PORTAL MIASTA GDAŃSKA
';
PL | EN | DE

Te instytucje kultury już można odwiedzać: Łaźnia, GGM... W tygodniu otworzą się kolejne

Te instytucje kultury już można odwiedzać: Łaźnia, GGM... W tygodniu otworzą się kolejne
Muzea i galerie w całej Polsce dzięki częściowemu zniesieniu obostrzeń ponownie mogą przyjmować odwiedzających. W Gdańsku w tym tygodniu zapraszają już m.in. Europejskie Centrum Solidarności, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Gdańska Galeria Miejska czy Muzeum Gdańska. Pozostałe instytucje otwierać się będą w kolejnych dniach. Nadal obowiązuje reżim sanitarny, limit miejsc oraz obowiązek zakrywania ust i nosa.
Gdańska Galeria Miejska pomimo pandemii cały czas aktywnie działała. W styczniu i w kwietniu zapraszała na wirtualne spacery, a od 4 maja aktualne wystawy będzie można zobaczyć z bliska
Gdańska Galeria Miejska pomimo pandemii cały czas aktywnie działała. W styczniu i w kwietniu zapraszała na wirtualne spacery, a od 4 maja aktualne wystawy będzie można zobaczyć z bliska
fot. Bogna Kociumbas / GGM

 Trzy wystawy w Gdańskiej Galerii Miejskiej od 4 maja

Od wtorku, 4 maja, otwarte dla miłośników sztuki współczesnej są aż trzy oddziały Gdańskiej Galerii Miejskiej: 4G - Gdańska Galeria Güntera Grassa (ul. Szeroka 34-37, Grobla I 1/2), GGM1 (ul. Piwna 27/29) oraz GGM2 (ul. Powroźnicza 13/15). W każdym z nich czeka nowa wystawa.

„Śmierć marksizmu” Goshka Macuga (GGM2) - wystawa prezentuje serie realizacji będących efektem różnorodnych form pracy twórczej: badań artystycznych, zapożyczeń i kolaży skupionych na temacie kalejdoskopowej złożoności historycznych i osobistych narracji o przeszłości. Artystka wykorzystuje metodę łączenia elementów antagonistycznych, opartą często na perfomatywnym potencjale ironii, która podważa nie tylko autentyczność dokumentu, ale także dialektykę, na której zazwyczaj oparte są narracje o przeszłości. Tytuł ekspozycji nawiązuje do jednej z prac składających się na tą solową prezentację, która pokazywana w galerii w Gdańsku wybrzmiewa w sposób szczególnie aktualny.

„Trzepot skrzydeł w koronach drzew” Øleg&Kaśka, Zofia Pałucha (GGM1) - prezentacje najciekawszych młodych artystek i artystów.

„Krew i cukier, 2000-2021” Bogna Burska (4G) - największy dotychczasowy pokaz prac Bogny Burskiej, zestawiający najnowsze realizacje, prace dotąd niepokazywane oraz dzieła charakterystyczne dla różnych okresów twórczości artystki. Ekspozycja wymyka się jednak schematowi typowo retrospektywnego, chronologicznego przeglądu prac. Zamiast niego zaproponowana zostanie narracja pozwalająca uwypuklić migracje, powroty i transformacje uprawianych przez Burską form i podejmowanych przez nią tematów.

Placówki GGM czynne są codziennie od wtorku do niedzieli (w poniedziałki nieczynne), w godzinach 12:00-19:00. Wstęp wolny.

Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” zaprasza do obu swoich oddziałów - znajdującego się na Dolnym Mieście oraz w Nowym Porcie
Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” zaprasza do obu swoich oddziałów - znajdującego się na Dolnym Mieście oraz w Nowym Porcie
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia już otwarte, wystawy od 6 maja

Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” otworzyło swoje przestrzenie dla odwiedzających we wtorek, 4 maja, ale wystawy (nowe) będzie można oglądać, od czwartku, 6 maja.

W „Łaźni 1” na Dolnym Mieście (ul. Jaskółcza 1) od 6 maja do 20 czerwca trwać będzie wystawa Andrei Mastrovito, zatytułowana „Strange Days”, prezentująca dwie najnowsze prace filmowe włoskiego rysownika: „I am not legend” i „NYsferatu. Symfonia stulecia”. Inspiracją do ich stworzenia stały się dwa kultowe horrory: „Nosferatu - symfonia grozy” i „Noc żywych trupów”. Andrea Mastrovito stworzył rysunkowe remake'i tych dwóch filmów, stosując w przypadku każdego z nich inną artystyczną strategię - przy powstaniu „NYsferatu. Symfonia stulecia” powstało około trzydziestu pięciu tysięcy rysunków, które następnie zostały zaanimowane, zaś w „I am not legend” artysta z wydrukowanych kadrów filmowych wymazał niektóre elementy. Całość składa się na kulturowy remix, pełen cytatów i odniesień do współczesności.

Wystawa czynna jest od czwartku do niedzieli, projekcje rozpoczynają się co półtorej godziny: czw 16.00, 17.30, 19.00; pt. 14.00, 15.30, 17.00, 18.30; sb i niedz 12.00, 13.30, 15.00, 16.30, 18.00. (Każdy z filmów trwa ok. godziny). Bilety: normalny 7 zł, ulgowy 5 zł, dzieci i młodzież do 16. roku życia 1 zł, bilet rodzinny 10 zł.

Natomiast w „Łaźni 2” w Nowym Porcie (ul. Strajku Dokerów 5) od 6 maja do 30 maja można oglądać wystawę kilkuelementowej instalacji Elżbiety Jabłońskiej - „ZNIKAJĄC / REkonstrukcja”. Tak opisuje ją kuratorka Emilia Orzechowska: - Twórczość Eli Jabłońskiej to ten rodzaj refleksji nad otaczającym nas światem i nami samymi, który niesie w sobie dużo pokory i szczerości wobec codzienności i zwykłego życia. To właśnie z „życia” przez duże „ż” czyni sztukę. Ze spraw pozornie błahych, nieistotnych, w jakimś sensie niewidocznych i przeźroczystych Jabłońska tworzy sztukę „domową” lub raczej życiową, mówiąc, że „jest przekonana, że najważniejsze w życiu jest życie”, co stara się na każdym kroku przypominać i uzmysławiać swoim odbiorcom.

Placówka jest otwarta dla odwiedzających w czwartki w godzinach 16:00-20:00, w piątki w godzinach 14:00-20:00, oraz soboty i niedziele w godzinach 12:00-20:00. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Działający w Nowym Porcie KinoPort pozostaje zamknięty do odwołania. Wszystkie działania edukacyjne odbywają się jedynie w wersji online. Instytucja na bieżąco będzie informować o zmianach.

 

Oddziały Muzeum Gdańska będą otwierane dla odwiedzających stopniowo. Nz. Ratusz Głównego Miasta
Oddziały Muzeum Gdańska będą otwierane dla odwiedzających stopniowo. Nz. Ratusz Głównego Miasta
fot. Renata Dąbrowska / www.gdansk.pl

 

Muzeum Gdańska czynne od 5 maja

Od środy, 5 maja, otwartych ponownie jest pięć oddziałów Muzeum Gdańska: Ratusz Głównego Miasta wraz z Galerią Palową, Dwór Artusa, Dom Uphagena, Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku oraz Wartownia nr 1 na Westerplatte. Wszystkie oddziały będą czynne codziennie, z wyjątkiem wtorków, w godz. 10.00 - 16.00. Ostatni zwiedzający będą mogli wejść na sale wystawowe na 45 minut przed zamknięciem oddziałów. Dzień wolnego wstępu obowiązuje w środę - jedynym oddziałem, w którym nie obowiązuje ta zasada, jest czynna sezonowo Wartownia nr 1 na Westerplatte. 

Na zwiedzających czekają wystawy stałe w zabytkowych obiektach Głównego i Starego Miasta oraz Westerplatte. Odwiedzających powitają też nowe i otwarte wcześniej wystawy czasowe - ponownie będzie można zwiedzić zamkniętą z powodu pandemii ekspozycję w Galerii Palowej Ratusza Głównego Miasta, ukazującą prace malarskie i ryciny z okresu XIX wieku, z kolekcji Andrzeja Walasa. Czynna będzie do początku czerwca. Natomiast w Ratuszu Głównego Miasta od 5 maja oglądać możemy wystawę prac absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Włodzimierza Szpingera. Jej oficjalne otwarcie z udziałem artysty odbędzie się 13 maja. Tego samego dnia miłośnicy nowoczesnego designu będę mieli okazję zapoznać się twórczością Oskara Zięty, dzięki wystawie czasowej „W głębi odbicia”, której bohaterami będą nowoczesne przedmioty użytkowe wykonane z metalu oraz historyczne, zabytkowe wnętrza Dworu Artusa i Domu Uphagena. Spotkanie z Oskarem Ziętą w Dworze Artusa zaplanowane jest na czerwiec.

Kolejne oddziały zostaną udostępnione pod koniec czerwca i lipca. Adresy poszczególnych oddziałów oraz szczegóły dotyczące konkretnych wystaw i ceny biletów na stronie Muzeum Gdańska.

 

Prace Karola Lewalskiego i Łukasza Butowskiego zobaczyć można w galerii Plamy
Prace Karola Lewalskiego i Łukasza Butowskiego zobaczyć można w galerii Plamy
mat. Plama

 

Wystawy w placówkach Gdańskiego Archipelagu Kultury

W GAK Plama (ul. Pilotów 11) od środy, 5 maja, można stacjonarnie obejrzeć wystawę „Artyści Biznesu Vol.1 - Samolubne spotkanie narcystycznych postaci w skromnej oprawie graficznej”, prezentującą przekrojową twórczość (dwanaście prac) dwójki artystów - absolwentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku: Karola Lewalskiego i Łukasza Butowskiego.

Karol Lewalski to absolwent gdańskiej ASP, obecnie asystent prof. Waldemara Marszałka w pracowni podstaw grafiki artystycznej. Laureat Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne. Specjalizuje się w zakresie grafiki artystycznej, w szczególności techniki linorytu. W swoich pracach stawia na eksperyment ze szczyptą przypadku.

Łukasz Butowski - absolwent malarstwa na gdańskiej ASP, w czerwcu 2007 obronił dyplom z malarstwa w pracowni profesor Teresy Miszkin z aneksami z litografii w pracowni profesora Zbigniewa Gorlaka oraz rysunku w pracowni profesora Romana Gajewskiego. Od listopada 2007 roku pracuje jako asystent w pracowni litografii profesora Gorlaka. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach i prezentacjach sztuki w kraju i zagranicą.

GAK Wyspa Skarbów zaprasza także od 5 maja do Muzeum Wincentego Pola, a od 10 maja wystawa w galerii Wyspy Skarbów .

Z kolei w Galerii Peron GAK Stacja Orunia (ul. Dworcowa 9) od 7 maja będzie można zobaczyć wystawę „Przebudzenia” Anny Głuchowskiej. GAK Projektornia startuje najpóźniej, bo od 10 maja z wystawą „Portrety”, do której obecnie trwa nabór.

 

Europejskie Centrum Solidarności ponownie zaprasza na wystawę stałą, cieszącą się ogromną popularnością wśród gości z Polski i z zagranicy
Europejskie Centrum Solidarności ponownie zaprasza na wystawę stałą, cieszącą się ogromną popularnością wśród gości z Polski i z zagranicy
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

ECS od 6 maja

Europejskie Centrum Solidarności (Plac Solidarności 1) otwarte będzie dla zwiedzających od czwartku, 6 maja, jednak z wyjątkami - zamknięte pozostaną m.in. czytelnia, wydział zabaw oraz mediateka. Wystawa stała czynna będzie w czwartki i piątki w godzinach 10.00 - 18.00, a w soboty i niedziele w godzinach 10.00 – 20.00. Kasy zamykane są godzinę przed zamknięciem wystawy. ECS rekomenduje zakup biletów online. Więcej informacji na stronie placówki.

Wystawa Dookoła Świata w Hevelianum, zdjęcie archiwalne
Wystawa Dookoła Świata w Hevelianum, zdjęcie archiwalne
mat. Hevelianum

 

Hevelianum ponownie zaprasza na wystawy, warsztaty i spacery

Wystawy stałe Hevelianum (ul. Gradowa 6) są otwarte. Wracają także warsztaty na Kreatywnym Placu Zabaw. Oferta online, która sprawdziła się podczas lockdownu pozostaje w postaci zajęć na Zoomie „Domowe laboratorium”. Dodatkowo, w weekendy, w Wozowni Artyleryjskiej na I piętrze można obejrzeć wystawę czasową „Matematyczny PoCiąg”, a w każdą sobotę przewodnik oprowadza po Laboratorium Ruchu. Wszystkie powierzchnie często dotykane przez gości zostały pokryte specjalną, nanotechnologiczną powłoką zabijającą grzyby, bakterie i wirusy (oprócz tego obowiązują pozostałe obostrzenia).

Dla spragnionych wiosennych spacerów i odpoczynku wśród przyrody, instytucja przygotowała natomiast aż trzy rodzaje tras, po których można spacerować z kartami pracy. Więcej: https://hevelianum.pl/.