PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Jan Paweł II obchodziłby dziś setne urodziny. Na jego cześć zabrzmiały dzwony

Jan Paweł II obchodziłby dziś setne urodziny. Na jego cześć zabrzmiały dzwony
W poniedziałek, 18 maja, dwa największe instrumenty z zespołu dzwonów kościoła św. Katarzyny - “Katarzyna” oraz “Pokój i Pojednanie” - biły od godz. 17.45 przez prawie kwadrans, aby uczcić 100-lecie urodzin Karola Wojtyły.
 Widok na kościół św. Katarzyny - świątynię wznoszono w latach 1227-1239, pierwszy carillon zamontowano tu w 1575 roku
Widok na kościół św. Katarzyny - świątynię wznoszono w latach 1227-1239. Znajdujący się tutaj dzwon z dedykacją “Pax et Reconcilatio” papież Jan Paweł II osobiście poświęcił w czerwcu 1987 roku
fot. Maciej Kosycarz / KFP

 

Na 100-lecie powrotu Pomorza do Polski biją dzwony św. Katarzyny


Oba dzwony związane są papieżem Janem Pawłem II w specjalny sposób. Dzwon z dedykacją “Pax et Reconcilatio” (Pokój i Pojednanie) o ustroju “c” jest drugim, co do wielkości w zespole dzwonów kościoła św. Katarzyny.

- To dzwon, który papież osobiście poświęcił w czerwcu 1987 roku podczas pierwszej pielgrzymki do Polski - tłumaczył dr Grzegorz Szychliński z Muzeum Gdańska.

O godz. 17.45 zabrzmiała też trzytonowa “Katarzyna”, najpotężniejszy instrument najstarszego kościoła parafialnego w Śródmieściu.

- “Katarzyna” to największy dzwon św. Katarzyny - wyjaśniał dr Grzegorz Szychliński. - On jest z kolei “In memoriam” Jana Pawła II, dedykowany krótko po jego śmierci.

Ręcznie uruchamianą "Katarzynę" zamontowano na wieży świątyni w 2013 roku. Waży dokładnie 2835 kg, a „Pokój i Pojednanie” - 2390 kg, wszystkie dzwony św. Katarzyny aż 14 ton.

100-lecie urodzin Karola Wojtyły. Co papież powiedział na Westerplatte w 1987 roku?


Dzwonili jednocześnie, z zachowaniem wszelkich obostrzeń związanych z pandemią, czterej członkowie konfraternii dzwonników, m.in. Grzegorz Szychliński i Mirosław Koźbiał.

- To są dwa duże dzwony, więc musiało być nas czterech - tłumaczył dr Szychliński. 

Dzwonnicy należą do 12-osobowej konfraterni działającej przy świątyni od 10 lat. Jak tłumaczył portalowi gdansk.pl Mirosław Koźbiał, członkowie zrzeszenia rekrutują się spośród osób związanych z parafią. Są wśród nich też lokalni działacze i miłośnicy Gdańska.

 

Gdańskie carillony na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO?

 

Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze
Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze