PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Jak działać podczas ulewnych deszczów? Posiedzenie miejskiego zespołu zarządzania kryzysowego

Jak działać podczas ulewnych deszczów? Posiedzenie miejskiego zespołu zarządzania kryzysowego
W środę, 12 maja odbyło się posiedzenie miejskiego zespołu zarządzania kryzysowego. Wśród poruszanych kwestii były te związane z gotowością służb i jednostek miejskich do podjęcia działań w razie wystąpienia intensywnych opadów deszczu. 
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Dzisiejsze posiedzenia było poświęcone gotowości odpowiednich służb do działania podczas intensywnych opadów deszczu
Dzisiejsze posiedzenia było poświęcone gotowości odpowiednich służb do działania podczas intensywnych opadów deszczu
mat. UMG

 

W spotkaniu pod przewodnictwem Piotra Borawskiego, zastępcy prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu uczestniczyli przedstawiciele służb i jednostek miejskich, a także prezydent Piotr Grzelak.

Celem dzisiejszego posiedzenia było sprawdzenie i omówienie wdrożenia podwyższonej gotowości wszystkich odpowiedzialnych służb do podjęcia działań w przypadku zagrożenia wynikającego z intensywnych opadów deszczu. Przedstawiciele miejskich jednostek oraz służb złożyli raport z przygotowania do tego typu sytuacji, w zakresie przygotowania pracowników czy funkcjonariuszy, sprzętu jakim dysponują, a także schematów działań gotowych do zastosowania w razie wystąpienia zagrożenia.

Podczas spotkania omówiono też stan infrastruktury, w tym m. in. systemów odwodnieniowych, monitoringu miejskiego, a także rozwiązań służących wczesnemu przewidywaniu niebezpiecznych zjawisk pogodowych. Przedyskutowano też aktualnie wdrożone sposoby komunikowania się między wszystkimi zaangażowanymi służbami.

 

Raport z przygotowania miasta 

- W tym roku, ze względu na pandemię nie mogliśmy przeprowadzić dużych ćwiczeń przeciwpowodziowych. Ale jak co roku zostały przeprowadzone wewnętrzne ćwiczenia, spotkania, szkolenia w jednostkach miejskich i służbach biorących udział bezpośrednio w akcjach przeciwpowodziowych. Ćwiczone były schematy np. rozkładania rękawów przeciwpowodziowych czy worków. W ramach tych ćwiczeń nagranych zostało kilka filmików instruktarzowych dotyczących właśnie tych działań. Materiał szkoleniowy będzie udostępnimy również innym służbom – mówił Ryszard Gajewski.  

Gotowe są też już punkty, w których można odbierać worki z piaskiem. Z tych miejsc mieszkańcy sami mogą odbierać te elementy zabezpieczenia przeciwpowodziowego w przypadku zagrożenia. W sytuacji kryzysowej, kiedy służby miejskie mają bardzo dużo różnych zgłoszeń, taki system okazuje się dużo bardziej efektywny. 

Lista punktów  

 • Aniołki                                                   Park Steffensa        
 • Jelitkowo                                           Zbiornik retencyjny Jelitkowska      
 • Kokoszki                                            Ogród deszczowy Azaliowa                
 • Kokoszki                                            ul. Mamuszki róg z ul. Otomińską   
 • Młyniska                                                Węzeł Kliniczna        
 • Oliwa                                                    Przystanek autobusowy (okolice Cystersów5)           
 • Orunia - św. Wojciech - Lipce                  Dom Sąsiedzki ul. Gościnna 14            
 • Osowa                                                  Orfeusza/Achillesa  
 • Siedlce                                                  Kartuska/Ciasna - przy placu zabaw  
 • Śródmieście                                           Komenda Miejska Policji - ul. Nowe Ogrody 27           
 • Wrzeszcz Górny                                     Rada Dzielnicy Wrzeszcz Górny al. Grunwaldzka 127                 
 • Wrzeszcz Dolny                                      Komisariat Policji ul. Biała 1a 

Aktualna lista punktów dostępna jest na stronie Gdańskich Wód.

Gdańskie Wody regulują poziomy wód na zbiornikach, zapewniając im jak największą retencję w sytuacjach wystąpienia bardzo dużych opadów. Przygotowanie do sezonu deszczowego zgłosiła też spółka Saur Neptun Gdańsk. Przeczyszczono kolektory, m. in. te, z którymi, podczas deszczów nawalnych były największe problemy w ubiegłych latach. Pełną gotowość zgłosili też przedstawiciele służb – Państwowej Straży Pożarnej, Policji oraz Staży Miejskiej. Straż Pożarna posiada sprzęt w postaci pomp o dużej wydajności, który utrzymywany jest w pełnej gotowości operacyjnej. Strażacy są na bieżąco szkoleni z obsługi tego sprzętu. Do dyspozycji strażaków jest przeszło 9 tys. metrów mobilnych zapór przeciwpowodziowych.  

– Zweryfikowaliśmy listy alarmowe, gdyby była potrzeba uruchomienia dodatkowych sił. Powtórzyliśmy i utrwaliliśmy plan działania, który był zbudowany na bazie zidentyfikowanych w ubiegłych latach szczególnie zagrożonych punktów w mieście, omówiliśmy również kanały komunikacyjne – raportował podczas spotkania Leszek Walczak, komendant Straży Miejskiej.   

 

Miejsca najbardziej zagrożone

Jednym z tematów, który dominował podczas spotkania było odpowiednie zabezpieczenie miejsc, które w przypadku ulewnych deszczów, ze względu na niekorzystne położenie szybko znajdują się pod wodą. Działania policji skupiają się właśnie na zabezpieczeniu tych miejsc i przygotowaniu do przeprowadzenia zmiany organizacji ruchu. Gdański Zarząd Dróg i Zieleni zweryfikował projekty zmiany organizacji ruchu najbardziej zagrożonych punktach, na wypadek konieczności czasowego zamknięcia tych miejsc.

– Sytuację w poszczególnych punktach monitorują kamery systemy Tristar, do tego dochodzą kamery Wydziału Bezpieczeństwa i Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Przez trzema laty, zamontowaliśmy kamery specjalnie do obserwacji zjawisk pogodowych, takich jak nawalne deszcze, tam gdzie dotychczas nie było żadnych kamer. Chodzi o takie miejsca jak skrzyżowanie ulic Łostowickiej i Kartuskiej czy Hallera i Czarny Dwór. Mamy też do dyspozycji tablice zmiennej treści, co już wielokrotnie świetnie się sprawdziło w różnych kryzysowych sytuacjach – wymieniał Mieczysław Kotłowski, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni.

Z kolei Ryszard Gajewski informował, że pracownicy Gdańskich Wód, w sytuacji, gdy prognozowane są niebezpieczne zjawiska pogodowe, udają się do szczególnie niebezpiecznych miejsc, jeszcze przed wystąpieniem ulewy. Dzięki temu, konieczną interwencję mogą podjąć niemal natychmiast.

- Podejmujemy też szereg działań eksploatacyjnych w najbardziej zagrożonych punktach, jak choćby wymiana zwykłych wpustów na wpusty typu górskiego – zapewniał Ryszard Gajewski.  

oprac. AU

Jędrzej SieliwończykUrząd Miejski w GdańskuBiuro PrezydentaReferat Prasowyjedrzej.sieliwonczyk@gdansk.gda.pl
Jędrzej Sieliwończyk - najnowsze
Jędrzej SieliwończykUrząd Miejski w GdańskuBiuro PrezydentaReferat Prasowyjedrzej.sieliwonczyk@gdansk.gda.pl
Jędrzej Sieliwończyk - najnowsze