• Start
  • Wiadomości
  • Gdańsk nagrodzony: „Za dojrzałą i odpowiedzialną wizję rozwoju miasta”

Gdańsk nagrodzony: „Za dojrzałą i odpowiedzialną wizję rozwoju miasta”

Miasto Gdańsk po raz kolejny otrzymało tytuł Lidera Zrównoważonego Gospodarowania Przestrzenią. To nagroda “za mądre, wszechstronne, trwające niezmiennie od wielu lat podejście do gospodarowania przestrzenią. Za dojrzałą i odpowiedzialną wizję rozwoju miasta wcielaną w życie i docenianą przez mieszkańców, inwestorów i turystów”.
14.11.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Oliwa - przykład wkomponowania nowoczesnej architektury w historyczne otoczenie (budynki przy al. Grunwaldzkiej, naprzeciwko pętli tramwajowej)
Oliwa - przykład wkomponowania nowoczesnej architektury w historyczne otoczenie (budynki przy al. Grunwaldzkiej, naprzeciwko pętli tramwajowej)
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

W czwartek 14 listopada, pamiątkowy dyplom odebrała dyrektor Biura Rozwoju Gdańska Edyta Damszel-Turek. Uroczystość odbyła się podczas II Kongresu Polityki Miejskiej w Kielcach. Konkurs jest organizowany przez Instytut Rozwoju Miast i Regionów oraz Związek Miast Polskich. To już kolejny rok, kiedy Gdańsk został wyróżniony.

 - Rozwój miasta jest planowany w sposób zrównoważony, zarówno w aspekcie środowiskowym i ekonomicznym, jak również społecznym i przestrzennym - mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju. - Niezwykle istotną rolę odgrywa zasada rozwoju miasta do wewnątrz, której konsekwentnie hołdujemy. Nie mniejszą wagę przywiązujemy do ochrony środowiska przyrodniczego i kulturowego. Cieszymy się, że wieloletnia praca gdańskich planistów jest doceniana.

 Celem konkursu jest wzmocnianie profesjonalizmu i podnoszenie kompetencji administracji w zakresie zarządzania przestrzenią miast, a także na kreowaniu pozytywnego wizerunku władz samorządowych. Organizatorzy podkreślają, iż „tegoroczna edycja konkursu pokazała, że mimo postępującej zapaści, w jakiej znajduje się od lat polskie planowanie przestrzenne oraz braku wyczekiwanych rozwiązań systemowych w tym zakresie, część włodarzy miast prowadzi mądrą i odpowiedzialną gospodarkę przestrzenną.”

 

Gala Kongresu Polityki Miejskiej w Kielcach - na scenie przedstawiciele nagrodzonych miast i gmin. Druga od prawej - Edyta Damszel-Turek, dyrektor Biura Rozwoju Gdańska
Gala Kongresu Polityki Miejskiej w Kielcach - na scenie przedstawiciele nagrodzonych miast i gmin. Druga od prawej - Edyta Damszel-Turek, dyrektor Biura Rozwoju Gdańska
 fot. BRG

 

- Przy tej okazji chciałabym podziękować wszystkim, którzy aktywnie włączają się w nasze prace - podkreśla Edyta Damszel-Turek, dyrektor Biura Rozwoju Gdańska. - Mieszkańcy Gdańska współuczestniczą w tworzeniu planów miejscowych, biorą także udział w konsultacjach związanych z innymi opracowaniami urbanistycznymi czy projektami rewitalizacji. Wszystkie głosy są dla nas ważne i mają wpływ na jakość dokumentów, które powstają w Biurze Rozwoju Gdańska.  

Była to już trzecia edycja konkursu, który rozstrzygany jest co dwa lata. W pierwszej edycji (w 2014 roku) Miasto Gdańsk otrzymało - podobnie jak obecnie - tytuł Lidera Zrównoważonego Gospodarowania Przestrzenią w kategorii miast wojewódzkich. Kapituła doceniła wówczas Gdańsk „za aktywną i konsekwentną politykę przestrzenną, która w warunkach silnej konkurencji przyczynia się do rozwoju miasta metropolitalnego o racjonalnej strukturze funkcjonalno-przestrzennej i wyrazistym, indywidualnym charakterze”. 

W kolejnej edycji (w 2016 r.) Gdańskowi przyznano Grand Prix za dbałość o rozwój i mądre gospodarowanie przestrzenią. 

W tym roku Gdańsk ponownie zwyciężył w kategorii miast wojewódzkich. Wśród laureatów III edycji znalazły się również: Gliwice, Świdnica, Radzionków i Stary Sącz.

dyplomBRG
Dyplom, który w Kielcach wręczono Edycie Damszel-Turek, dyrektor BRG
 fot. BRG

TV

Sierpień w Gdańsku wciąż żywy