• Start
  • Wiadomości
  • Jarmark Bożonarodzeniowy już za tydzień. Jeszcze więcej stoisk i atrakcji!

Jarmark Bożonarodzeniowy już za tydzień. Jeszcze więcej stoisk i atrakcji!

Aż 220 jarmarkowych kramów pojawi się w tym roku na gdańskim jarmarku. Zajmie on zdecydowanie większą przestrzeń w porównaniu z latami poprzednimi - stoiska pojawią się bowiem dodatkowo na ul. Bogusławskiego, przy teatrze Szekspirowskim. Szykuje się bogata oferta gastronomiczna, ale też masa punktów, w których będzie można zaopatrzyć się w świąteczne prezenty.
14.11.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu sześc osóbstoi w rzędzie, w zimowych strojach, za nimi kolorowa, jarmarkowa brama adwentowa
14 listopada odbył się briefing, w trakcie którego opowiadano o szczegółach tegorocznego jarmarku
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Kramy jarmarkowe na ul. Bogusławskiego

Gdańsk wchodzi już małymi krokami w świąteczny klimat. Na Targu Węglowym i ul. Bogusławskiego stanęły charakterystyczne domki jarmarkowe, są też okolicznościowe ozdoby. Już w piątek, 21 listopada, będzie można spróbować lokalnych i egzotycznych smakołyków, sprawdzić propozycje upominków świątecznych, a także ciekawie spędzić czas z rodziną lub znajomymi.

Będzie w czym wybierać - w ramach tegorocznego jarmarku pojawią się 222 kramy, przy których stanie blisko 40 proc. przedsiębiorców z Gdańska. Kolejne około 20 proc. stanowić będą wystawcy z całego regionu pomorskiego. 

Jarmark Bożonarodzeniowy rozpocznie się w piątek, a oficjalne jego otwarcie zaplanowano dzień później, w sobotę, o godz. 16. Wydarzenie potrwa do wtorku, 23 grudnia. 

Jutro razem sadzimy Elektryczny Las w Parku Reagana! MAPKA

W tym roku po raz pierwszy jarmark zawita na całej ul. Bogusławskiego, aż do wysokości ul. Zbytki, gdzie stanęła znana już gdańska Brama Adwentowa. 

- Nasz jarmark bardzo się rozrósł w tym roku, ale przypomnę, że jest także najlepszym jarmarkiem bożonarodzeniowym w Europie (Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy w ubiegłym roku zdobył tytuł Najlepszego Jarmarku Bożonarodzeniowego w Europie w konkursie Best Christmas Markets in Europe - red.). Bardzo się z tego cieszymy. Kiedy za oknem robi się szybciej ciemno, jeszcze bardziej czekamy na piękne światełka i atmosferę, którą tworzymy wspólnie - podkreślała podczas piątkowego briefingu Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - W ubiegłym roku odwiedziło nas ponad milion osób, co jest ogromnym sukcesem. I choć zapraszam wszystkich do korzystania z atrakcji, smaków i świątecznych inspiracji, to proszę także - szanujmy się wzajemnie. Korzystajmy również z komunikacji miejskiej. Tramwaje będą kursować częściej, szczególnie w weekendy - zachęcała prezydent.

Jakie nowości w tym roku?

Na ul. Bogusławskiego już pojawiły się jarmarkowe kontenery gastronomiczne, a także Zakątek Szekspirowski z balkonem Romea i Julii - to ukłon w stronę sąsiadującego Teatru Szekspirowskiego. Tam też stanęła tradycyjna Brama Adwentowa, a nową przestrzeń znalazł Zakątek Świętego Mikołaja. Pojawi się tu także kolejny "instaspot" - Brama Szekspirowska. Po raz pierwszy rozświetlony zostanie park przy ul. Zbytki. Jarmark Bożonarodzeniowy powróci także, po dwóch latach przerwy, na dziedziniec Forum Gdańsk. 

- W tym roku po raz pierwszy wychodzimy szerzej w stronę sąsiedztwa Śródmieścia, także w okolicach ulic Bogusławskiego i Zbytki, a inspiracją do tego była współpraca z Teatrem Szekspirowskim. Można powiedzieć, że tworzymy dwa jarmarki w jednym: tradycyjny i bardziej teatralny. Dużo energii wkładamy w dialog z mieszkańcami, bo choć wprowadzamy pewne zamieszanie, to jednocześnie budujemy wspólną, życzliwą atmosferę. Mieszkańcy coraz częściej mówią, że lubią jarmark, a to dla nas ważny sygnał, że idziemy w dobrą stronę - podkreślał Andrzej Bojanowski, prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich, które są organizatorem Jarmarku Bożonarodzeniowego w Gdańsku.

Światowy Dzień Zwalczania Cukrzycy. Bezpłatne konsultacje w Gdańsku

Smacznie i z masą atrakcji

Podczas jarmarku będzie można spróbować dań aż z 22 kuchni świata, od tradycyjnej polskiej, przez egzotyczną kuchnię Sri Lanki, po kanapki ze stekiem Wagyu. Nie zabraknie też świątecznych atrakcji dla rodzin. Pojawi się: Zakątek Świątecznych Podróży AmberSky z karuzelami, symulatorem lotu saniami św. Mikołaja i nowością - lotem paralotnią VR.

Do tego przygotowano ponad 100 wydarzeń programowych - od koncertów kolęd, przez przedstawienia dla dzieci, po silent disco i potańcówki. Organizowane będą: na Scenie Głównej, w Zbrojowni, Katowni i Bramie Adwentowej.

- Zapraszam na jeszcze jedno wydarzenie: po raz drugi, jako samorząd województwa pomorskiego, wystawiamy pakiet stoisk, które kształtują nasz region, budują naszą tożsamość. Pojawią się na nich produkty regionalne najwyższej jakości, często na recepturach tradycyjnych. Zapraszam na Smaki Pomorza, które odbędą się w Zbrojowni, między 21 a 23 listopada - zachęcał w piątek Adam Gawrylik, członek zarządu województwa pomorskiego.

zdjęcie wręcz portretowe, widać kobietę w średnim wieku, szatynkę w okularach, mówi do mikrofonów
Prezydent Aleksandra Dulkiewicz zachęcała, by na jarmark przyjechać komunikacją miejską
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Zamiast kubków jednorazowych

W tym roku napoje alkoholowe sprzedawane na jarmarku nie będą podawane w kubkach jednorazowych. Spółka Międzynarodowe Targi Gdańskie zamówiła specjalnie na tę okazję kubki ceramiczne z lokalnej, kaszubskiej fabryki - Lubiany. Oznaczać to będzie, że za każdy kubek trzeba będzie wpłacać kaucję, która, rzecz jasna, będzie zwracana po oddaniu naczynia. Kaucja wynosić będzie 30 zł. Naczynia będą dystrybuowane w domkach z grzanym winem, natomiast ich zwrot zaplanowano w dwóch specjalnych kontenerach na terenie jarmarku. 

Panowie, w sobotę zbadajcie “jajka”. Program Dnia Zdrowia w Dolnej Bramie

Złota Brama “udrożniona”

SARP, właściciel jednego z najbardziej charakterystycznych zabytków na Głównym Mieście, zapewnił organizatorów jarmarku, że dzień przed jego rozpoczęciem, a więc 20 listopada, udostępnione dla pieszych zostaną wszystkie trzy przejścia Złotej Bramy. Od kilku tygodni prowadzone są prace remontowe w zabytku i obecnie dostępne jest tylko jedno, boczne przejście. 

na zdjęciu mężczyzna w średnim wieku, mówi do mikrofonów, wyraźnie gestykulując
Andrzej Bojanowski, prezes spółki Międzynarodowe Targi Gdańskie, przyznał, że to Teatr Szekspirowski wyszedł z propozycją, by jarmark "rozciągnąć" na ul. Bogusławskiego
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Policja będzie kierować ruchem

Jarmark Bożonarodzeniowy cieszy się ogromnym zainteresowaniem, zwłaszcza w weekendy. Dlatego warto zaplanować wizytę na nim korzystając z komunikacji miejskiej. W soboty i niedziele Miasto zapewni dodatkowe kursy tramwajów - nie warto więc tracić czasu na dojazd samochodem i nerwowe szukanie miejsca parkingowego. W związku z tym, że część świątecznych kramów pojawi się na placu przy centrum handlowo-usługowym Forum Gdańsk, to przełoży się to także na zwiększony ruch pieszych pomiędzy Forum a Targiem Węglowym. Dlatego na tej trasie pojawią się patrole mundurowe, zarówno Policji jak i Straży Miejskiej, które ruchem - w razie potrzeby - będą kierować. 

Aby zapewnić komfort i bezpieczeństwo odwiedzającym, wprowadzono zmiany w organizacji ruchu na ul. Bogusławskiego - w weekendy ulica będzie wyłączona z ruchu pojazdów, a okoliczni mieszkańcy, którzy dzięki abonamentom parkowali przy Teatrze Szekspirowskim będą mogli korzystać z bezpłatnych miejsc parkingowych przy ul. Rzeźnickiej, po uprzednim kontakcie z biurem Jarmarku.

Nordycki klimat, powrót do przeszłości i spotkania ze sztuką. Aktywny weekend w Gdańsku

ZTM zwiększy częstotliwość kursowania tramwajów w weekendy w okresie 6-21 grudnia. Częstotliwość kursowania linii 6 i 10 w soboty i niedziele w godz. 12-21 zostanie zwiększona do co około 10 minut. 

- W weekendy jarmarkowe nastąpi całkowite zamknięcie ulicy Bogusławskiego, dlatego prosimy kierowców o stosowanie się do oznakowania i poleceń osób kierujących ruchem. Na węźle Groddecka, wzorem ubiegłego roku, ograniczony zostanie lewoskręt z al. Armii Krajowej w kierunku ul. 3 Maja do jednego pasa, a ruchem będą kierować patrole policji. Zachęcamy do korzystania z alternatywnych parkingów w rejonie ul. Okopowej i węzła Piastowskiego, ponieważ parking przy Forum Gdańsk szybko się zapełnia. Aktualne informacje będą dostępne na tablicach systemu Tristar oraz na mobilnych tablicach informacyjnych - zapowiedziała Agata Lewandowska, Dyrektor Biura Zarządzania Ruchem Drogowym.

na zdjęciu kilka kubków w kolorze brązowym i karmelowym
Kupując jarmarkowy kubek, będzie można wesprzeć Fundację Hospicyjną
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Wsparcie hospicjum

Podobnie jak w latach poprzednich, także podczas tegorocznego wydarzenia, mieszkańcy i goście będą mogli wesprzeć finansowo gdańskie hospicjum - na Targu Węglowym pojawi się świąteczna atrakcja Grupy GPEC, przygotowana we współpracy z Fundacją Hospicyjną i AmberExpo. Dochód z tej inicjatywy wesprze podopiecznych Fundacji Hospicyjnej. Podobnie stanie się w przypadku sprzedaży kolekcjonerskich kubków jarmarkowych, które będą dostępne w czterech kolorach - część dochodu z ich sprzedaży trafi do Fundacji Hospicyjnej.

- W Fundacji Hospicyjnej wierzymy, że nasi podopieczni powinni mieć święta przez cały rok, dlatego tak ważne jest dla nas każde wsparcie. Cieszę się, że możemy być częścią jarmarku bożonarodzeniowego. Zaprosimy mieszkańców i gości do świątecznych zdjęć, które będą jednocześnie formą wsparcia naszej akcji charytatywnej. Będziemy też mieć stoisko z rękodziełem przygotowanym przez naszych wolontariuszy, a 12 grudnia zaprosimy na "Świąteczny Kocioł" - muzyczne wydarzenie połączone ze zbiórką na rzecz naszych podopiecznych - wyliczała Agnieszka Paczkowska, prezeska Fundacji Hospicyjnej.

TV

Zupa na Monciaku