PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Islandia czeka - rekrutacja na wyjątkowy rejs "Generałem Zaruskim"

Islandia czeka - rekrutacja na wyjątkowy rejs "Generałem Zaruskim"
„Gdańska Szkoła pod Żaglami” to unikatowe przedsięwzięcie Miasta Gdańska oraz Gdańskiego Ośrodka Sportu, w którym uczniowie szkół średnich i studenci biorą udział w morskiej wyprawie. W tym roku będą mieli okazję popłynąć na Islandię. Trwa rekrutacja do wyjątkowego rejsu na pokładzie STS "Generał Zaruski".
Uczestnicy rejsów Gdańskiej Szkoły pod Żaglami  mają się z czego cieszyć i co wspominać
Uczestnicy rejsów "Gdańskiej Szkoły pod Żaglami" mają się z czego cieszyć i co wspominać
fot. GOS

 

„Gdańska Szkoła pod Żaglami” to rejs tradycyjnym szkolnym żaglowcem do różnych krajów i portów w Europie, bogaty w atrakcje turystyczne oraz ciekawy i rozwijający program edukacyjny dla uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów. Rejs jest w znacznym stopniu dofinansowany przez Miasto Gdańsk. Z tego powodu proces rekrutacji ma charakter konkursu.

Uczestnikami rejsu mogą być uczniowie szkół średnich oraz studenci z terenu całej Polski. 

Jak zostać członkiem załogi?

- W rejsie weźmie udział dziewiętnaście wybranych osób, które pomyślnie przejdą proces rekrutacji o charakterze konkursu. Należy przygotować zgłoszenie w formie listu motywacyjnego w postaci jednej strony formatu A4 i dostarczyć je do Biura Armatorskiego do 13 marca 2020 roku - wyjaśnia Grzegorz Pawelec z Gdańskiego Ośrodka Sportu, instytucji, która jest armatorem jachtu STS "Generał Zaruski" i wspólnie z Miastem Gdańsk organizatorem „Gdańskiej Szkoły pod Żaglami”. 


Regulamin oraz prezentacja programu “Gdańskiej Szkoły pod Żaglami”


- Obowiązkowym i dodatkowo punktowanym elementem oceny jest przygotowanie w dowolnej formie propozycji atrakcyjnego elementu programu rejsu, na przykład plan zwiedzania jednego z odwiedzanych portów, prezentacja multimedialna, zabawa integracyjna - dodaje Pawelec. 

Rekrutacja trwa od 1 lutego do 13 marca. Oficjalne ogłoszenie wyników nastąpi 20 marca na stronie internetowej www.zaruski.pl.

Uczestnicy nie będący uczniami gdańskich szkół średnich i studentami, zobowiązani są pokryć koszty współorganizacji rejsu w wysokości 6.800 zł za osobę za cały rejs.

Udział uczniów gdańskich szkół średnich i studentów jest dofinansowany z budżetu Miasta Gdańska przez Gdański Ośrodek Sportu. Koszt w ich przypadku wynosi 3.800 zł za osobę za cały rejs.


Przeczytaj naszą rozmowę z uczestnikiem szkoły pod żaglami


Rejs zacznie się 11 lipca w Gdańsku, skąd po odbyciu szkolenia żeglarskiego, uczestnicy wypłyną w kierunku Szetlandów, a w drodze rozpoczną się zajęcia edukacyjne wynikające z programu rejsu. Szczególny nacisk będzie położony na pracę w zespołach, samodzielność i autoedukację. 

Pierwsza część obejmuje m.in. wiedzę o budowie i obsłudze takielunku, podstawy nawigacji i locji, bezpieczeństwo na morzu, tradycje i obyczaje żeglarskie, a także historię żeglarstwa ze szczególnym uwzględnieniem idei edukacji morskiej, stworzonej przez gen. Mariusza Zaruskiego. W części przyrodniczej uczestnicy poznają podstawy meteorologii, astronomii i astronawigacji oraz prawa fizyki wykorzystywane na żaglowcu, a także specyfikę miejsc odwiedzanych w czasie rejsu. Część humanistyczna natomiast przybliży rekrutom postać generała Mariusza Zaruskiego, który był prekursorem rozwoju żeglarstwa oraz idee wychowania morskiego w Polsce. Młodzież zapozna się także z literaturą marynistyczną oraz będzie szlifować znajomość języka angielskiego, jako obowiązującego w żeglarstwie.

Rejs zakończy się 6 sierpnia w Reykjaviku, wcześniej młodzi żeglarze będą mieli okazję zwiedzić także inne miejsca w Islandii.

Po zakończeniu rejsu, uczestnicy są zobowiązani wrócić na własny koszt z miejsca wyokrętowania w Reykjaviku w dniu 6 sierpnia 2020 roku.

 

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl