PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Gdański dron. Zobacz Oliwę - kolejną dzielnicę sfilmowaną z wysokości 100 metrów

Gdański dron. Zobacz Oliwę - kolejną dzielnicę sfilmowaną z wysokości 100 metrów
Oliwa jest kolejną gdańską dzielnicą, którą dokumentujemy z wykorzystaniem drona. Podniebny spacer jest dość długi - trwa ponad 9 minut - ale warto poświęcić ten czas, żeby zobaczyć z lotu ptaka tę historyczną i jedną z najpiękniejszych dzielnic Gdańska.
Zabytkowa katedra i park z Pałacem Opatów - najbardziej rozpoznawalne miejsca w Oliwie
Zabytkowa katedra i park z Pałacem Opatów - najbardziej rozpoznawalne miejsca w Oliwie
zdj. Dariusz Kwidziński/gdansk.pl


Przelot nad dzielnicą rozpoczyna się nad Parkiem Oliwskim. Widzimy katedrę oraz zalesione wzgórza Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Od zielonego tła wyraźnie odcinają się modernistyczne kształty bloków przy ul. Karpackiej. Kamera drona panoramuje następnie w prawo ukazując inne miejsca w dzielnicy. Widać nowy kompleks domów mieszkalnych na skrzyżowaniu al. Grunwaldzkiej i ul. Opackiej, jeden ze stawów młyńskich na Potoku Oliwskim i Park Oliwski z Palmiarnią. Na horyzoncie z wysokości 100 metrów widoczne są też wody Zatoki Gdańskiej.

Ujęcia z drona ukazują piękno tej, jednej z najbardziej malowniczo położonych, gdańskiej dzielnicy. Historia łączy się tu z nowoczesnością. To jedna z popularniejszych części miasta. Często wybieramy się tu na spacery. Turystów przyciąga Katedra Oliwska ze słynnymi organami. Pod koniec 2020 r. populacja tej dzielnicy wynosiła 14 970 osób.


Zobacz Oliwę z lotu ptaka

 

Powolny lot w kierunku wschodnim pozwala ujrzeć obok starszej zabudowy, także nowe centra biurowe, nad którymi góruje wieżowiec Olivia Star. Lecąc nad ul. Wita Stwosza powoli zbliżamy się też do wyraźnie widocznych zabudowań Uniwersytetu Gdańskiego. Szczególnie urokliwie wygląda część dzielnicy granicząca z Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym, tam gdzie ulica Spacerowa prowadzi nas w kierunku Osowej, a ulica Kwietna w kierunku Doliny Radości.

Autorem zdjęć z drona jest operator gdansk.pl Dariusz Kwidziński, który dokumentuje w ten sposób wszystkie gdańskie dzielnice.

 

oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl