PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Julia Ciesielska stypendystką Julliard School. Pomóżmy tancerce spełnić marzenie

Julia Ciesielska stypendystką Julliard School. Pomóżmy tancerce spełnić marzenie
Julia Ciesielska, absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku, jako pierwsza polska tancerka, została przyjęta do jednej z najbardziej prestiżowych szkół artystycznych na świecie - Wyższej Akademii Muzycznej Juilliard School w Nowym Jorku. To wielki sukces, ale na drodze do spełnienia marzeń stanęły finanse. Możemy jej pomóc wpłacając nawet nieduże kwoty na portalu zrzutka pl.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Julia Ciesielka ma 19-lat i absolwentką Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku. Utalentowana artystka otrzymała stypendium słynnej Julliard School. Możemy pomóc jej w zrealizowaniu tego marzenia
Julia Ciesielka ma 19-lat i absolwentką Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku. Utalentowana artystka otrzymała stypendium słynnej Julliard School
fot. mat. prywatne

 

 

Julia tańczyła już jako sześciolatka - zaczynała od treningów tańca współczesnego i jazzu w zespole tańca Spin w Rumi. Ale marzenie o byciu zawodową tancerką pojawiło się w jej życiu dość późno. Dopiero mając 14 lat uznała, że taniec to coś więcej niż pasja. Do Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku dołączyła cztery lata później niż jej rówieśnicy i musiała ciężko trenować, aby nadrobić zaległości. Pracowała nawet w wakacje bojąc się, że zmarnuje czas, że coś można zrobić lepiej. 

“Julka jest bardzo poważną osobą, bardzo dojrzałą i świadomą, jak na swój wiek” - mówi o niej trenerka tańca klasycznego z gdańskiej szkoły, która była na początku zaskoczona determinacją młodziutkiej uczennicy. Sama Julia przyznaje, że jest perfekcjonistką.  

Wysiłki ambitnej tancerki zostały docenione - dziś Julia jest nie tylko absolwentką wymagającej gdańskiej szkoły, ale też laureatką wielu konkursów tanecznych. Zdobyła tytuł Młodego Tancerza Roku 2019 w konkursie Instytutu Muzyki i Tańca przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Otrzymała m.in. Pomorską Nagrodę Artystyczną za rok 2019 i Nagrodę Czytelników "Gazety Wyborczej Trójmiasto" w plebiscycie Młody Twórca w Dziedzinie Kultury 2019 oraz Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury w 2019 roku.

- Podczas tańca zapominam o wszystkim i żyję chwilą - mówi artystka. - Gdy wracam do życia przypominam sobie o wszystkich innych rzeczach i już nie jest tak pięknie.

Julia Ciesielska zdobyła tytuł Tancerki Roku 2019
Julia Ciesielska zdobyła tytuł Tancerki Roku 2019
fot. mat. prywatne

 

W tym roku Julia spełniła marzenie wielu młodych, utalentowanych tancerzy na całym świecie - złożyła papiery i po wieloetapowej rekrutacji została przyjęta do grona studentów prestiżowej Wyższej Akademii Muzycznej Juilliard School w Nowym Jorku. To wielki sukces 19-latki i prawdziwe wyzwanie dla każdego artysty. Nowojorska uczelnia powstała w 1905 i jest częścią Lincoln Center for the Performing Arts. W 1999 została odznaczona Narodowym Medalem Sztuki. Uczelnia należy do 15 najbardziej elitarnych szkół w USA, do których dostać się najtrudniej. Obecnie kształci się w niej około 800 studentów. 

- W szkole są trzy wydziały: aktorski, muzyczny i taneczny - tłumaczy. - Co roku na wydział taneczny przyjmowanych jest 24 tancerzy z grona kilkuset chętnych. Mamy zajęcia z różnych technik tanecznych, możliwość uczestnictwa w warsztatach z choreografami z całego świata, ale też występów na nowojorskich scenach. To świetne miejsca do rozwoju i jestem przeszczęśliwa, że otrzymałam szansę, by tam studiować. Dla tancerza to świetny start i prestiż. 

Julia będzie pierwszą polską tancerką - i to z Pomorza - studiującą na tym wydziale. I chociaż słyszała o szkole od dawna, nie sądziła, że mogłoby się jej udać. Dopiero dwa lata temu uznała, że spróbuje. Julia nie tylko marzy, ale też planuje swoją przyszłość. Po szkole chciałaby pracować w wielkim światowym teatrze i występować na całym świecie.

Okazjonalnemu widzowi z tańcem kojarzy się “Jezioro Łabędzie”. Ale Julia uśmiecha się na pytanie, czy to rola, której pragnie każda tancerka.

- To raczej mit - mówi. - Nie mam takiego baletu, w którym chciałabym wystąpić. Bardziej choreografów, których cenię i z którymi praca byłaby dla mnie zaszczytem. Interesuję się bardziej tańcem współczesnym, a w nim nie ma takiej powtarzalności choreografii, zazwyczaj tworzone są nowe. Taki taniec daje wielkie możliwości wyrażania siebie i odkrywania nowych dróg, bo nie ma ograniczeń.


Julia Ciesielska będzie prawdopodobnie pierwszą tancerką z Polski studiującą na prestiżowej Juilliard School w Nowym Jorku
Julia Ciesielska będzie prawdopodobnie pierwszą tancerką z Polski studiującą na prestiżowej Juilliard School w Nowym Jorku
fot. mat. prywatne

 

Szanuje takie tancerki jak Michael DePrince czy Misty Copeland, ale chce iść własną drogą. Jednym z podziwianych przez Julię choreografów jest Ohad Naharin, charyzmatyczny izraelski tancerz i choreograf, twórca specyficznego języka ruchu “gaga”, którego drogę życiową i artystyczną sportretował reżyser Tomer Heymann w filmie Mr. Gaga.

- On też ukończył Juilliard School - tłumaczy Julia. - W tym roku dostałam taką możliwość z Juilliard, aby uczestniczyć w jego warsztatach online. Ohad ma bardzo nowatorski styl i dzięki niemu można odkryć w sobie nowy potencjał. 

91b92df041da852fd46c7a875d21c6af
Julia Ciesielska
Mat. prywatne

 

Julia ma już bilet, do Nowego Jorku wylatuje 21 sierpnia. Za sobą zostawia dom i przyjaciół.  

- Trochę smutno, ale trzeba ryzykować i szukać swojej drogi, odkrywać świat - zapewnia młoda artystka.

Przeszkodą do spełnienia jej pragnień są finanse. Roczny pobyt w Nowym Jorku i kształcenie w Juilliard wynosi 304 028,70 zł. Szkoła przyznała Julii stypendium na czesne za studia, ale koszty utrzymania w amerykańskim mieście są bardzo wysokie. Brakuje na ubezpieczenie, akademik, wyżywienie, książki czy dojazdy. Pracować w tym czasie, ponieważ nie jest obywatelką USA, nie może.

Tancerka uzbierała część pieniędzy na pierwszy rok pobytu, m.in. przyznane nagrody wiążą się z gradacją finansową, ale bez naszej pomocy może jej się nie udać ukończyć czteroletniej uczelni. 

Julia Ciesielska: - Będę ogromnie wdzięczna za Wasze serce i pomoc!

Każdy, kto zechciały pomóc zdolnej Julii w realizowaniu jej marzeń, może to zrobić na stronie zrzutka pl. 

 

Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze
Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze