PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Instytucje kultury ożywają. W weekend odwiedź galerię i muzeum, spektakl obejrzyj w domu

Instytucje kultury ożywają. W weekend odwiedź galerię i muzeum, spektakl obejrzyj w domu
To pierwszy weekend, kiedy galerie sztuki i muzea ponownie mogą zapraszać odwiedzających - nie zabraknie więc wystaw i ekspozycji dla miłośników Gdańska czy współczesnego malarstwa. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku przygotowała niespodzianki z okazji Tygodnia Bibliotek. A teatry nadal oferują ciekawe propozycje online.
Bajkę „Siedmiu krasnoludków” w reżyserii Michała Derlatki zobaczymy w ten weekend na VOD Teatru Miniatury
Bajkę „Siedmiu krasnoludków” w reżyserii Michała Derlatki zobaczymy w ten weekend na VOD Teatru Miniatury
fot. Piotr Pędziszewski

 

Na platformie VOD Miejskiego Teatru Miniatura, widzowie od 5. roku życia ponownie mogą oglądać pełną humoru bajkę „Siedmiu krasnoludków” w reżyserii Michała Derlatki. To współczesna interpretacja baśni o Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach braci Grimm - opowieść o zwodniczej naturze luster, ale przede wszystkim o tym, że warto walczyć o to, co jest dla nas ważne, najlepiej z grupą przyjaciół. Bo kiedy w Bajce źle się dzieje, Króla nigdzie nie ma, a Królowa wprowadza zmiany, które mieszkańcom bardzo się nie podobają; kiedy drogi w lesie mają zostać wyasfaltowane, a ścieżki pokryte chodnikiem, tylko działanie w grupie może przynieść efekt. Wiedzą o tym krasnoludki, które postanawiają coś z tymi niechcianymi zmianami zrobić. Czy im się to uda?

Scenografię do spektaklu, wykorzystującą różnorodne formy lalkowe, przygotował Michał Dracz - scenograf, grafik i twórca multimedialny, który w Miniaturze pracował też między innymi przy spektaklu „Fahrenheit” i „Akademii Pana Kleksa”. Za tekst odpowiada Agnieszka Kochanowska, za muzykę - Joanna Sówka-Sowińska, z udziałem Maurycego Kiebzaka-Górskiego i Wojciecha Brożka. Występują: Jolanta Darewicz, Jakub Ehrlich, Edyta Janusz-Ehrlich, Jacek Gierczak, Agnieszka Grzegorzewska, Wioleta Karpowicz, Piotr Kłudka, Hanna Miśkiewicz, Jadwiga Sankowska, Wojciech Stachura, Joanna Tomasik, Jakub Zalewski, Andrzej Żak i Magdalena Żulińska.

Bilety: 10 zł, dostępne na: online-teatrminiatura.interticket.pl. Można je wykupić przez cały weekend - od piątku, 7 maja, od godziny 17:00, do niedzieli, 9 maja, do godziny 24:00.

 

Tydzień Bibliotek to ogólnopolska akcja promowania czytelnictwa, bibliotek i bibliotekarzy, organizowana od 2004 roku przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich
Tydzień Bibliotek to ogólnopolska akcja promowania czytelnictwa, bibliotek i bibliotekarzy, organizowana od 2004 roku przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

W sobotę, 8 maja - w Dzień Bibliotekarza - rozpoczyna się XVIII Tydzień Bibliotek. To pełne atrakcji święto dla miłośników książek, organizowane przez instytucje w całym kraju, w tym przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku. W trakcie wydarzenia odbędą się m.in. spotkania z pisarzami - w tym z królową kryminału Katarzyną Bondą - i warsztaty aktorskie oraz kreatywnego pisania.

- Na gości z okazji święta czekają atrakcje. Rozpoczniemy w sobotę, 8 maja, akcją: „Kto rano wstaje, prezent dostaje”. Czytelnicy, którzy jako pierwsi odwiedzą biblioteki, które pracują w sobotę: Główną, Kokoszki, Lawendową lub Manhattan, otrzymają niespodzianki. W każdej filii czekać będzie 25 zestawów, więc lepiej się pospieszyć - zachęca Marcin Dybuk, rzecznik prasowy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

Tydzień Bibliotek trwa do 15 maja. Program na kolejne dni na stronie WiMBP w Gdańsku.

 

Rynek w Oliwie to nie tylko przestrzeń, gdzie kupimy świeżą żywność, ale i miejsce relaksu i spotkań towarzyskich
Rynek w Oliwie to nie tylko przestrzeń, gdzie kupimy świeżą żywność, ale i miejsce relaksu i spotkań towarzyskich
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Także w sobotę powraca Rynek w Oliwie - na placu targowym przy ulicy Polanki 1a w godzinach 6:00-13:00 znajdziemy poszerzoną ofertę wystawców, w tym m.in. kozie i krowie sery własnego wyrobu, oleje wytłaczane na zimno, świeże pieczywo, najlepsze warzywa i owoce. Tradycyjnie już nie zabraknie dodatkowych atrakcji. O godzinie 14:00 ruszy Vintage w Oliwie - przestrzeń, gdzie będzie można zaopatrzyć się w niezwykłe ubrania z drugiej ręki oraz dać nowe życie rzeczom, z którymi chcemy się pożegnać. Do tego odbywać się będą warsztaty, a całemu wydarzeniu towarzyszyć będzie muzyka i zapachy i smaki z foodtrucków.

Więcej: Rynek w Oliwie wraca po modernizacji: więcej stoisk handlowych, vintage i imprezy tematyczne

 

Wystawa „Nowa wrażliwość” została przygotowana w 150. rocznicę utworzenia w Gdańsku pierwszej instytucji muzealnej - Muzeum Miejskiego
Wystawa „Nowa wrażliwość” została przygotowana w 150. rocznicę utworzenia w Gdańsku pierwszej instytucji muzealnej - Muzeum Miejskiego
mat. Muzeum Narodowego w Gdańsku

 

Muzeum Narodowe w Gdańsku zaprasza w weekend do kilku swoich oddziałów. Czynny ponownie od 4 maja Odział Sztuki Nowoczesnej zlokalizowany w Pałacu Opatów (ul. Cystersów 18) udostępnia wystawę stałą „Nowe spojrzenie”. To prezentacja najważniejszych zjawisk, kierunków oraz tendencji artystycznych w sztuce polskiej ostatnich dekad. Eksponowane prace koncentrują się wokół kluczowych kulturowych i społecznych dyskursów z uwzględnieniem ważnego aspektu historii Gdańska - związanego z ideą wolności i solidarności.

Oddział jest czynny codziennie od wtorku do niedzieli, w godzinach 10:00-17:00. Bilety: normalny 10 zł, ulgowy 6 zł, dzieci i młodzież 7-26 lat 1 zł, rodzinny 18 zł.

W Oddziale Zielona Brama (ul. Długi Targ 24), otwartym od 5 maja, można natomiast ponownie - do 30 maja - oglądać cieszącą się dużą popularnością, a przerwaną przez pandemię, wystawę „Nowa wrażliwość. Sztuka niemiecka przełomu XIX i XX wieku ze zbiorów dawnego Muzeum Miejskiego w Gdańsku”, na której prezentowany jest wartościowy zbiór 130 prac z dziedziny malarstwa, ceramiki, rzeźby, grafiki i rysunku - ówczesne Muzeum Miejskie pozyskało prace artystów takich, jak choćby Ernst Barlach, Lovis Corinth, Georg Kolbe, Max Slevogt, Max Beckmann czy Emil Nolde.

Muzealnicy podkreślają, że kolekcja świadczyła o dobrej znajomości współczesnej sztuki i intuicji kolejnych dyrektorów, dzięki którym zbiór był systematycznie powiększany. W ocenie rosnących w siłę nazistów dzieła te reprezentowały sztukę wynaturzoną, którą należało usunąć z instytucji publicznych. W tym kontekście prezentowane na wystawie dzieła są świadectwem dużej świadomości ówczesnych władz Muzeum Miejskiego w Gdańsku, którym udało się tę wyjątkową kolekcję ocalić.

Oddział jest czynny codziennie od wtorku do niedzieli, w godzinach 10:00-17:00. Bilety: normalny 10 zł, ulgowy 6 zł, dzieci i młodzież 7-26 lat 1 zł, rodzinny 12 zł.

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze