PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Gdańska Samochodówka ma 60 lat i ponad 13 tys. absolwentów
Gdańska Samochodówka ma 60 lat i ponad 13 tys. absolwentów
Uroczystość z okazji okrągłego jubileuszu szkoły, która od 1958 r. wykształciła rzesze techników pojazdów samochodowych, mechaników, elektromechaników i blacharzy, miał miejsce w auli Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Zespół Szkół Samochodowych w Gdańsku, czyli gdańska Samochodówka świętowała 60-lecie w auli Akademii Muzycznej
Zespół Szkół Samochodowych w Gdańsku, czyli gdańska Samochodówka świętowała 60-lecie w auli Akademii Muzycznej
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl


We wrześniu 1958 r. rozpoczęło działalność Technikum Samochodowe w Gdańsku. Nowa szkoła powstała z połączenia trzech klas o specjalności eksploatacja i naprawa samochodów z Zasadniczą Szkołą Zawodową przy ul. Sobieskiego. Jej pierwszym dyrektorem był Bolesław Krzysztofowicz. W 1966 r. Samochodówka przeniosła się do nowej siedziby przy ul. Elbląskiej  54/64, gdzie mieści się do dziś, a dwa lata później, 23 listopada otrzymała imię 1. Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte.

Na pamiątkę tej uroczystości Zespół Szkół Samochodowych w Gdańsku co roku obchodzi święto szkoły. W 2018 r., roku 60. rocznicy powstania Samochodówki, wydarzenie odbyło się w auli Akademii Muzycznej w Gdańsku - by móc pomieścić wszystkich zaproszonych gości, w tym liczne grono dawnych dyrektorów, nauczycieli oraz absolwentów.

- Trudno sobie wyobrazić Gdańsk bez Samochodówki. Każde miasto ma kilka takich flagowych okrętów: wyróżniających się liceów, techników, a Samochodówka od kiedy pamiętam była, jest dziś i pewnie będzie także w przyszłości - bardzo wyróżniającą się szkołą - powiedział prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. - Trudno sobie wyobrazić dzisiejszą cywilizację bez samochodów, a ich obsługa musi być w rękach fachowców. Nawet autonomiczne samochody bez kierowców będą potrzebowały serwisu, więc ten typ zawodu jest i będzie bardzo potrzebny. Dziękuję wszystkim tu obecnym emerytowanym nauczycielom za wasze ogromne zaangażowanie, a dzisiejszej kadrze za to, że wytwarza szkolną wspólnotę przyciągającą absolwentów zawsze chętnych do podjęcia nauki. Zachęcam do budowania wokół szkoły wspólnoty wsparcia. Naturalnym partnerem są wasi absolwenci, którzy odnieśli sukces biznesowy, właściciele warsztatów i firm sprzedających samochody. Wiem, że już was wspierają i bardzo im za to dziękuję. Warto podkreślić, że rzetelności, pracowitości, kalkulowania, ale i podejmowania mądrego ryzyka nauczyli się właśnie w gdańskiej Samochodówce.

Mirosław Sreberski, dyrektor Zespołu Szkół Samochodowych w Gdańsku odbiera z rąk przedstawicielki urzędu marszałkowskiego prezent od marszałka Mieczysława Struka - plakietkę 
 z wizerunkiem gryfa pomorskiego
Mirosław Sreberski, dyrektor Zespołu Szkół Samochodowych w Gdańsku odbiera z rąk przedstawicielki urzędu marszałkowskiego prezent od marszałka Mieczysława Struka - plakietkę z wizerunkiem gryfa pomorskiego
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl


Paweł Adamowicz przypomniał także, że Zespół Szkół Samochodowych otrzymał doskonały “prezent” na okrągłą rocznicę. Decyzją samorządu województwa pomorskiego szkole przyznano ponad 12 mln zł wsparcia ze środków unijnych na modernizację zaplecza dydaktycznego i szkolnych warsztatów.

Podczas uroczystości odczytane zostały listy gratulacyjne od marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka i pomorskiej kurator oświaty Moniki Kończyk.

- Żeby szkoła taka jak nasza mogła chwalić się dobrze wykształconymi fachowcami, potrzebni są ludzie, którzy z sercem zajmą się jej rozwojem - podkreślił Mirosław Sreberski, dyrektor ZSS. - Dlatego przed pięciu laty zdecydowaliśmy, że osobom, które miały znaczący wpływ na działalność Zespołu Szkół Samochodowych, będziemy w ramach podziękowania przyznawać Honorowe Odznaki Absolwenta.

Tego dnia otrzymali je: Elżbieta Grzesiak (była wicedyrektor szkoły odpowiedzialna za remonty), Janusz Jarczyński (absolwent wspomagający szkołę przy organizacji zajęć praktycznych i wydarzeń jubileuszowych), Sebastian Klaus (dyrektor wydawnictwa Goldmen wydającego miesięcznik dla fachowców branży motoryzacyjnej “Nowoczesny warsztat”, patron medialny organizowanego przez szkołę turniej wiedzy samochodowej) oraz Rafał Sosnowski (absolwent, którego firma wspiera szkołę przy organizacji zajęć praktycznych, wspomnianego turnieju i egzaminów zawodowych).


Na auli spotkało się kilka pokoleń Samochodówki
Na auli spotkało się kilka pokoleń Samochodówki
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl


W imieniu absolwentów głos zabrał Tadeusz Zdunek (gdański dealer kilku marek samochodowych): -  Chciałem podziękować nauczycielom za to, że nas ukształtowali jako ludzi, bez względu na to czy jesteśmy dziś mechanikami, biznesmenami, czy pracownikami firm - mówił i przypomniał zebranym nazwiska legendarnych dyrektorów Samochodówki: Chazbijewicza, Petki i Krzysztofowicza, wywołując na sali żywiołowe oklaski.

W imieniu uczniów zaś wystąpił Mateusz Jastrzębski z II klasy technikum samochodowego: - Do Samochodówki przyszedłem dlatego, że od dziecka interesuję się motoryzacją. Zainteresowania te są u nas rodzinne, mój tata ma firmę transportową, a mama jeździ złotym BMW, które nazywa Tadkiem - opowiadał uczeń. - Po roku nauki mogę powiedzieć, że podjąłem dobrą decyzję. W szkole wszystko mi się podoba. Nawet nauczyciele. Z okazji jubileuszu szkoły składam wszystkim serdeczne życzenia i mam nadzieję, że kiedyś sam, jako tata będę mógł posłać tu swojego syna.

Zespół Szkół Samochodowych w Gdańsku mieści się przy ul. Elbląskiej
Zespół Szkół Samochodowych w Gdańsku mieści się przy ul. Elbląskiej
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl


Gdańska samochodówka znana jest ze współpracy z wieloma zakładami pracy, głównie z autoryzowanymi serwisami większości marek samochodowych. Podczas uroczystości przypieczętowana została kolejna współpraca - z BMW Group Polska.

- Nasza firma rozpoczęła w tym roku ogólnopolski program współpracy ze szkołami i uczelniami technicznymi, w tym również z Zespołem Szkół Samochodowych w Gdańsku - opowiadała Ewa Czerwińska z BMW Group Polska. - Nasze działania będą skierowane do kadry dydaktycznej, ale przede wszystkim będą dedykowane uczniom. Chcemy się podzielić naszą wiedzą, przekazywać nasze doświadczenia dotyczące nowoczesnej technologii w naszych samochodach.

W piątkowy wieczór odbędzie się Bal Absolwenta Samochodówki.


Z okazji jubileuszu wydana została dwutomowa „Kronika Gdańskiej Samochodówki” zawierająca ponad dwa tysiące zdjęć. Pierwszy nakład jest wyczerpany, jest jednak możliwość dodruku (najwcześniej w styczniu). Osoby zainteresowane proszone są o kontakt mailowy na adres: abcd9876@wp.pl


Ciekawostką jest wybitnie “samochodowy” hymn szkoły. Całość można znaleźć tutaj, cytujemy słowa refrenu:  

Bo nasza Samochodówka

Wciąż naprzód prowadzi nas.

Przy zgodnym rytmie silników

Upływa nauki czas.

Dobrze się uczyć chcemy

I dyplom zdobyć też,

Kochana Samochodówka,

Gdzie ona jest - ty wiesz.


Samochodówka szczyci się 13 tys. 315 absolwentami, w tym 7154 absolwentami technikum. Obecnie uczy się tu ok. 500 uczniów w 24 klasach. W technikum można kształcić się w zawodach technik pojazdów samochodowych oraz technik mechanik. W branżowej szkole I stopnia zaś pobierać naukę w zawodach: mechanik pojazdów samochodowych, elektromechanik pojazdów samochodowych, blacharz samochodowy, kierowca mechanik i mechanik motocyklowy.

Przy szkole od pięciu lat działa Klub Honorowych Dawców Krwi. W tym czasie jego członkowie (30) i wolontariusze (60) oddali ponad 500 l krwi. Do klubu należy m.in. Piotr Kowalczuk, z-ca prezydenta Gdańska.


Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze
Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze