PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Karnawał, ferie i świętowanie z dziadkami. W ten weekend mnóstwo okazji, by wyjść z domu

Karnawał, ferie i świętowanie z dziadkami. W ten weekend mnóstwo okazji, by wyjść z domu
Trwa karnawał - czas zabawy, tańców i powszechnej radości. Dlatego w ten weekend w Gdańsku nie zabraknie atrakcji muzycznych, teatralnych i artystycznych. Także tych, na które można zaprosić babcię i dziadka, w ten weekend bowiem przypada ich święto.

Vaclav Havel - czeski opozycjonista, dramaturg, eseista, a po upadku komunizmu prezydent Czechosłowacji
Vaclav Havel - czeski opozycjonista, dramaturg, eseista, a po upadku komunizmu prezydent Czechosłowacji
Ben Skala/ IKM

Teatr Miniatura (Gdańsk, al. Grunwaldzka 16) zaprasza w piątek na „Garden party”, czyli czytanie nowo przetłumaczonej na język polski sztuki Vaclava Havla - legendy czeskiej literatury i polityki.

„Garden party” to pierwsza pełnowymiarowa sztuka teatralna Vaclava Havla, napisana w 1963 roku. Pojawiają się w niej kluczowe dla twórczości Havla problemy władzy, biurokracji i języka. To satyryczny, pisany w duchu teatru absurdu, opis biurokracji i efektu, jaki wywiera na człowieka. Autor w znakomity i pełen dowcipu sposób pokazuje również słabość języka jako medium prawdziwych znaczeń.

Sztukę przełożył znakomity tłumacz literatury czeskiej i słowackiej, dziennikarz i dyplomata Andrzej Jagodziński. Czytanie wyreżyseruje Jacek Głomb, dyrektor Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, a wystąpią: Edyta Janusz-Ehrlich, Wioleta Karpowicz, Hanna Miśkiewicz, Joanna Tomasik, Jacek Gierczak, Piotr Srebrowski, Wojciech Stachura, Krystian Wieczyński i Jakub Zalewski.

Wydarzenie odbędzie się o godz. 19, w Sali Prób Teatru Miniatura. Wstęp wolny.

Kazik Staszewski & Kwartet ProForma wystąpią w Gdańsku w ten weekend
Kazik Staszewski & Kwartet ProForma wystąpią w Gdańsku w ten weekend
mat. prasowe

Kazik Staszewski w piątkowy wieczór zawita do Gdańska, w nietypowym muzycznym składzie. W Gdańskim Teatrze Szekspirowskim (ul. Bogusławskiego 1) wystąpi w, jak przedstawiają się sami muzycy, „jedynym w Polsce, a być może też na świecie, pięcioosobowym kwartecie” Kazik & Kwartet ProForma.

Muzycy w takim składzie występują od 2012 roku. Początkowo miał być to pojedynczy epizod, podczas którego Staszewski został zaproszony przez kwartet do wspólnego wykonania kilkunastu piosenek autorstwa Stanisława Staszewskiego (ojca Kazika). Jednorazowy projekt zaowocował opracowaniem wspólnego programu koncertowego złożonego z piosenek Stanisława oraz kilku piosenek Kazika - rzadko, bądź nigdy niewykonywanych na żywo. Właśnie te utwory będzie można usłyszeć podczas piątkowego wieczoru w Gdańsku.

Zespół wystąpi w składzie: Kazik Staszewski (śpiew), Przemysław Lembicz (gitara, śpiew), Piotr Lembicz (gitary), Wojciech Strzelecki (kontrabas, gitara basowa, śpiew), Marcin Żmuda (instrumenty klawiszowe, śpiew) i Marek Wawrzyniak (perkusja). Początek koncertu o godz. 20. Bilety: 40-60 zł.

Defunensemble - fińśka gwiazda muzyki awangardowej zakończy festiwal Dni Muzyki Nowej w Żaku
Defunensemble - fińśka gwiazda muzyki awangardowej zakończy festiwal Dni Muzyki Nowej w Żaku
www.alexbp.dk

To nie koniec muzycznych doznań, bo przez cały weekend w gdańskim klubie Żak (aleja Grunwaldzka 195/197) trwa festiwal Dni Muzyki Nowej. Na trójmiejską publiczność czeka aż sześć koncertów artystów z polski i zza granicy, wykonujących szeroko pojętą współczesną muzykę awangardową.

W piątek na scenie Żaka zaprezentuje się niemiecki kompozytor Johannes Kriedler - artysta, który tworzy projekty wspomagane komputerowo, z elementami elektroakustycznymi. Tego wieczoru swoją światową premierę będzie miał także polski duet Pękala | Kordylasińska | Pękala - laureaci Paszportu Polityki, w Gdańsku wystąpią we wspólnym projekcie z japońskim artystą Asuna. Natomiast tuż przed pierwszym koncertem, o godz. 18, odbędzie się dyskusja wokół najnowszego numeru pisma o muzyce współczesnej „Glissando”, poświęconego muzyce konceptualnej.

Następnego dnia, w sobotę, pochodzący z Berlina Adi Gelbart pokaże, jak eksploruje możliwości analogowych syntezatorów, gitary, samplerów i instrumentów-zabawek. Nie zabraknie odwołań do brzmień rodem z lat 80., ale też futurystycznej elektroniki. Po nim wystąpi fińska grupa Defunensemble, która pokaże, jak muzyka łączy się z nowymi technologiami. Zespół miesza różne podgatunki elektroakustyki w przystępnej formie, starając się odkurzyć stereotyp muzyki klasycznej i odsłonić ją dla nowych odbiorców.

Ostatniego dnia festiwalu, w niedzielę, na scenie zobaczymy niemiecki duet Joasihno: Cico Becka i Nico Sieriga, którzy wspólnie tworzą ciepłe elektroniczne melodie z wykorzystaniem nowych instrumentów i nowych brzmień, nie rezygnując jednocześnie ze standardowego instrumentarium, jak perkusjonalia, samplery czy klawisze. Po Joasihno wspólne siły na scenie połączą NeoQuartet i Kwartludium - dwa trójmiejskie kwartety podczas festiwalu wspólnie zaprezentują swoje interpretacje m.in utworów Johna Zorna i Eunho Chang oraz muzykę do filmu „Railrodder”.

Wszystkie pierwsze koncerty rozpoczynają się o godz. 20. Bilety na każdy dzień: normalny 35 zł, zniżka na Kartę do Kultury 30 zł, zniżka dla studentów, uczniów i seniorów (za okazaniem legitymacji) 25 zł, zniżka na Kartę Dużej Rodziny 23 zł. Dyskusja wokół najnowszego numeru „Glissando” odbędzie o godz. 18. Wstęp wolny.

Więcej: Nieszablonowa, ale przystępna. Muzyka inspirowana m.in. twórczością Stanisława Lema - od środy w Żaku

Marcin Wyrostek zabierze publiczność do świata akordeonowej pasji
Marcin Wyrostek zabierze publiczność do świata akordeonowej pasji
Michał Nasternak

Ponieważ trwa karnawał, w sobotę w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance odbędzie się kolejny, już III Bal Gdański. Tym razem w Sali Koncertowej PFB wystąpi Marcin Wyrostek - akordeonista, zwycięzca programu „Mam Talent!”. Towarzyszyć mu będą zaprzyjaźnieni artyści, z którymi zagra m.in. zarówno stworzone przez siebie utwory, takie jak „Duch Puszczy” czy „Ognisty Ptak”, a także „Nie oczekuję dziś nikogo” Reny Rolskiej, melodie oparte na motywach ludowych czy „Tanguango” Astora Piazzoli.

Wystąpią: Marcin Wyrostek (akordeon), Marcin Jajkiewicz (wokal), Piotr Zaufal (bas), Mateusz Adamczyk (skrzypce), Agnieszka Haase (fortepian), Daniel Popiałkiewicz (gitara) i Krzysztof Nowakowski (instrumenty perkusyjne).

Po koncercie Salon Gdański zamieni się w salę balową. Do tańca w rytmie jazzu i swingu zgromadzonych na Ołowiance gości zaprosi zespół Standard Acoustic Promotion. Nie zabraknie też przygotowanego specjalnie na tę okazję menu kolacyjnego.

Koncert rozpocznie się o godz. 19. Bilety: 45-90 zł.

Jan Kondrak - przewodniczący jury OFPA będzie gwiazdą koncertu galowego
Jan Kondrak - przewodniczący jury OFPA będzie gwiazdą koncertu galowego
Oksana Tsymbaliuk

W niedzielę Scena Muzyczna Gdańsk (ul. Powstańców Warszawskich 25) zaprasza na uroczysty Koncert Galowy OFPA 2017 - Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej. Wydarzenie towarzyszyć będzie eliminacjom regionalnym OFPA 2017, które zajmuje mocną pozycję w czołówce festiwali piosenki artystycznej. Po eliminacjach, które rozpoczną się o godz. 12, w sali widowiskowej Sceny Muzycznej odbędzie się ogłoszenie wyników oraz Koncert Galowy, podczas którego wystąpi Jan Kondrak, przewodniczący jury, z programem „Piosenki Najpiękniejsze na Świecie”. Zaśpiewa utwory klasyków we własnym tłumaczeniu, takich wykonawców jak Sting, Dassin, Okudżawa i Cohen, oraz polskie piosenki Wysockiego i Stachury. Początek koncertu i ogłoszenie wyników odbędzie się o godz. 18. Bilety: 20 zł.

Jutro nie przyjdzie nigdy
Jutro nie przyjdzie nigdy
Bartosz Żukowski

W Zbrojowni Sztuki w Gdańsku (ul. Targ Węglowy 6 0 wejście od ulicy Tkackiej) trwa wystawa „Jutro nie przyjdzie nigdy” Mirosława Bałki i Katarzyny Krakowiak. Minimalistyczna, multimedialna instalacja składa się z zagadkowych i poetyckich haseł wykonanych w technice lampy neonowej oraz dźwięku sprzężonego z neonowymi światłami. Artyści próbują w ten sposób odpowiedzieć na pytanie o znaczenie słów i znaków, którymi się komunikujemy.

- Tytuł wystawy sugeruje niemożliwość dalszej narracji, niemożliwość spełnienia się przyszłości w momencie przekreślenia teraźniejszości. Zawiera się w nim także paradoks niemożności określenia czasu: „jutro” nigdy nie nadchodzi, ponieważ z naszego punktu widzenia każdą chwilę musimy określać jako teraźniejszą. W świecie bez przyszłości, w rzeczywistości skazanej na wieczną teraźniejszość, stajemy wobec niemożliwości zarówno transgresji, jak i transcendencji - opowiada kurator wystawy, Marek Wasilewski.

Wystawę można oglądać przez cały weekend w godz. 12-18. Wstęp wolny.

Zuzanna Janin: Powstańcy (David Bowie). Dzięki uprzejmości Lokal_30 Warszawa
Zuzanna Janin: Powstańcy (David Bowie). Dzięki uprzejmości Lokal_30 Warszawa
W. Pacewicz

Natomiast w Gdańskiej Galerii Miejskiej (ul. Piwna 27/29) trwa wystawa Zuzanny Janin, jednej z najbardziej obecnie rozpoznawalnych polskich artystek, zarówno na scenie polskiej, jak i międzynarodowej. „Siedmiu Ojców. Siedem Tańców” prezentuje najnowsze realizacje rzeźbiarskie, rysunki, kolaże oraz prace wideo artystki, które powstały na przestrzeni ostatnich trzech lat.

To, co łączy wszystkie prace to problem styku pamięci prywatnej i zbiorowej. Artystka przywołując fragmenty pamięci osobistej uniwersalizuje je, odwołując się do takich pojęć jak męskość, ojcostwo, patriotyzm, męstwo czy pamięć historyczna. Dlatego na ekspozycję trafiła np. instalacja rzeźbiarska „Siedmiu Ojców” (2014 r.), która składa się z umieszczonych na pniach dębu niewielkich figur mężczyzn przedstawiających rzeźbione z pamięci postacie „ojców” - od biologicznego taty, przez ojczyma, teściów, ojca chrzestnego i ojców adopcyjnych, oraz z rysunków-listów, napisanych przez artystkę do każdego z nich.

Na wystawie zobaczyć można także serię kolaży: „Powstańcy”, „Ocaleńcy” i „Drużyna” (1863-2016), których punktem wyjścia stały się XIX-wieczne rysunki akademickie nagich modeli autorstwa prapradziadka artystki, malarza i rysownika Ignacego Jasińskiego - więźnia i zesłańca do Rosji za udział w Powstaniu Styczniowym. Klasyczne rysunki, wizerunki dawnych bohaterów - patriotów, powstańców - zostały zestawione z wycinkami z gazet XX wieku, prezentującymi wizerunki mężczyzn popkultury, powszechnie uznanych za symbole męskości i wzorce nowoczesnego mężczyzny (jak David Bowie, Brad Pitt czy Pelé), czy półnagich kibiców na meczach futbolowych. Dialog między przeszłością a współczesnością kieruje uwagę artystki na dawne i obecne postrzeganie męskości.

Te i wiele innych prac Zuzanny Janin można oglądać w GGM1 przez cały weekend, w godz. 11-19. Wstęp wolny.

Zobacz też: Gratka dla fanów muzyki rockowej: liderzy legendarnej grupy Yes zagrają latem w Dolinie Charlotty

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze