PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

“Gdańskie FasadyOdNowa 2019” gotowe. Zobacz filmowy spacer ukazujący efekty projektu

“Gdańskie FasadyOdNowa 2019” gotowe. Zobacz filmowy spacer ukazujący efekty projektu
W ciągu 7 lat projektu “GdańskieFasadyOdNowa” 155 elewacji kamienic zyskało świeże oblicze, większość z artystycznymi zdobieniami. Zakończyła się ostatnia póki co edycja projektu - z 2019 roku. - Mimo przerwy w realizacji kolejnych edycji, będziemy próbowali rozmawiać z konserwatorem. Mamy nadzieję, że uda nam się znaleźć kompromis, który pozwoli wznowić projekt - mówi z-ca prezydent Gdańska Piotr Grzelak.
Odnowione fasady przy ul. Powroźniczej od strony nabrzeża Motławy
Odnowione fasady przy ul. Powroźniczej od strony nabrzeża Motławy
Fot. UMG

Projekt “Gdańskie FasadyOdNowa”, w ramach którego gruntowy remont fasad zwieńczony nadaniem artystycznych dekoracji przechodziły kamienice należące do wspólnot mieszkaniowych na wybranych ulicach Głównego Miasta, realizowany był od 2013 roku. 

Przedsięwzięcie oparte jest na współpracy Miasta, wspólnot i artystów, którzy do przedostatniej edycji projektu nadawali elewacjom ostateczny, artystyczny “sznyt” w postaci ozdobnych detali czy malunków.

Wspólnoty biorące udział w projekcie ponosiły koszty remontu elewacji: uzupełnienia tynków, zadbania o stan blach, a także oczyszczenia i uzupełnienia braków w powojennych elementach kamiennych. Miasto finansowało koszty sporządzenia dokumentacji projektowej, wynajmu rusztowań, malowania podstawowego elewacji i artystycznych dekoracji.

Odnowione fasady przy ul. Straganiarskiej
Odnowione fasady przy ul. Straganiarskiej
Fot. UMG

Więcej na temat zasad i historii projektu pisaliśmy już wcześniej:

Finał projektu “Gdańskie Fasady OdNowa” 2018 coraz bliżej

 

Ostatnia zrealizowana edycja dotyczyła 2019 roku i była inna niż wszystkie dotychczasowe, choćby dlatego, że jej realizacja z powodu niespodziewanych przeszkód zakończyła się pod koniec 2020 r. - a przede wszystkim - ponieważ żadna z elewacji nie zyskała artystycznych zdobień.

Wyremontowane i odnowione fasady zyskały kamienice:

  • przy ul. Powroźniczej 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 A, 22 B i 24 - zarówno od strony miasta jak i nabrzeża Motławy
  • oraz przy ul. Straganiarskiej 51-52 oraz 53-54
Ul. Powroźnicza
Ul. Powroźnicza
Fot. UMG

Projekty kolorystyki i zdobień elewacji zawsze realizowane były w ścisłej współpracy z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. W ubiegłym roku WKZ wydał pozytywną decyzję odnośnie barw zaproponowanych dla modernizowanych elewacji, ale odrzucił wszystkie projekty zdobień. 

 

- Edycja 2019 została właśnie zakończona. Jednak zarówno w tym, jak i w przyszłym roku musieliśmy odstąpić od realizacji projektu - komentuje Piotr Grzelak zastępca prezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju. - Efekty samego odmalowania fasad stanowczo odbiegały od zamierzonego rezultatu. Niestety, nie udało się nam otrzymać zgody Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na działania artystyczne, a jedynie na odmalowanie, a to właśnie warstwa artystyczna, wyjątkowe zdobienia, były ogromną wartością tego projektu. Od 2013 r. wyremontowanych zostało 155 elewacji, a wiele z nich zyskało dekoracje. Mimo przerwy w realizacji kolejnych edycji, będziemy próbowali rozmawiać z konserwatorem. Nie ustaniemy w staraniach i mamy nadzieję, że uda nam się znaleźć kompromis, który pozwoli wznowić projekt. 

Tymczasem - odbiorcom projektu, którymi są nie tylko mieszkańcy Głównego Miasta, ale także wszyscy gdańszczanie i turyści, pozostaje podziwiać świeże, choć nie zdobione już “FasadyOdNowa 2019”.

Odnowione fasady przy ul. Powroźniczej
Odnowione fasady przy ul. Powroźniczej
Fot .UMG

Kolejne edycje projektu co roku wieńczył spacer z Barbarą Brzuskiewicz, która sprawowała pieczę konserwatorską i artystyczną nad realizacją poszczególnych projektów artystycznych i zawsze ciekawie o nich opowiadała. Czasem do jej głosu przyłączali się sami artyści.

W tym roku zamiast tradycyjnego spaceru śladami projektu organizatorzy zaproponowali wirtualny, sześciominutowy spacer przez wszystkie edycje projektu.

 

ZOBACZ FILMOWY SPACER NAKRĘCONY Z PERSPEKTYWY DRONA

 

ZOBACZ RAPORT Z REALIZACJI PROJEKTU W 2019 ROKU, ŁĄCZNIE Z NIEZREALIZOWANYMI PROJEKTAMI DEKORACJI ARTYSTYCZNYCH:

 

 

 

Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze
Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze