PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Kolejny pumptrack powstanie w Gdańsku. Tym razem na Stogach, ze środków Budżetu Obywatelskiego

Kolejny pumptrack powstanie w Gdańsku. Tym razem na Stogach, ze środków Budżetu Obywatelskiego
Rowerowe tory z charakterystyczną falistą nawierzchnią, z których korzystają miłośnicy jazdy na rowerach, a także rolkach czy nawet deskorolkach, powstaną w kolejnych gdańskich dzielnicach. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska właśnie zakończyła przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej, a następnie budowę pumptracka w dzielnicy Stogi.
Przetarg na budowę pumptracka na Stogach zakończony
Przetarg na budowę pumptracka na Stogach zakończony
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

To mieszkańcy zdecydowali, w głosowaniu na projekty Budżetu Obywatelskiego 2021, że na terenie Szkoły Podstawowej nr 72 przy ul. Kłosowej, powstanie atrakcyjny teren dla miłośników aktywnego wypoczynku.

Zwycięski projekt BO zakłada budowę toru typu pumptrack na zielonym terenie otoczonym przez gmach Szkoły Podstawowej nr 72. Wybrana w przetargu firma będzie zobowiązana do wykonania dokumentacji projektowej, a następnie realizacji "toru sportowo - rekreacyjnego do jazdy dla rowerzystów, rolkarzy, deskorolkarzy, jeżdżących na bmx-ach i hulajnogach".

W ramach inwestycji powstanie także plac do odpoczynku, na którym zamontowane zostaną ławki, stojak na rowery oraz kosze na śmieci.

Zgodnie z regulaminem Budżetu Obywatelskiego, cykl realizacji zwycięskich wniosków jest dwuletni i powinien zakończyć się w grudniu 2022 r. Wszystko wskazuje jednak na to, że w tym przypadku inwestycja zostanie zrealizowana szybciej.

8 lipca zakończył się przetarg na realizację tego projektu. Wpłynęły trzy oferty, które są obecnie analizowane:

  • BikeUniverse Sp. z o.o. - 264 450,00 zł

  • HYDRO-MAG Sp. z o.o. - 417 640,73 zł

  • Lehmann Sp. z o.o. S.K. - 305 000 zł

DRMG zabezpieczyło 300 tys. złotych na ten cel.

 

Tak wygląda pumptrack na Oruni, przy ul. Gościnnej
Tak wygląda pumptrack na Oruni, przy ul. Gościnnej
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

Podobny pumptrack, także w ramach BO 2021, powstać ma przy ul. Pomorskiej. W tym przypadku dodatkowo zbudować trzeba będzie system odwadniający. Niestety, DRMG już trzykrotnie musiała unieważniać przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej dla tej inwestycji. Dwukrotnie oferty zainteresowanych firm przekraczały zaplanowany na ten cel. Do jednego z postępowań nie zgłosił się z kolei ani jeden oferent.

Pierwszy pumptrack w Gdańsku powstał, także ze środków Budżetu Obywatelskiego (2017 r.), w dzielnicy Orunia-Św. Wojciech- Lipce, przy ul. Gościnnej, w 2018 r. Jest to tor rowerowy o długości 37 metrów, z jedną pętlą o wymiarach 16,3 x 6 metrów.

oprac. KGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl