Hevelianum szkoli przewodników. Duże zainteresowanie

50 osób uczestniczy w szkoleniu przewodników, które prowadzi Hevelianum. To pierwszy tak kompleksowy kurs od 9 lat. Po zdaniu egzaminu przewodnicy otrzymają specjalne certyfikaty.
11.12.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Odnowiona dawna Wozownia Artyleryjska
Odnowiona dawna Wozownia Artyleryjska
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl


Jaka legenda wiąże się z początkami Góry Gradowej? W którym z fortecznych obiektów mieściła się kostnica miejska? Czym był tzw. rosyjski grób i gdzie się znajdował? – to tylko kilka pytań z obszaru wiedzy historycznej, na które podczas szkolenia padną odpowiedzi.

Kursanci poznają też faunę i florę, występującą na tym obszarze. Zainteresowanie jest ogromne, bo to pierwsze szkolenie z zakresu wiedzy o Hevelianum i Górze Gradowej od przeszło dziewięciu lat. 50 przewodników licencjonowanych po Trójmieście i przewodników lokalnych już 1 grudnia rozpoczęło zajęcia, które potrwają do 2 lutego 2019 r. Prowadzą je m.in. historycy, rekonstruktorzy i opiekunowie wystaw. Zajęcia realizowane są w formule wykładów i spacerów. To łącznie 20 godzin. Ostatni, choć nie tak kompleksowy i profesjonalny kurs. odbył się na Górze Gradowej w 2009 roku.

Jednym z wykładowców jest historyk dr Jan Daniluk
Jednym z wykładowców jest historyk dr Jan Daniluk
mat. Hevelianum


Część zajęć traktujących o historycznych walorach Góry Gradowej prowadzi dr Jan Daniluk, historyk, dyrektor Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego, a jednocześnie zastępca przewodniczącego Rady Programowej Hevelianum. Co ciekawe, sam niegdyś jako wolontariusz oprowadzał po wystawie zorganizowanej w Baterii Moździerzy na Górze Gradowej i był też etatowym pracownikiem tej jednostki (2008–2009).

- Podczas monograficznego wykładu poświęconego dziejom Góry Gradowej od średniowiecza po czasy współczesne, zaprezentowałem kursantom (w istocie jako pierwszym) najnowsze wyniki prowadzonych przeze mnie badań na temat historii tego wyjątkowego miejsca. Spotkanie wzbogaciła bogato ilustrowana prezentacja zawierająca także unikatowe zdjęcia, pocztówki czy plany - opowiada Jan Daniluk. - Co więcej, wykład nie ograniczał się tylko do samego wzniesienia i jego umocnień, ale był poświęcony też najbliższej okolicy, między innymi zespołowi i kościołowi Bożego Ciała, cmentarzu garnizonowym, więzieniu przy ulicy Kurkowej czy kompleksowi sądów przy ulicy Nowe Ogrody.

Wysokie Czoło Kurkowe
Wysokie Czoło Kurkowe
mat. Hevelianum


Korzyści dla instytucji, wynikające ze szkolenia przewodników, są ogromne. Zyska też jakość obsługi ruchu turystycznego w Gdańsku.

- Takie szkolenia podnoszą nasze kwalifikacje. Dają szansę zgłębić temat, pozyskać wiedzę niedawno odkrytą, poznać ofertę edukacyjną - mówi Joanna Kruszewska, przewodniczka miejska z 17-letnim stażem, która bierze udział w zajęciach. - Coraz więcej grup odwiedzających Gdańsk jest zainteresowanych wizytą na Górze Gradowej. Dla mnie samej to jedno z najpiękniejszych miejsc, gdzie zawsze pokazuję gościom panoramę miasta i opowiadam historię tego miejsca.

Szkolenie certyfikowanych przewodników potrwa do lutego 2019 r.
Szkolenie certyfikowanych przewodników potrwa do lutego 2019 r.
mat. Hevelianum


- Przewodników chcemy wyposażyć w specjalistyczną wiedzę, która jest rozsiana po wielu źródłach, często niemal niedostępnych, albo została przez nas pozyskana niedawno, bo rozpoznawanie przestrzeni Góry Gradowej i innych obiektów, którymi zarządza Hevelianum, to wciąż trwający proces. - mówi Monika Mikołajczyk, p.o. kierownika Działu Projektów Kulturalno-Społecznych. - Dobrze się stanie, jeśli kolejnym efektem tego szkolenia będzie oswojenie przewodników z rozległym terenem Góry Gradowej. Liczymy też bardzo na to, że w trakcie szkolenia lepiej się poznamy i polubimy, co będzie procentować w codziennej pracy.

Przewodnicy, którzy pozytywnie zdadzą egzamin końcowy, otrzymają certyfikaty. Usługi wszystkich certyfikowanych przewodników, Hevelianum będzie polecać gościom na swojej stronie internetowej.


Czytaj też:
Hevelianum jednym z 10 najlepszych polskich produktów turystycznych 2018 r.



TV

120-letnia kamienica jak nowa