PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Kolędy, klasyka, jazz, świąteczne hity - posłuchaj kalendarza adwentowego szkoły muzycznej z Wrzeszcza

Kolędy, klasyka, jazz, świąteczne hity - posłuchaj kalendarza adwentowego szkoły muzycznej z Wrzeszcza
Uczniowie i nauczyciele Szkoły Muzycznej II stopnia w Gdańsku Wrzeszczu przygotowali kalendarz adwentowy wypełniony “muzycznymi okienkami”. Utwory, które wykonali specjalnie na potrzeby projektu, w większości są wprost związane z szeroko pojętą muzyką na Boże Narodzenie, a reszta - to po prostu piękna muzyka, której warto słuchać przez cały rok.
Fot.  Islem Benzegouta/pixabay.com

 

W domowym zaciszu w kapciach na nogach, w sali koncertowej, w plenerze, w kościele; solo i w orkiestrze (niekiedy rodzinnej) - powstały filmowe nagrania muzyczne, które składają się na ten niezwykły kalendarz adwentowy. I choć adwent właśnie zbliża się do końca, także w święta warto sprawić sobie niespodzianki muzyczne przygotowane przez uczniów i nauczycieli Szkoły Muzycznej II stopnia w Gdańsku Wrzeszczu.

 

MUZYCZNY KALENDARZ ADWENTOWY

 

Pomysłodawczynią kalendarza jest Joanna Krzyżak, nauczycielka historii muzyki, która na szkolnej grupie Fb zaproponowała uczniom przygotowanie wiązanki muzycznej na bożonarodzeniowy czas. Chętnych było wielu, ostatecznie w 24 okienkach kalendarza mieści się 30 różnych propozycji.

- Miała to być dla uczniów zachęta, by pomuzykowali dla siebie i swoich najbliższych: rodziców, dziadków, dziewczyn i chłopaków. Jeden odpowiedział, że dzięki kalendarzowi będzie miał cel, by ćwiczyć, bo jest przygnębiony brakiem możliwości koncertowania w dzisiejszych “pandemicznych czasach” - mówi Joanna Krzyżak. - Zaproponowałam, by zebrać razem klasykę, kolędy i pastorałki, jazz - dla mnie obowiązkowy na święta, podobnie jak big bandowe “In the mood” Joe Garlanda i muzyka rozrywkowa. Wzięli to sobie do serca i spełnili moje marzenie. Zaproponowali tyle fajnych rzeczy, jestem zachwycona ich kreatywnością!

W szkole muzycznej II stopnia uczy się młodzież w wieku licealnym i studenci do 21 roku życia, którzy przyjechali do Trójmiasta, by studiować na innych kierunkach, łącząc naukę na uczelni z kształceniem muzycznym.

W kalendarzu usłyszeć można także muzykujących nauczycieli, niektórzy wystąpili sami, inni współtworzyli “okienko kalendarza” ze swoimi uczniami. W nagraniach uczestniczyli także absolwenci wrzeszczańskiej szkoły. -  Jesteśmy jedną dużą rodziną - podkreśla Joanna Krzyżak.

Kalendarz otwierają życzenia świąteczne Leszka Kaufmana - dyrektora Szkoły.

 

Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze
Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze