PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Noc Księgarń. W programie spotkania z pisarzami, czytania performatywne, warsztaty...

Noc Księgarń. W programie spotkania z pisarzami, czytania performatywne, warsztaty...
W piątek, 20 września, po zmroku, w ponad 100 księgarniach stacjonarnych w całej Polsce - również w Gdańsku - rozpocznie się Noc Księgarń. Będzie to pierwsza edycja wydarzenia, swoją formułą przypominającego popularną Noc Muzeów. W programie liczne czytelnicze atrakcje, m.in. spotkania autorskie, warsztaty, czytania performatywne i wystawy.
Noc Księgarń odbędzie się w całej Polsce 20 września 2019 r.
Noc Księgarń odbędzie się w całej Polsce 20 września 2019 r.
Fot. Pixabay

 

Noc Księgarń, która odbędzie się w piątek, 20 września, swoją formułą przypominać będzie popularną i uwielbianą przez publiczność w całej Europie Noc Muzeów, kiedy to instytucje kultury, galerie sztuki i muzea czynne są do późnych godzin nocnych, czy Noc Bibliotek - młodszą akcję na podobnych zasadach, organizowaną od 2015 roku. Będzie to pierwsza taka noc w Polsce, kiedy godziny pracy wybranych księgarni w całym kraju zostaną znacznie wydłużone, a oprócz możliwości zakupu książek, na odwiedzających czekać będzie moc atrakcji.

Organizatorem nowego wydarzenia na mapie kulturalnych atrakcji Polski jest dystrybutor książek OSDW Azymut, współpracujący z księgarniami niezależnymi. Organizował już m.in. plebiscyt „Najpiękniejsze Księgarnie”, w którym czytelnicy wybierali ulubione punkty z całego kraju. Teraz firma, której siedziba znajduje się w Warszawie, z okazji przypadającego w tym roku 20-lecia swojej działalności, powołała do życia zupełnie nowe święto księgarzy i czytelników. Do wspólnego celebrowania - i jednocześnie do upowszechniania czytelnictwa i wsparcia księgarstwa tradycyjnego - zaprasza wszystkie polskie miasta.

- Zdajemy sobie sprawę, że w dobie wielu problemów na polskim rynku książki nie jest łatwo prowadzić księgarnię stacjonarną. Małe, rodzinne biznesy, prowadzone od pokoleń, upadają. Dlatego postanowiliśmy zorganizować dużą i głośną akcję, i zaprosić Polaków w gościnne progi wielu przepięknych księgarń i antykwariatów. To naprawdę niezwykłe miejsca - tłumaczy Dorota Bachman z OSDW Azymut.

 

Wydarzenie wzoruje się na popularnej Nocy Muzeów, która od wielu lat przyciąga prawdziwe tłumy
Wydarzenie wzoruje się na popularnej Nocy Muzeów, która od wielu lat przyciąga prawdziwe tłumy
Fot. Jerzy Pinkas / gdansk.pl

 

Choć to dopiero pierwsza edycja, włączyło się do niej ponad 100 księgarń z 50. miejscowości z całego kraju. Wśród nich są zarówno te z dużych miast, takich jak Warszawa, Kraków, Trójmiasto, Wrocław, Lublin, Łódź i Poznań, ale też, co szczególnie cieszy organizatorów, z mniejszych ośrodków: Brzegu Dolnego, Lisiego Ogona, Kamiennej Góry, Słupska, Węgrowa, Lubienia, Ustrzyk Dolnych, Leska, Zawiercia czy Grajewa.

- To tam działają małe, często rodzinne księgarnie, które najbardziej potrzebują wsparcia czytelników. Noc Księgarń jest dla ich właścicieli pretekstem do spełnienia marzeń i zorganizowania nietypowych akcji i wydarzeń dla swoich klientów - mówi Bachman.

We wszystkich tych miejscach na gości czekać będą okołoczytelnicze atrakcje, np. wieczorne spotkania autorskie z popularnymi i cenionymi pisarzami, koncerty, warsztaty, spektakle, słuchowiska, pokazy filmów, a nawet literackie potańcówki.

- Ciekawych pomysłów nie brakuje. Obok spotkań autorskich, dyskusji literackich czy warsztatów edukacyjnych w programie znalazły się m.in. koncerty, poetyckie silent disco, 24-godzinne czytanie „W poszukiwaniu utraconego czasu” Marcela Prousta, nocne kiermasze, a także literackie spacery, pokazy filmów, teatrzyki dla dzieci i wiele innych atrakcji. Imponująca jest też lista gości tegorocznej Nocy Księgarń, swój udział w spotkaniach zadeklarowali m.in. Katarzyna Bonda, Katarzyna Grochola, Anna Kamińska, Małgorzata Rejmer, Szczepan Twardoch, Paweł Sołtys, Jakub Ćwiek, Ryszard Koziołek, Artur Górski, Kristina Sabaliauskaitė czy Łukasz Lamża. Gośćmi spotkań będą nie tylko autorzy książek, ale także popularyzatorzy nauki, literaturoznawcy, lokalni twórcy i debiutanci - wymienia Bachman.

 

W Gdańsku Noc Księgarń odbędzie się m.in w Sztuce Wyboru - miejscu, które aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym Trójmiasta. Nz. koncert w ramach cyklu Sofar Sounds
W Gdańsku Noc Księgarń odbędzie się m.in w Sztuce Wyboru - miejscu, które aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym Trójmiasta. Nz. koncert w ramach cyklu Sofar Sounds
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Noc Księgarń w Gdańsku

W Gdańsku w piątek, 20 września, do późnych godzin nocnych czynna będzie księgarnia Sztuka Wyboru (ul. Słowackiego 19), znana z prowadzenia różnych projektów kulturalnych. Nocy Księgarń rozpocznie się tam wystawą ilustracji Dalii Żmudy-Trzebiatowskiej. Wystawie towarzyszyć będą warsztaty, gry słowne i wspólne czytanie „Gryzdania” - najmniejszej na świecie książeczki opowiadającej historie zwierząt (w godz. 18:30-20:00). Spotkanie przeznaczone jest dla dzieci od 5. roku życia.

Dla starszych czytelników zaplanowane jest spotkanie z finalistką tegorocznej nagrody Nike Małgorzatą Rejmer, wokół książki „Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii”, które poprowadzi Natalia Soszyńska (godz. 20:45). Po nim goście będą mogli zostać w księgarni na nocne czytanie performatywne z wydawnictwem W Podwórku - będzie to okazja, by przedpremierowo poznać książkę „Ewa ze swych zgliszczy” Anandy Devi. Czytanie będzie połączone z pokazem fotografii z Mauritiusa (godz. 22:15-23:30).

 

Małgorzata Rejmer za książkę „Błoto słodsze niż miód” została uhonorowana m.in. Paszportem „Polityki” w kategorii „literatura”
Małgorzata Rejmer za książkę „Błoto słodsze niż miód” została uhonorowana m.in. Paszportem „Polityki” w kategorii „literatura”
mat. wydawnictwa Czarne

 

Natomiast w położonej przy Targu Rybnym księgarni Marpress (ul. Targ Rybny 10B) odbędzie się nocny kiermasz książek i spotkania z autorami Wydawnictwa Marpress (godz. 18:30-23:00). Księgarze zapraszają także na rodzinne warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 5-9 lat, zatytułowane „Z rybami w roli głównej” (godz. 18:30), a o godz. 19:45 będzie można się wybrać na spacer z przewodnikiem miejskim po Targu Rybnym i okolicy.

 

Wstęp na wszystkie wydarzenia organizowane w ramach Nocy Księgarń jest bezpłatny. Pełny program na stronie www.nocksiegarn.pl.

 

Organizatorem akcji jest dystrybutor książek OSDW Azymut. Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Akcję wspierają m.in. Polska Izba Książki, Kraków Miasto Literatury UNESCO i Miasto Łódź.

 

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze