PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Klub Żak i Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Codzienne projekcje filmów dla dzieci już od 11 lipca

Klub Żak i Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Codzienne projekcje filmów dla dzieci już od 11 lipca
Jak rozkochać młodych widzów w sztuce filmowej, która pobudzi ich wrażliwość, ale też uzupełni edukację? Przyjść do kina Klubu Żak jesienią - na projekcje w ramach programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej, ale również latem - od 11 lipca rusza projekt Letnie Kino Żak dla Młodego Widza. Letnie projekcje będą odbywać się codziennie o godz. 10 lub 11. Bilety 12 zł, dla dzieci 10 zł.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
25 i 26 lipca o godz. 11 na ekranie kina w Klubie Żak pojawi się polsko - łotewski film JAKUB, MIMMI I GADAJĄCE PSY . Animacja Edmundsa Jansonsa otrzymała nagrodę jury dziennikarzy na festiwalu Kino Dzieci 2019. Film trwa 70 minut
Letnie Kino Żak dla Młodego Widza. 25 i 26 lipca o godz. 11 na ekranie kina Żak pojawi się polsko - łotewski film "JAKUB, MIMMI I GADAJĄCE PSY". Animacja Edmundsa Jansonsa otrzymała nagrodę jury dziennikarzy na festiwalu Kino Dzieci 2019. Film trwa 70 minut
mat. Klub Żak

 

„Kino po zachodzie słońca”. W Teatrze Leśnym najlepsze thrillery, dramaty i komedie

 

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to program, który opracował i realizuje już od lat Stowarzyszenia Nowe Horyzonty, organizator największego festiwalu filmowego w Polsce - MFF Nowe Horyzonty, ale też innych festiwali: skupionego na niezależnej kinematografii amerykańskiej American Film Festiwal, Kino Nowe Horyzonty czy inicjatyw edukacyjnych: Festiwal Filmowy Kino Dzieci, Warsaw Kids Film Forum.

Kiedy w 2018 roku, dział Dział Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty został uhonorowany nagrodą Platynowych Koziołków - przyznawaną przez Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! za wybitny wkład w kinematografię i media audiowizualne dla dzieci i młodzieży - jury napisało w uzasadnieniu: "Filmy, nawet te najwspanialsze, nie byłyby potrzebne, gdyby nie miał ich kto oglądać. Żeby oglądać filmy trzeba rozumieć ich język. I muszą być dostępne.”

Taką dostępność na gdańskim rynku edukacji filmowej oferuje Klub Żak. - Wyjście do kina to nie jest czas stracony - przekonują już od ponad dziesięciu lat nauczycieli i opiekunów dzieci i młodzieży kuratorzy filmowi z Żaka, zachęcając do udziału w programie.

Projekcje odbywają się raz w miesiącu, od października do kwietnia. Każdy film poprzedzony jest prelekcją, a kończy się dyskusją z widzami. Tematy rozmowy dostosowane są do grupy wiekowej i zebrane w bloki tematyczne. 

- Nauczyciele otrzymują od nas również materiały dydaktyczne bądź analizy psychologiczne - tłumaczy Marta Maciejewska z Klubu Żak, filmoznawczyni, polonistka i anglistka, związana z Nowymi Horyzontami Edukacji Filmowej od 2012 roku. - Pomagają im one w przygotowaniu uczniów do projekcji bądź do kontynuowania rozmów później w szkole. To szczególnie ważne dla maturzystów, którzy mogą powiązać temat z programem szkolnym, a dla młodszych dzieci proponujemy zorganizowanie warsztatów na podstawie naszych materiałów. 

Przedszkolaki w ramach programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej biorą udział w projekcjach z cyklu: Chodzę do kina i Filmowe przygody; dzieci w wieku od 1 do 3 klasy szkoły podstawowej w: Filmowych podróżach i Filmowych sekretach. Do dzieci klas od 4 do 6 skierowane są cykle: Młodzi w obiektywie i Świat filmu, a dla klas od 7 do 8: Dojrzewanie w kinie i Świat wartości.    

Starsza młodzież porusza tematy związane z problemami wielokulturowości, z trudnościami czy historią Polski.

- Co roku kilkadziesiąt grup bierze udział w naszych zajęciach - mówi Marta Maciejewska. - Gdańsk jest jednym z wiodących miast, jeśli chodzi o udział w programie. Zainteresowanie jest tak duże, że przy starszych wiekowo grupach nasze kino, które ma 148 miejsc, zazwyczaj jest całkowicie wypełnione. Przychodzą całe klasy z nauczycielami. Ten rok szkolny 2020/2021, na którego zapisy już trwają, będzie specyficzny. Z powodu pandemii mamy ograniczenie liczby miejsca na sali do jednej trzeciej.

To również powód, dla którego nie należy zwlekać z zapisami.

- Nie wiemy jeszcze, jak będą zmieniać się przepisy, jeśli obostrzenia będą w ciągu roku zmniejszane, wtedy liczba miejsc wzrośnie - tłumaczy Maciejewska. - Dostępne są jeszcze miejsca dla przedszkoli, dla klas 4 do 6 i 7 do 8 oraz ostatnie miejsca dla liceów.

Formularz na zapisy znajdziesz tutaj: http://panel.nhef.pl/zgloszenie/

 

Otwiera się najpiękniejsze gdańskie kino - na dachu Teatru Szekspirowskiego

 

Ale zanim rozpocznie się kolejny rok szkolny, warto przyjść do Żaka również latem. Już od 11 lipca rusza projekt Letnie Kino Żak dla Młodego Widza. Filmy wyświetlane będą codziennie o godz. 10 lub 11. 

- Będziemy prezentować tytuły przeznaczone dla młodszych dzieci i młodych widzów, którzy nie mogli z racji odwoływania zajęć tych tytułów obejrzeć wcześniej - tłumaczy Maciejewska. - Zaproponuję też projekcje filmów, które miały się odbyć w ramach programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej.

W programie znajdują się filmy nagradzane na festiwalach i doceniane przez edukatorów filmowych i pedagogów, ale również przez publiczność dziecięcą.

- Zależy nam nie na komercyjnych obrazach, a na dziełach, które poszerzają dzieciom horyzonty i po seansie otwierają pole do dyskusji - mówi Maciejewska.

Z maluchami warto więc się wybrać na polsko-łotewską animację “Jakub, Mimmi i gadające psy”. Film opowiada o opowiadającą o nieustraszonych dzieciach, które chcą zmienić swoje otoczenie, oraz o skorych do żartów i współpracy psach. “Maron – psia opowieść” to z kolei wzruszająca historia suczki, która przez całe życie poszukuje swojego szczęśliwego miejsca na Ziemi. A “Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica!” to znani bohaterowie i sensacyjna akcja. 

Dla nieco starszych dzieci (9+) kuratorka proponuje trzy skłaniające do refleksji propozycje, ukazujące życie ich rówieśniczek. “Niezwykłe lato z Tess!” to historia dorastania, samopoznania i nieoczekiwanej wakacyjnej przyjaźni między chłopakiem a dziewczyną. Jest też “Cały świat Romy”, film opowiadający o skomplikowanej relacji dziewczynki i jej babci, cierpiącej na postępują chorobę Alzheimera. Ostatnia z propozycji Żaka to “Blanka” - portret biednej i osieroconej dziewczynki, która pragnie odnaleźć przyjaźń i szczęście.

 

Budzenie Żaka - kawiarnia jest już czynna, czas na kino, galerię i teatr


Filmowa zapowiedź "JAKUB, MIMMI I GADAJĄCE PSY"

 

Letnie Kino Żak dla Młodego Widza - PROGRAM

11 – 12.07.2020

G.11.00 / BIURO DETEKTYWISTYCZNE LASSEGO I MAI. PIERWSZA TAJEMNICA / LasseMajas detektivbyrå – Det första mysteriet / r. Josephine Bornebusch / Szwecja / 2018 / 89 min. / Dla dzieci 6+

 

13 – 17.07.2020

G.11.00 / MARONA – PSIA OPOWIEŚĆ / L'extraordinaire voyage de Marona / r. Anca Damian (Droga na drugą stronę) / Belgia, Francja, Rumunia / 2019 / nominacja do Europejskiej Nagrody Filmowej 2019 – Najlepszy długometrażowy film animowany / 92 min. / Dla dzieci 7+

 

18 – 19.07.2020

G.11.00 / BIURO DETEKTYWISTYCZNE LASSEGO I MAI. PIERWSZA TAJEMNICA / LasseMajas detektivbyrå – Det första mysteriet / r. Josephine Bornebusch / Szwecja / 2018 / 89 min. / Dla dzieci 6+

 

20 – 24.07.2020

G.11.00 / NIEZWYKŁE LATO Z TESS / Mijn bijzonder rare week met Tess / r. Steven Wouterlood / Holandia / 2019 / Ale Kino! 2019: Najlepszy film dla dzieci – nagroda edukatorów filmowych, wyróżnienie jury Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, MFF w Berlinie 2019: Kryształowy Niedźwiedź - Nagroda Międzynarodowego Jury Generacji Kplus, Kino Dzieci 2019: Złoty Kwiat Paproci – najlepszy film festiwalu / 90 min. / Dla dzieci 9+

 

25 – 26.07.2020

G.11.00 / JAKUB, MIMMI I GADAJĄCE PSY / Jēkabs, Mimmi un runājošie suni / r. Edmunds Jansons / Polska, Łotwa / 2019 / Kino Dzieci 2019: nagroda jury dziennikarzy / 70 min. / dla dzieci 6+

 

27 – 31.07.2020

G.10.00 / CAŁY ŚWIAT ROMY / Kapsalon Romy / r. Mischa Kamp / Holandia, Niemcy / 2019 / Ale Kino! 2019: Najlepszy film dla dzieci – główna nagroda jury międzynarodowego, nagroda jury ECFA (European Children’s Film Association), wyróżnienie jury Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, Kino Dzieci 2019: wyróżnienie jury twórców, nagroda jury ECFA (European Children’s Film Association) / 90 min. / Dla dzieci 9+

 

1 – 2.08.2020

G.10.00 / JAKUB, MIMMI I GADAJĄCE PSY / Jēkabs, Mimmi un runājošie suni / r. Edmunds Jansons / Polska – Estonia / 2019 / 70 min. / nagrody: Kino Dzieci 2019 – nagroda jury dziennikarzy, wyróżnienie jury ECFA (European Children’s Film Association) / dla dzieci 6+

 

3 – 6.08.2020

G.10.00 / Blanka / r. Kohki Hasei / Japonia, Włochy, Filipiny / 2015 / Kino Dzieci 2017: Nagroda Jury Dziennikarzy / 75 min. / Dla dzieci 9+

 

BILETY NA FILMY DLA DZIECI: 12 zł; 10 zł – ulgowy dla studentów, uczniów, seniorów; 8 zł – za okazaniem Karty Dużej Rodziny.