekun, n-l Tomasz Groch)

II miejsceJulia Tobolska (Gim.) – Szkoła Podstawowa nr 58 im. Kazimierza Sołtysika w Gdańsku (opiekun, n-l Tomasz Groch)

III miejsceZuzanna Wachowska Szkoła Podstawowa nr 47 im. Brygady Kaszubskiej WOP w Gdańsku (opiekun, n-l Katarzyna Wysocka - Pianowska).

Wyróżnienia:

Nr 1: /ex aequo/:

 • Mateusz Dąbrowski Szkoła Podstawowa nr 58
  im. Kazimierza Sołtysika w Gdańsku (Gim.) (opiekun, n-l Tomasz Groch);

 • Kalina Napiórkowska Szkoła Podstawowa nr 38 im. Gen. Stanisława Maczka (Gim.) w Gdańsku (opiekun, n-l Katarzyna Kamińska);

Nr 2:

 • Łukasz Tkaczyk Niepubliczna Szkoła Podstawowa SOKRATES
  w Gdańsku
  (opiekun, n-l Tomasz Groch;

Nr 3 /ex aequo/:

 • Martyna Kozłowska Szkoła Podstawowa nr 38 im. gen. Stanisława Maczka w Gdańsku (Gim.) (opiekun, n-l Katarzyna Kamińska);

 • Silva Harutyuyan Szkoła Podstawowa nr 58 im. Kazimierza Sołtysika w Gdańsku (Gim.) (opiekun, n-l Tomasz Groch);

Nr 4:

 • Oriana Kąpińska Szkoła Podstawowa nr 38 im. gen. Stanisława Maczka w Gdańsku (Gim.)  (opiekun, n-l Katarzyna Kamińska)

 

Kategoria: FILM

Wyróżnienia:

Nr 1:

 • Beata Szypowicz, Liwia Walaszkowska Szkoła Podstawowa nr 58 im. Kazimierza Sołtysika w Gdańsku (opiekun, n-l Milena Misztal);

Nr 2:

 • Julia Dymek, Kinga Borowczyk Szkoła Podstawowa nr 47
  im. Brygady Kaszubskiej WOP w Gdańsku (opiekun, n-l  Katarzyna Wysocka - Pianowska)

 

Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze