• Start
  • Wiadomości
  • Honorowy gdańszczanin o. Ludwik Wiśniewski - teraz też honorowym obywatelem Lublina

Honorowy gdańszczanin o. Ludwik Wiśniewski - teraz też honorowym obywatelem Lublina

Ojciec Ludwik Wiśniewski otrzymał w piątek, 4 września, tytuł Honorowego Obywatela Miasta Lublin. W uroczystości wzięli udział m.in. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i jej zastępca, Piotr Grzelak. W 2011 r. o. Wiśniewski decyzją Rady Miasta Gdańska został honorowym obywatelem Gdańska - “za wychowanie pokoleń gdańskich niepokornych”.
04.09.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
O. Ludwik Wiśniewski podczas piątkowej uroczystości w Lublinie. Po prawej - prezydent Krzysztof Żuk i prezydent Aleksandra Dulkiewicz
O. Ludwik Wiśniewski podczas piątkowej uroczystości w Lublinie. Po prawej - prezydent Krzysztof Żuk i prezydent Aleksandra Dulkiewicz
Biuro Prasowe Urzędu Miasta Lublin

 

Akt nadania Honorowego Obywatelstwa dominikanin przyjął z rąk Krzysztofa Żuka, prezydenta Lublina. 

- Ojciec Ludwik Wiśniewski ma rzadki dar integrowania ludzi i środowisk. W Gdańsku w latach 1968-1972 prowadził duszpasterstwo akademickie przy kościele św. Mikołaja, gdzie zgromadził dziesiątki młodych ludzi, studentów i licealistów - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Tych młodych i niepokornych ludzi uczył samodzielnego myślenia, otwartości, krytycyzmu i mądrego braku pokory. Do jego wychowanków należeli między innymi założyciele i liderzy Ruchu Młodej Polski, którzy odegrali poważną rolę zarówno w opozycji przedsierpniowej, w Solidarności, podziemiu lat osiemdziesiątych, jak i w budowaniu demokratycznej Polski po 1989 roku.

W uroczystości wzięli udział Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i jej zastępca, Piotr Grzelak, a także Katarzyna Czerniewska - radna Miasta Gdańska. Wśród gości lubelskiej gali był również prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

 

O. Lublin Wiśniewski przyjmuje z rąk prezydenta Krzysztofa Żuka pamiątkową statuetkę
O. Lublin Wiśniewski przyjmuje z rąk prezydenta Krzysztofa Żuka pamiątkową statuetkę
Biuro Prasowe Urzędu Miasta Lublin

 

Gdańsk pamięta

W czasach gdańskiego duszpasterstwa o. Wiśniewski stworzył Trybunę Duszpasterską, na którą zapraszał wybitnych intelektualistów: Bohdana Cywińskiego, Andrzeja Wielowieyskiego, Tadeusza Mazowieckiego, czy Józefę Hennelową. Zorganizował też cykliczne wykłady profesorów z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Stałym programem spotkań w duszpasterstwie był Teatr przy Stoliku, podczas którego znani aktorzy Teatru Wybrzeże czytali sztuki teatralne.

Do gdańskich wychowanków o. Ludwika Wiśniewskiego należeli m.in. Aleksander Hall, Arkadiusz Rybicki, Maciej Grzywaczewski, Grzegorz Grzelak i Marian Terlecki.

 

Do Lublina pojechała mocna reprezentacja Gdańska i Sopotu. Na prawo od o. Ludwika - radna Katarzyna Czerniewska, prezydent Krzysztof Żuk i prezydent Aleksandra Dulkiewicz. Skrajnie z lewej - prezydent Jacek Karnowski
Do Lublina pojechała mocna reprezentacja Gdańska i Sopotu. Na prawo od o. Ludwika - radna Katarzyna Czerniewska, prezydent Krzysztof Żuk i prezydent Aleksandra Dulkiewicz. Po lewej - obok uhonorowanego zakonnika Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska i Jacek Karnowski prezydent Sopotu (skrajnie z lewej)
Biuro Prasowe Urzędu Miasta Lublin

 

Kilka dni temu - 30 sierpnia br. - Aleksander Hall dziękując Miastu za upamiętnienie Ruchu Młodej Polski poprzez nadanie imienia skwerowi, przypomniał nazwiska osób, które dawały młodej gdańskiej opozycji demokratycznej w PRL światopoglądową inspirację.    

- My jesteśmy spadkobiercami, przed nami byli inni - powiedział Aleksander Hall. - I myślę, że to jest bardzo ważna cecha, żeby pamiętać o tych, którym wiele zawdzięczamy. Tutaj w Gdańsku nasuwa się, żeby pierwsze nazwisko, jakie wymienić, to ojciec Ludwik Wiśniewski. To młode środowisko gdańskie bez jego wsparcia, bez jego zaangażowania, bez poważnego potraktowania nas jako partnerów, mogło nie przetrwać. Jego losy mogłyby się potoczyć inaczej. On otworzył nam drogę w świat. Bardzo wiele mu zawdzięczamy, ta więź trwa i jest dla nas w dalszym ciągu bardzo ważna. 

 

Ruch Młodej Polski uhonorowany skwerem. Wzruszająca uroczystość przy Wielkim Młynie

 

Lublin dziękuje

Równie aktywny ojciec Wiśniewski był w innych duszpasterstwach, które prowadził po Gdańsku: w Lublinie, Wrocławiu i Krakowie. W kwietniu lubelscy radni podjęli decyzję o nadaniu dominikaninowi Honorowego Obywatelstwa. Wyróżnienie ma być wyrazem wdzięczności i wielkiego uznania Lublinian dla zasług ojca Wiśniewskiego jako wybitnego duszpasterza naszych czasów, który swoją służbą kapłańską oraz społeczną wychował wiele pokoleń Polaków w duchu patriotycznym.

 

Zasłużone oklaski dla o. Ludwika
Zasłużone oklaski dla o. Ludwika
Biuro Prasowe Urzędu Miasta Lublin

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska