PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

II Noc Księgarń w Roku Tyrmanda. Kątna, Piórkowska, Kulis, Staroń - spotkania, spacery i warsztaty on line

II Noc Księgarń w Roku Tyrmanda. Kątna, Piórkowska, Kulis, Staroń - spotkania, spacery i warsztaty on line
Trzy gdańskie księgarnie, Sztuka Wyboru, Marpress i Koliber, przeniosły wydarzenia do internetu i zapraszają od 16 do 17 października na rozmowy o problemach młodych z psycholożką Mirosławą Kątną i Nauczycielami Roku 2018 Przemysławem Staroniem. Warsztaty ekologiczne poprowadzi Sebastian Kulis, a spacer literacki - gdańska pisarka Barbara Piórkowska.   
Barbara Piórkowska na literacki spacer on line zabierze czytelników w piątek, 16 października, o godz.
Barbara Piórkowska na literacki spacer on line zabierze czytelników w piątek, 16 października, o godz. 19
mat. pras.

 

Noc Księgarń. W programie spotkania z pisarzami, czytania performatywne, warsztaty

Rok temu, w pierwszej edycji Nocy Księgarń, wydarzenia organizowanego na wzór Nocy Muzeów, wzięło udział ponad 100 księgarni stacjonarnych w całej Polsce. Literackim patronem drugiej edycji Nocy Księgarń został Leopold Tyrmand, autor “Złego”, którego 100 rocznica urodzin i 35 rocznica śmierci przypadają na 2020 r. Jednym z ważnych wątków programu była ekologia, której poświęcono specjalny program opracowany we współpracy z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce, bo Noc Księgarń to nie tylko spotkania z autorami, ale też warsztaty, czytania performatywne, literackie spacery i wystawy.

Niestety, pandemia wiele z tych planów zweryfikowała - część wydarzeń odwołano, reszta przeniosła się do sieci.

W Gdańsku Noc Księgarń trwa do 16 do 17 października. On line spotkać się możemy ze znanymi trójmiejskimi twórcami. 

Wydarzeń warto szukać na profilach zaangażowanych w akcję księgarń, do których należą Sztuka Wyboru, Marpress i Koliber.

Księgarnia Koliber (ul. Miszewskiego 16) jest dziś otwarta do godz. 22, a w godz. 19 do 22 planuje specjalne rabaty 20 proc na wszystko. Jutro do godz. 14 będzie można kupić tam książki z 15 proc. rabatem. Fragmenty "Sztuki pierdzenia" w interpretacji Bartosza Żołubaka (Opera Bałtycka) wysłuchamy na profilu Kolibra w piątek 16 października o godz. 22. 

- We współpracy z Wydawnictwem Marginesy przygotowaliśmy konkursy z nagrodami. Do księgarni trafi pula książek z autografami i dedykacjami od autorów - zapowiadają księgarze z Kolibra.

W piątek, 16 października Sztuka Wyboru organizuje spotkanie i warsztaty z psycholożką Mirosławą Kątną, która opowie o książce „Smaki dzieciństwa", która zawiera zapisy prawdziwych, często dramatycznych historii młodych ludzi – krzywdzonych, zranionych lub unieszczęśliwionych przez rówieśników i dorosłych. Ta książka, napisana przez doświadczoną psycholożkę, może stać się przyczynkiem do refleksji nad postawami jakie dorośli przyjmują wobec dzieci i młodzieży. 

W sobotę, 17 października o godz. 15.30 odbędą się warsztaty z Sebastianem Kulisem “Zjedz miasto, czyli o dzikich roślinach jadalnych”. Sebastian Kulis odpowie m.in. na pytanie: “co wspólnego ma ekologia ze zbieractwem”. Okazuje się, że sporo. 

- Zbieranie dzikich roślin przede wszystkim zakłada jedzenie lokalnie i sezonowo, czyli bez śladu węglowego. Zdrowo, różnorodnie, a do tego wykorzystuje już rosnące rośliny, bez kolejnych ingerencji - mówi autor “Roślinnych porad”. 

Podczas rozmowy Kulis wytłumaczy czy spożywanie roślin rosnących w miastach jest bezpieczne; co, jak i kiedy zbierać, aby się nie pomylić; jak jeść i przetwarzać dzikie rośliny oraz czy dzikie rośliny są bardziej wartościowe od tych w supermarkecie. Poznamy też dzikie rośliny, które rosną na terenie Trójmiasta.

W sobotę o godz. 18 Przemysław Staroń, nauczyciel etyki i filozofii w II LO w Sopocie, Nauczyciel Roku 2018 i psycholog z Uniwersytetu SWPS, nominowany do ”nauczycielskiego Nobla”, czyli Global Teacher Prize oraz fan Harry’ego Pottera - opowie o pierwszej swojej książce pt. „Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak radzić sobie z życiem". Ewa Bukowiecka-Janik, dziennikarka i wydawca portalu dla rodziców MamaDu.pl zapyta go o to, czy faktycznie bycie nastolatkiem jest takim trudnym okresem w życiu. 

- Świat i to, co się w nim teraz dzieje, nie ułatwia sprawy. Szkoła tym bardziej nie staje na wysokości zadania i nie daje młodym ludziom wsparcia - taką tezę stawia w książce Przemek Staroń, który najpierw pytał młodych ludzi o lęki, z jakimi się borykają (na przykład: czy warto się zakochiwać, co jest w życiu ważne, dlaczego wygląd ma takie duże znaczenie, skąd brać siłę do pokonywania trudności, jak znieść porażkę), a następnie sięgnął po historie z literatury, filmu, a nawet gier komputerowych, aby udowodnić, że można sobie z tymi wyzwaniami poradzić. Wiedzę psychologiczną wplótł w opowieści o Harrym Potterze i bohaterach "Gwiezdnych Wojen", „Stranger Things”, „Małego Księcia”, Muminków, Avengersów i „Władcy Pierścieni”.

Niespodzianki przygotowała również dla czytelników księgarnia Księgarnia Marpress (ul. Targ Rybny 10b) - będzie to spotkanie z gdańską pisarką Barbarą Piórkowską, która dziś o godz. 19 zabierze nas na godzinny literacki spacer po Gdańsku. Będziemy obserwować nocne życie miasta… przez ekrany komputerów, na profilu FB Księgarni Marpress. 

Po spacerze Barbara Piórkowska będzie podpisywała swoją najnowszą książkę "Kraboszki" w siedzibie wydawnictwa na Targu Rybnym 10b. Aby zdobyć egzemplarz z autografem, można zamówić książkę na stronie sklep.marpress.pl, a w uwagach do zamówienia napisać dla kogo ma być dedykacja. Księgarnia wyśle książki z autografem po 19 października. Dziś również, 16 października, podczas Nocy Księgarń książkę "Kraboszki" można kupić tam w promocyjnej cenie 25 zł.

 

Noc Księgarń to wydarzenie, w którym biorą udział księgarnie autorskie, niezależne, kameralne, turystyczne, dziecięce, specjalistyczne, księgarnio-kawiarnie i kluboksięgarnie. W programie: spotkania autorskie, warsztaty edukacyjne, koncerty, wystawy, wykłady, specjalny cykl wydarzeń wirtualnych.
17 października, 
Sebastian Kulis 17 października, 16:00, Księgarnia Sztuka wyboru w Gdańsku

W ramach Nocy Księgarń zapraszamy na warsztaty z Sebastianem Kulisem, Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze
Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze