PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.

Gdańscy hokeiści z licencją na grę w PHL, zmiany w regulaminie rozgrywek, kolejni zawodnicy w zespole

Gdańscy hokeiści z licencją na grę w PHL, zmiany w regulaminie rozgrywek, kolejni zawodnicy w zespole
Pomorski Klub Hokejowy, który dotąd występował pod nazwą MH Automatyka Gdańsk, otrzymał licencję na grę w Polska Hokej Lidze. Do drużyny w sezonie 2019/2020 dołączy dwóch czeskich obrońców - Ladislav Havlik i Vlastimil Bilcik. Profesjonalną karierę zakończył Maciej Rompkowski.
Kibice gdańskich hokeistów należą do najlepszych w kraju. Na pierwszy mecz nowego sezonu Polska Hokej Ligi poczekają do 15 września
Kibice gdańskich hokeistów należą do najlepszych w kraju. Na pierwszy mecz nowego sezonu Polska Hokej Ligi poczekają do 15 września
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Nowy sezon Polska Hokej Ligi rozpocznie się 15 września, ma w nim wystartować 10 drużyn oraz dodatkowo Kadra PZHL do lat 23, która będzie brała udział jedynie w dwóch rundach sezonu zasadniczego. Sam system rozgrywek ulegnie zmianie. Zrezygnowano z formuły pre play-off a awans do ćwierćfinału wywalczy osiem najlepszych drużyn po sezonie zasadniczym a ten - według nieoficjalnych informacji - ma liczyć 5 rund. 

Licencję na grę w PHL w pierwszym terminie otrzymały GKS Tychy, Comarch Cracovia, GKS Katowice, JKH GKS Jastrzębie, Unia Oświęcim, Naprzód Janów oraz Zagłębie Sosnowiec. W ostatnich dniach dołączyły do nich Pomorski Klub Hokejowy (dawniej MH Automatyka Gdańsk, nie wiadomo jeszcze pod jaką nazwą gdańszczanie będą występować w nowym sezonie) i KH Toruń. Natomiast Podhale Nowy Targ na uzupełnienie braków w dokumentach otrzymało czas do 31 lipca.


We wtorek, 17 lipca, gdański klub poinformował, że do zespołu trenera Marka Ziętary dołączyło dwóch czeskich obrońców, którzy zastąpią Mateja Cunika (obecnie Zagłębie Sosnowiec, PHL) i Robina Malego (Höchstadter EC, Oberliga). 

Vlastimil Bilcik (27 lat) jest dobrze znany gdańskiej publiczności. Pochodzący z Brna obrońca dał się poznać jako dobrze broniący, grający z wielkim zaangażowaniem zawodnik. Mimo swoich warunków fizycznych (177 cm, 83 kg) imponował twardą grą ciałem. Występując w Gdańsku w sezonie 2017/18 w 38 meczach zdobył 13 punktów za 4 bramki i 9 asyst. W ostatnim sezonie z powodzeniem reprezentował zespół SK Horacka Slavia Trebic występujący w drugiej lidze czeskiej. W 47 meczach strzelił 2 bramki i zanotował 8 asyst a na ławce kar spędził 60 minut. 

Ladislav Havlik (27 lat) grał już w PHL sezonie 2013/14, kiedy reprezentował GKS Tychy. Rosły obrońca (187 cm, 90 kg) ostatnie dwa sezony spędził również na zapleczu czeskiej ekstraklasy broniąc barw LHK Jestrabi Prostejov. W minionych rozgrywkach w 47 meczach zdobył 2 bramki i 12 razy otwierał kolegom z drużyny drogę do strzelenia gola. Na ławce kar spędził 59 minut, a w klasyfikacji +/- osiągnął wynik +18. Przed grą w Prostejovie Havlik reprezentował Dynamo Pardubice, występując w czeskiej Extralidze. Rozegrał w niej blisko 150 spotkań oraz 10 wystąpił w hokejowej Lidze Mistrzów. 

Tym samym w przyszłym sezonie nad morzem występować będzie aż 6 zawodników urodzonych w Czechach. Oprócz Bilcika i Havlika w drużynie są już: Josef Vitek, Petr Polodna, Jan Steber i Tomas Fucik. 

Klub nie przedłuży kontraktu z Michaiłem Samusienką. Białorusin w ubiegłym sezonie wrócił do Gdańska po występach w barwach Polonii Bytom. W grodzie Neptuna w 10 meczach zdobył jedną bramkę i zaliczył jedną asystę. 

Profesjonalną karierę zdecydował się zakończyć Maciej Rompkowski. Młodszy z braci Rompkowskich (jego brat Mateusz występuje w Cracovii Kraków) bronił gdańskich barw przez ostatnie 3 sezony. Łącznie w zespole MH Automatyki Gdańsk rozegrał 107 meczów, w których zdobył 36 punktów za 16 bramek i 20 asyst. Kibice zapamiętają go na pewno między innymi ze względu na twardą grę – na ławce kar spędził łącznie 184 minuty. 

- Cieszymy się, że dołączą do nas dwaj nowi zawodnicy zza południowej granicy. Vlastimila Bilcika znamy bardzo dobrze, natomiast o Ladislavie Havliku z różnych źródeł zebraliśmy wiele pozytywnych opinii. W ostatnim sezonie należał do najlepiej punktujących zawodników swojej drużyny. Wobec rezygnacji Macieja Rompkowskiego zmuszeni jesteśmy szukać zawodnika, który zagra na środku ataku, dlatego podjęliśmy decyzję o nieprzedłużaniu kontraktu z Michaiłem Samusienką. Dziękujemy obydwu zawodnikom za występy w naszej drużynie. Maciej Rompkowski zadeklarował, że chciałby pozostać przy drużynie. Doceniamy jego pozytywny wpływ na zespół, dlatego postaramy się zaangażować go do współpracy - powiedział Przemysław Tutaj, wiceprezes zarządu i dyrektor sportowy Pomorskiego Klubu Hokejowego.


Czytaj także:

Nowy sponsor tytularny, nowa nazwa, nowy bramkarz - zmiany wśród gdańskich hokeistów

 

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl