PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Harcerska Gra Miejska ZHR. Spotkało się ponad 1000 osób z województwa pomorskiego

Harcerska Gra Miejska ZHR. Spotkało się ponad 1000 osób z województwa pomorskiego
W sobotę, 11 maja, w Gdańsku odbyła się „Harcerska Gra Miejska” - największa od lat zbiórka drużyn harcerek i harcerzy Okręgu Pomorskiego Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Wzięło w niej udział ponad 1000 osób zrzeszonych w blisko 60 drużynach z terenu całego Trójmiasta oraz m.in. Pruszcza Gdańskiego, Kartuz, Kościerzyny, Bytowa, Gniewu, Wejherowa, Rumi i Redy.
Uroczysty przemarsz drużyn harcerskich z Długiego Targu do Muzeum II Wojny Światowej
Uroczysty przemarsz drużyn harcerskich z Długiego Targu do Muzeum II Wojny Światowej
fot. Artur Nowak

 

W godzinach porannych od 8.00 do 11.00 ponad 100 patroli harcerskich ZHR poszukiwało na terenie centrum miasta Gdańska 50 miejsc z informacjami o Żołnierzach Niezłomnych z kodami QR, które pozwolały „rekrutować” znalezioną postać do swojego oddziału z wykorzystaniem aplikacji mobilnej. Wykonując szereg dodatkowych zadań z wykorzystaniem technik harcerskich każdy patrol gromadził punkty, które w ostatecznym rozrachunku wyłoniły zwycięzców gry - 91 Gdańską Drużynę Harcerzy.

Następnie drużyny wzięły udział w uroczystej mszy świętej w Bazylice Mariackiej pod przewodnictwem biskupa Zbigniewa Zielińskiego. Po niej nastąpił uroczysty przemarsz drużyn z Długiego Targu do Muzeum II Wojny Światowej. Tam zaprezentowano umiejętności harcerskie dla mieszkańców i uczestników gry tj. pierwsza pomoc, orientacja w terenie czy zajęcia manualne oraz odbyły się pokazy harcerskiej musztry paradnej. Turniej wygrała 7. Rumska Drużyna Harcerzy. Aktywni uczestnicy pokazów zostali nagrodzeni upominkami turystycznymi.

Okręg Pomorski ZHR jest oddziałem Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej na terenie województwa pomorskiego. Zrzesza ponad 2000 zuchów, harcerek i harcerzy oraz wędrowniczek i wędrowników.

Autor: Artur Nowak