PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Kino Żak w Waszym domu. O brytyjskich i francuskich buntownikach w słusznej sprawie - od 28 do 31 stycznia 

Kino Żak w Waszym domu. O brytyjskich i francuskich buntownikach w słusznej sprawie - od 28 do 31 stycznia 
Wyprawa do kina wciąż jest niemożliwa, ale możemy umówić się na wspólne oglądanie filmu online - na stronie Klubu Żak kupujemy bilet i o tej samej porze, o godz. 20, zasiadamy w fotelu. Seanse odbędą się od 28 do 31 stycznia. W programie: “Dumni i wściekli” i “120 uderzeń serca”. Bilety 14 zł.
DUMNI I WŚCIEKLI (“Pride”), reż. Matthew Warchusa. Paweł Biliński: - Matthew Warchusowi udała się niełatwa sztuka - zrealizował film, którego trudno nie lubić
DUMNI I WŚCIEKLI (“Pride”), reż. Matthew Warchusa. Paweł Biliński: - Matthew Warchusowi udała się niełatwa sztuka - zrealizował film, którego trudno nie lubić
fot. kadr z filmu

 

Kuratorzy Kina Żak przygotowali na cztery ostatnie dni stycznia: od 28 do 31 stycznia 2021 r., filmy o ważnej tematyce i świetnie zrealizowane. Nie są premierami - “Dumni i wściekli” pochodzi z roku 2014, a “120 uderzeń serca” z 2017 - ale obie produkcje były nagradzane na najważniejszych festiwalach filmowych na świecie. Łączy je również sposób ujęcia bohaterów.   

- Obrazy ulicznych protestów nie od dziś obiegają przekazy medialne we wszystkich krajach świata - mówi Paweł Biliński kurator sceny filmowej w Klubie Żak. - Jak wielokrotnie widzieliśmy, w kolejnych miastach ludzie prześcigają się w wymyślaniu co rusz oryginalniejszego sloganu uderzającego w oficjeli, jednocześnie solidaryzując się z innymi w geście sprzeciwu wobec władz. Kino, jak wiadomo, temat społecznego sporu ukazuje nader chętnie – czy to koncentrując się na jednostce niegodzącej się na odgórnie narzucaną narrację, czy to proponując wielowarstwowy portret większej grupy i dopiero z niej wybierając interesujące jednostki. „Dumnych i wściekłych” i „120 uderzeń serca”, dwa szeroko komentowane filmy ostatniej dekady, wypadałoby zaliczyć do tej drugiej grupy.

Filmy są dostępne tylko w Polsce. Bilety kosztują 14 zł, a ich sprzedaż zakończy się o godz. 19 w dniu projekcji. Bilety na pokaz online kupujemy tutaj: https://tickets.klubzak.com.pl/.

W czwartek i piątek, 28 i 29 stycznia, o godz. 20 rozpocznie się projekcja filmu DUMNI I WŚCIEKLI (“Pride”) z 2014 roku, wyreżyserowanego przez Matthew Warchusa. 

Paweł Biliński: - Matthew Warchusowi udała się niełatwa sztuka – zrealizował film, którego trudno nie lubić. Wymienieni w tytule bohaterowie należą do dwóch „obozów”: reprezentantów społeczności LGBT oraz strajkujących górników. Jako że akcja filmu rozgrywa się w Wielkiej Brytanii lat osiemdziesiątych, to nietrudno się domyślić, do czego obie grupy dążą – ci pierwsi walczą z krzywdzącymi stereotypami i napiętnowaniem, ci drudzy zaś sprzeciwiają się reformom Margaret Thatcher. Z tematem górniczego strajku i jego konsekwencji kino mierzyło się już wielokrotnie i na różne sposoby (choćby w „Billym Elliocie” – by wspomnieć jeden z filmów traktujących o tym zagadnieniu), ale na film o LGSM (skrót od „Lesbians & Gays Support the Miners”) trzeba było czekać do premiery „Dumnych i wściekłych”. A że komedia Warchusa odniosła niemały sukces potwierdza i poklask entuzjastycznie przyjmującej film publiczności, i nagrody, w tym wyróżnienie przyznane przez Brytyjską Akademię Filmową.

W filmie występują: Bill Nighy (“To właśnie miłość”), Imelda Staunton (“Vera Drake”), Dominic West (“Prawo ulicy”), Paddy Considine (“Lato miłości”), Andrew Scott (“Fleabag”), George MacKay (“1917”). Produkcja Francja i Wielka Brytania. 

Nagrody: BAFTA 2015: Najlepszy debiutujący brytyjski reżyser, scenarzysta lub producent; MFF w Cannes 2014: Palma Queer. Film trwa 120 minut 

 120 UDERZEŃ SERCA , reż. Robin Campillo. Paweł Biliński: - Jest w tym poruszającym filmie duma, jest też wściekłość. Grunt, że w słusznej sprawie 
"120 UDERZEŃ SERCA", reż. Robin Campillo. Paweł Biliński: - Jest w tym poruszającym filmie duma, jest też wściekłość. Grunt, że w słusznej sprawie 
fot. kadr z filmuW kolejne dwa dni: 30 i 31 stycznia, o godz. 20, rozpoczną się prezentacje “120 UDERZEŃ SERCA” (“120 battements par minute”) w reżyserii Robina Campillo, znanego z realizacji “Eastern Boys”. Jest to produkcja francuska z 2017 roku. 

Paweł Biliński: - O ile „Dumni i wściekli” przypominają nam o sytuacji Wielkiej Brytanii lat osiemdziesiątych, o tyle w wielokrotnie nagradzanym filmie Robina Campillo przyglądamy się Francji początku kolejnej dekady, kiedy społeczność LGBT mierzyła się z wszechobecnym zakłamaniem związanym z chorobą AIDS, o której wówczas tak głośno rozmawiano. Ale rozmawiano w sposób stygmatyzujący określoną grupę społeczną, do czego przyczyniła się również pełna fałszu oficjalna narracja rządzących i firm farmaceutycznych. Przyjęty przez realizatorów „120 uderzeń serca” sposób opowiadania jest więc diametralnie różny od tego, co proponował Matthew Warchus w brytyjskiej komedii: priorytetowe okazuje się zaangażowanie i już pierwsze sekwencje wyraźnie sugerują, że twórcom zależy z jednej strony na misji edukowania, co podkreślają świetnie zainscenizowane i napisane sceny dyskusji (Campillo pod tym względem pozostaje mistrzem – wystarczy przypomnieć sobie dialogi jego autorstwa z nagrodzonej Złotą Palmą „Klasy”), z drugiej zaś na przypomnieniu batalii, jakie toczono już kilkadziesiąt lat temu. Jest w tym poruszającym filmie duma, jest też wściekłość. Grunt, że w słusznej sprawie. 

Występują: Nahuel Pérez Biscayart (“Do zobaczenia w zaświatach”), Adèle Haenel (“Portret kobiety w ogniu”).

Nagrody: MFF w Cannes 2017: Grand Prix, Nagroda FIPRESCI, którą przyznaje Międzynarodowa Federacja Krytyków Filmowych oraz Palma Queer; Europejska Nagroda Filmowa 2017: Najlepszy montaż; Cezary 2018: Najlepszy film, Najlepszy aktor drugoplanowy, Najbardziej obiecujący aktor, Najlepsza muzyka filmowa, Najlepszy montaż, Najlepszy scenariusz oryginalny. 

Film trwa 135 minut.

ZASADY OGLĄDANIA filmu online:

1. Kup bilet (dostęp) na POKAZ ONLINE – tutaj https://tickets.klubzak.com.pl/.
2. Po kupieniu biletu (dostępu) na POKAZ ONLINE, na podany przez kupującego adres mailowy wysłane zostanie potwierdzenie zakupu biletu.
3. Na ten sam adres mailowy, w dniu pokazu w g.19.00 - 19.45 zostanie wysłany link do filmu wraz z indywidualnym kodem.
4. Kod do filmu zostanie aktywowane przed pokazem.
5. Film należy zacząć oglądać między 20.00, a 22.00. Od momentu pierwszego uruchomienia filmu widz ma 3 godziny na dokończenie oglądania, niezależnie od tego, o której godzinie zaczął oglądać film. W ciągu tych 3 godzin kod będzie działał na każdym urządzeniu, ale tylko na jednym naraz.

Każdy kod można wykorzystać tylko raz, jednak umożliwia on wielokrotne przerywanie i uruchamianie filmu przez określony czas od pierwszego uruchomienia. Czas na obejrzenie filmu zaczyna upływać od momentu kliknięcia w ikonkę odtwarzania. Samo wpisanie kodu nie rozpoczyna upływania czasu na obejrzenie filmu. Kod będzie ważny także na innym urządzeniu, jeśli w trakcie seansu zechcesz je zmienić, jednak niemożliwe jest odtwarzanie na dwóch urządzeniach jednocześnie. 

KOMPUTER/TELEFON/TABLET 

Użyj wybranej przeglądarki. Wejdź na adres player.gutekfilm.pl, wpisz i zatwierdź kod. Lista obsługiwanych przeglądarek: Chrome, Safari od wersji 13, Firefox, Microsoft Edge. W razie problemów prosimy o kontakt mailowy kasa@klubzak.com.pl.

Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze
Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze