PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy - wesprzyj akcje charytatywne

Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy - wesprzyj akcje charytatywne
Okres świąt Bożego Narodzenia to nie tylko okazja do rodzinnych spotkań, kupowania i wręczania bliskim prezentów. To także czas, w którym coraz częściej i coraz chętniej wspieramy potrzebujących. W sobotę, 1 grudnia, na Targu Węglowym rozpoczyna się doroczny przedświąteczny jarmark, w trakcie którego organizowane będą także akcje charytatywne. Koniecznie tam zajrzyjcie!
W sobotę rozpoczyna się Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku
W sobotę rozpoczyna się Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl


Pod koniec października br. okazało się, że jednej z najpiękniejszych i zachowanych po II wojnie światowej gdańskich świątyń, Kościołowi św. Mikołaja, grozi katastrofa budowlana. Choć trwają jeszcze badania i analizy, które mają odpowiedzieć na pytanie, co jest przyczyną niebezpiecznych pęknięć w ścianach i podłodze budynku, to już rozpoczęła się zbiórka pieniędzy na prace zabezpieczające i remontowe, które trzeba będzie wykonać w tym zabytku.

W trakcie gdańskiego Jarmarku prowadzona będzie akcja pod hasłem: "Mikołaju, nie pękaj!". W jej ramach wystarczy wrzucić datek do wielkiej skarbony, która stanie w Wielkiej Zbrojowni. Będzie można też kupić specjalny kubek - pamiątkę z Jarmarku. Z każdym zakupionym kubkiem na rzecz Kościoła Św. Mikołaja przekazywana będzie jedna złotówka.

Na Targu Węglowym, gdzie będzie odbywał się Jarmark, wesprzeć będzie można również podopiecznych Fundacji Hospicyjnej. Akcja odbywać się będzie pod hasłem: "Anieli grają dla Hospicjum!", a zebrane środki przeznaczone zostaną na wypoczynek dla dzieci osieroconych. Jak będzie można pomóc? Wystarczy odwiedzić stoisko Fundacji w Wielkiej Zbrojowni, gdzie w ofercie znajdą się bombki, ozdoby świąteczne oraz oryginalne kartki świąteczne wykonane przez uczniów uczestniczących w towarzyszącym Jarmarkowi konkursie plastycznym. Będzie można też... wsiąść na Karuzelę Gdańską. Posiadacze Karty Mieszkańca Gdańska będą mogli jednokrotnie skorzystać z karuzeli za symboliczną złotówkę, a każda z nich trafi do Fundacji Hospicyjnej.

Kościołowi Św. Mikołaja grozi katastrofa budowlana
Kościołowi Św. Mikołaja grozi katastrofa budowlana
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Na Jarmark Bożonarodzeniowy warto wybrać się z całą rodziną. Atrakcji nie zabraknie tu dla nikogo. Jego sercem będzie, tradycyjnie już, Anielski Młyn z ruchomymi figurami Trzech Króli, Świętej Rodziny, aniołów i świętych. W zabytkowych wnętrzach Wielkiej Zbrojowni znajdziecie stoiska z rzemiosłem i rękodziełem. Warto też zajrzeć do Łosia Lucka, który będzie przemawiał do obecnych ludzkim głosem, mruczał i... opowiadał "suchary".

Całuśnie będzie Pod jemiołą, najbardziej kolorowo przy Choince Młodych Gdańszczan, najbardziej bajecznie w zaprzężonej w dwa renifery Zaczarowanej Karecie, a prawdziwą zimę będzie można poczuć przy Górce Lodowej z torami saneczkowymi, która pojawi się w tym roku na terenie Forum Gdańsk.


JARMARK BOŻONARODZENIOWY W GDAŃSKU. MOC ATRAKCJI DLA GDAŃSZCZANEK I GDAŃSZCZAN


1 grudnia Jarmark zainauguruje Parada Elfów. Co ciekawe, parady i orszaki towarzyszyć będą temu wydarzeniu we wszystkie dni powszednie. W pierwszym tygodniu Jarmarku obecnych zabawiać będą elfy, do których od 6 grudnia dołączy św. Mikołaj. W drugim tygodniu na Targ Węglowy zawita Królowa Śniegu ze swoją świtą, a w trzecim - Orszak Kolędników. W baśniowe postaci wcielać się będą aktorzy Teatru Feta.

Czas świąt to również czas pomagania. Wesprzyj Hospicjum i Kościół Św. Mikołaja
Czas świąt to również czas pomagania. Wesprzyj Hospicjum i Kościół Św. Mikołaja
zdj. Mateusz Ochocki/KFP


Rozpoczynający się w sobotę jarmark to także okazja do spróbowania smakołyków z różnych stron Europy, a nawet świata. Nowością w tym roku będzie strefa gastronomiczna, czyli Food Court, zlokalizowany w centralnej części Targu Węglowego, działający do 13 stycznia. Będzie można posmakować potraw kuchni hiszpańskiej (churrosy), węgierskiej (kurtosze i langosze), alzackiej (podpłomyki), chińskiej (pierogi i kurczak sushi), niemieckiej (wursty i gluhweiny w różnych smakach), greckiej (bugatsa z ciasta filo), belgijskiej (wafle i frytki), kaszubskiej i polskiej (makowce, pierniki, pierogi, paszteciki, barszcz, żurek, grzańce i nalewki). Będzie można też napić się rozgrzewającej czekolady, grzanego piwa z miodem i imbirem, regionalnego cydru z dodatkiem rumu i aromatycznego grzańca, serwowanego w kolekcjonerskich kubkach ceramicznych bądź jednorazowych, wyprodukowanych specjalnie dla jarmarku.


GODZINY DZIAŁALNOŚCI JARMARKU

  • Stoiska: rzemiosło i rękodzieło / Targ Węglowy, 11.00-20.00
  • Stoiska: rzemiosło i rękodzieło / dziedziniec Forum Gdańsk, pon-sb 9.00-22.00, niedz 9.00-21.00
  • Strefa Gastro - Food Court / Targ Węglowy, pon-czw 13.00-20.00, pt-niedz 11.00-21.00

Więcej informacji na stronie bozonarodzeniowy.gda.pl.Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze