PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Nowy sponsor tytularny, nowa nazwa, nowy bramkarz - zmiany wśród gdańskich hokeistów

Nowy sponsor tytularny, nowa nazwa, nowy bramkarz - zmiany wśród gdańskich hokeistów
MH Automatyka Gdańsk nie będzie już sponsorem tytularnym gdańskich hokeistów. Nowy sponsor i nowa nazwa zespołu mają być znane w niedługim czasie. Krystalizuje się skład drużyny, nowym bramkarzem został Czech Tomas Fucik, który zastąpi Amerykanina Ewana Cowley'a.
Gdańscy hokeiści na lód wyjadą w sierpniu
Gdańscy hokeiści na lód wyjadą w sierpniu
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Do rozpoczęcia nowego sezonu Polska Hokej Ligi pozostały dwa miesiące. Polski Związek Hokeja na Lodzie w środę, 3 lipca, rozesłał do klubów wstępny terminarz, który zostatnie oficjalnie zatwierdzony, gdy wszystkie kluby przejdą procedurę licencyjną. Na razie tego procesu nie przeszły jeszcze: KS Toruń HSA, Pomorski Klub Hokejowy SA oraz KH Podhale Nowy Targ SA.

Pomorski Klub Hokejowy jeszcze w poprzednim sezonie występował jako MH Automatyka Gdańsk. Zarząd gdańskiego klubu w poniedziałek, 1 lipca, poinformował, że dotychczasowy sponsor tytularny - firma MH Automatyka - zadeklarowała chęć dalszego wsparcia na innym poziomie, niż dotychczasowy. Na razie nie wiadomo kto będzie nowym sponsorem tytularnym i jaka będzie nazwa drużyny. 

Tymczasem część zawodników trenuje obecnie indywidualnie a część pod okiem Adriana Hoffmana, specjalisty od przygotowania motorycznego. Drugi etap wspólnych przygotowań do sezonu rozpocznie się 1 sierpnia. Następnie, w zależności od terminu zamrożenia tafli w hali Olivia, hokeiści rozpoczną specjalistyczne treningi na lodzie.

Zarząd klubu w porozumieniu z trenerem Markiem Zietarą i sztabem szkoleniowym postanowił w najbliższym sezonie dać szansę gry większej liczbie młodych gdańszczan.

- Chcemy jeszcze intensywniej rozwijać młodych utalentowanych zawodników z Gdańska. Niektórzy z nich trenują z nami już od ponad roku, znają system gry, a swoim zapałem i zaangażowaniem przekonali do siebie trenera Marka Ziętarę. Szansę przebicia się do składu pierwszej drużyny otrzymają na pewno środkowy Krystian Mocarski, który w drużynie pierwszoligowego Stoczniowca pełnił rolę kapitana oraz skrzydłowy Bartosz Wołoszyk. Przez najbliższe dwa lata w naszej drużynie będzie występował także Igor Smal, który już w poprzednich rozgrywkach wywalczył sobie stałe miejsce w składzie - mówi Przemysław Tutaj, dyrektor sportowy PKH.

- Od początku istnienia klubu deklarowaliśmy chęć umożliwiania gry zawodnikom z Gdańska, z Pomorza. Nic się w tej koncepcji nie zmienia. Mimo otwarcia ligi na obcokrajowców nadal będziemy stawiali przede wszystkim na zawodników z Gdańska. Oczywiście od ich determinacji i profesjonalnego podejścia zależy, czy wykorzystają tę szansę. My spróbujemy im pomóc. Przykład Igora Smala pokazuje, że jest to możliwe. Serce rośnie, gdy obserwuje się grę tego utalentowanego zawodnika - dodaje prezes Bartosz Purzyński.

 

Tomas Fucik, nowy bramkarz gdańskich stoczniowców
Tomas Fucik, nowy bramkarz gdańskich stoczniowców
fot. materiały PKH

 

Z gdańskim klubem pożegnał się bramkarz Amerykanin Ewan Cowley, który jeszcze w kwietniu zdecydował się przenieść do duńskiego Odense Bulldogs. Jego miejsce zajmie Czech Tomas Fucik, który ostatni sezon rozpoczął na Wyspach Brytyjskich w zespole Hull Pirates a dokończył w MsHK Zilina występującym w ekstralidze Słowacji. Fucik już występował w Polska Hokej Lidze, kiedy w latach 2016-2018 bronił bramki JKH GKS Jastrzębie. 

25-letni zawodnik imponuje warunkami fizycznymi, mierzy 189 cm i waży 90 kilogramów. Wychowanek SK Horacka Slavia Třebíč w ubiegłym sezonie potwierdził swoje umiejętności, kiedy w 6 meczach w barwach Hull Pirates bronił ze skutecznością 96,2 procent. W 19 spotkaniach sezonu zasadniczego ekstraligi słowackiej zanotował skuteczność na poziomie 90,7 proc., ale już w play-off puszczał średnio tylko 1,72 bramki na mecz i bronił ze skutecznością 94,6 proc. 

Do tej pory kontrakty z klubem podpisało 19 zawodników, wśród nich czeskie trio: Jan Steber, Petr Polodna, Josef Vitek oraz Rosjanie Władisław Jełakow, Jegor Rożkow, Aleksander Gołowin, Jan Krasowski i Konstantin Teslukiewicz, który niebawem odbierze polski paszport.

 

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl