PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.

Gdańsk przygotowuje się na ulewy. Sprawdź, gdzie odebrać worki z piaskiem

Gdańsk przygotowuje się na ulewy. Sprawdź, gdzie odebrać worki z piaskiem
W czwartek, 13 czerwca, o godz. 17 przy Radach Dzielnic uruchomione zostały punkty poboru worków z piaskiem. Straż miejska oraz policja zwiększyły ilość patroli na drogach, funkcjonariusze są także przygotowani do pracy w nocy, gdyby wystąpiła taka potrzeba.
Gdańsk gotowy do ulewy: worki z piaskiem dla mieszkańców są przygotowane do odbioru
Gdańsk gotowy do ulewy: worki z piaskiem dla mieszkańców są przygotowane do odbioru
Fot. Grzegorz Mehring / gdansk.pl

 

W czwartek, 13 czerwca, o godz. 13 prezydent Aleksandra Dulkiewicz spotkała się w Miejskim Sztabie Zarządzania Kryzysowego z przedstawicielami miejskich jednostek i spółek, aby omówić sytuację w Gdańsku związaną z deszczami, jakie w ciągu ostatnich dwóch dni nawiedziły miasto. Omawiano też bieżące działania i potrzeby, tym bardziej że Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał kolejne ostrzeżenie dla Pomorza: w czwartek, 13 czerwca, do godz. 24.00 miały występować burze i ulewne deszcze (od 30 do 50 mm) i silny wiatr.

 

Więcej: Pogoda w Gdańsku. Ponownie niebezpieczeństwo burz z gradem

Z tego względu straż miejska oraz policja zwiększyła ilość patroli na drogach, funkcjonariusze są również przygotowani do pracy w nocy, gdyby wystąpiła taka potrzeba. Zgodnie z rekomendacją do końca trwania ostrzeżenia IMGW służby miejskie będą pozostawały w gotowości.

 

Worki z piaskiem przygotowane do odbioru

Jeżeli na skutek intensywnych opadów notorycznie zalewane lub podtapiane są nieruchomości, właściciele lub zarządcy proszeni są o odebranie worków z piaskiem i zabezpieczenie budynków i piwnic.

Na terenie Gdańska zostały wyznaczone miejsca do samodzielnego odbioru worków z piaskiem. Działa m.in. punkt przy Radzie Dzielnicy Wrzeszcz ul. Grunwaldzka 127. Na pasie zieleni spółka Gdańskie Wody pozostawiła 100 napełnionych worków i będą one uzupełniane.

 

W czwartek, 13 czerwca, od godz. 17:00, funkcjonują następujące punkty poboru worków przy Radach Dzielnic:

Aniołki, ul. Poniatowskiego 13

Oliwa, ul. Opata Jacka Rybińskiego 10

Osowa, ul. Balcerskiego 35

Siedlce, ul. Kartuska 63-65

Śródmieście, ul. Ogarna 29/30

Wrzeszcz Dolny, ul. Manifestu Połanieckiego 36

Orunia - św. Wojciech - Lipce, ul. Gościnna 14 (Dom Sąsiedzki)

 

Służby miejskie apelują o wcześniejsze pobranie worków, lub poinformowanie o takim zapotrzebowaniu - pozwoli to na dostarczenie ich odpowiedniej ilości przed wystąpieniem intensywnych opadów.

Bieżące zgłoszenia przyjmuje Gdańskie Centrum Kontaktu: pod nr tel. 58 52 44 500, poprzez e-mail kontakt@gdansk.gda.pl lub na Facebooku i przez Messengera. Osoby głuche, nieme, mogą kontaktować się poprzez SMS wysłany na numer 500 105 115.


Skutki dotychczasowych ulew sukcesywnie usuwane

Do Gdańskiego Centrum Kontaktu po nocnych ulewach we wtorek, 11 czerwa, do godz. 17.00 wpłynęło łącznie 137 zgłoszeń od mieszkańców z prośbami o usunięcie skutków opadów. W większości zostały rozwiązane. Ekipy pracujące w spółce Gdańskie Wody nadal są w terenie, sprawdzają drożność kratek ściekowych i czyszczą je po porannych, czwartkowych opadach. Gdański Zarząd Dróg i Zieleni dba o przejezdność dróg i torowisk.

IMGW apeluje o śledzenie bieżących alertów, SMS-ów alarmowych i ostrzeżenia pojawiające się w aplikacjach mobilnych.

Pogoda w Gdańsku. Wraca słońce i wyższe temperaturyoprac. AOwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl