PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Gdańskie Nieruchomości udostępniły formularze wniosków o umorzenie czynszu dla przedsiębiorców dotkniętych epidemią

Gdańskie Nieruchomości udostępniły formularze wniosków o umorzenie czynszu dla przedsiębiorców dotkniętych epidemią
Dotychczas 66 firm zwróciło się z wnioskiem do Gdańskich Nieruchomości o umorzenie czynszu za wynajem gminnego lokalu w kwietniu. Teraz wnioski prawdopodobnie popłyną szybciej - wielu najemców czekało na formularze wniosków od GN, od 30 marca można z nich korzystać.
130 lokali należących do gminy Miasta Gdańska wynajmowanych jest na działalność gastronomiczną
130 lokali należących do gminy Miasta Gdańska wynajmowanych jest na działalność gastronomiczną
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Umorzenie czynszu w gminnych lokalach na miesiąc z możliwością zawieszenia obowiązku płacenia go w kolejnych dwóch miesiącach - to jedna z propozycji cz. 1 Gdańskiego Pakietu Wsparcia Przedsiębiorców, ogłoszonego 19 marca przez władze Gdańska.

Działalność gospodarczą w lokalach należących do Miasta Gdańska, administrowanych przez Gdańskie Nieruchomości (GN), prowadzi blisko 1500 przedsiębiorców, a dodatkowo ponad 400 podmiotów dzierżawi nieruchomości niezabudowane na cele gospodarcze.

 

Zniesienie bądź odroczenie płatności za czynsz i część podatków - tak Gdańsk wspiera przedsiębiorców

 

Zaznaczyć trzeba, że możliwość skorzystania ze 100 proc. ulgi w zapłacie czynszu za kwiecień - GN ze względów formalnych oficjalnie nazywają umorzenie ulgą - mają przedsiębiorcy prowadzący działalność wymienioną w rozporządzeniu ministra zdrowia z 13 marca w sprawie ogłoszenia na terenie RP zagrożenia epidemicznego. Są to m.in. branże gastronomiczna i usługowa.

 

Jedzenie na wynos i na telefon w Gdańsku

 

- Podanie danych dotyczących liczby podmiotów uprawnionych do skorzystania z ulgi, możliwe będzie po weryfikacji wszystkich złożonych wniosków - mówi Aleksandra Strug rzecznik prasowa Gdańskich Nieruchomości. -  Z dostępnych wprost informacji wskazać możemy, że wśród naszych najemców jest ok. 130 podmiotów prowadzących działalność gastronomiczną. Na chwilę obecną z wnioskiem o rozpatrzenie możliwości skorzystania z tej formy wsparcia wystąpiło 66 podmiotów.

Właściciele wspomnianych firm wnioskowali o wsparcie w swoich “autorskich” pismach. Od 30 marca na stronie GN dostępne są wzory wniosków, opisane są dostępne formy ich złożenia, podano numer kontaktowy, pod którym można szukać pomocy w tej sprawie.

 

drugi_dzien-069_799x533
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

- Wnioski są dedykowane specjalnie tej nadzwyczajnej sytuacji. Obiecaliśmy najemcom, że je przygotujemy, by ułatwić im działanie - tłumaczy Aleksandra Strug. - Czy będzie potrzebne uzupełnienie wniosków złożonych dotąd? Nie z automatu. Okaże się podczas rozpatrywania, jeśli będzie taka konieczność, poprosimy o dodatkowe informacje.

W Gdańsku obowiązują dwie strefy czynszowe, w których stawki bazowe wynoszą odpowiednio 30 i 90 zł/netto za mkw.

 

Działasz online? Nauka języka, kurs tańca, koncert, trening... Daj znać, napiszemy o tym w kalendarzu wirtualnych wydarzeń na gdansk.pl

 

Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze
Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze