PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Gdańsk coraz atrakcyjniejszy

Gdańsk coraz atrakcyjniejszy
Jak przez ostatnie ćwierćwiecze zmieniał się Gdańsk? Warto obejrzeć naszą foto-galerię, przygotowaną z okazji jubileuszu 25-lecia odnowienia samorządu terytorialnego w Polsce.
logo
logo
js

1. PGE Arena. Jedna ze sztandarowych gdańskich inwestycji - stadion wybudowany na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej EURO 2012. Wcześniej w tym miejscu znajdowały się nieużytki. Na PGE Arena m.in. rozgrywane są mecze futbolowe Lechii Gdańsk i reprezentacji Polski.

2. Aleja Vaclava Havla. Jedna z licznych inwestycji transportowych i infrastrukturalnych, dzięki którym Gdańsk unowocześnia się pod względem komunikacyjnym. Al. Havla została oddana do użytku w grudniu 2011 r., łączy Orunię Górną i Ujeścisko z Trasą W-Z. Wzdłuż alei biegnie linia tramwajowa.

3. Ścieżki rowerowe. Pod tym względem Gdańsk stał się liderem i wzorem dla innych samorządów w kraju. Sieć tras rowerowych w mieście liczy dzisiaj łącznie blisko 550 km, a jazda na rowerze stała się po prostu modna. Tutaj - trasa przy ul. 3 Maja, na skarpie dworca PKP Gdańsk Główny.

4. Europejskie Centrum Solidarności. Odważny projekt początkowo prowokował głosy krytyczne. Gmach oddano do użytku w 2014 r., ECS budzi dziś powszechne uznanie w kraju i za granicą jako osiągnięcie architektoniczne i ośrodek godnego upamiętnienia polskiej drogi przez komunizm do wolności.

5. Rewitalizacja Letnicy. Ta bardzo zaniedbana po 1945 r. dzielnica Gdańska odzyskuje blask i urok dzięki jednemu z kilku projektów rewitalizacji, jakie prowadzone są w mieście od 2004 r. W Letnicy wyremontowano i zmodernizowano 29 budynków, 15 km ulic, postawiono też 8 nowych budynków mieszkalnych.

6. Zbiornik retencyjny Madalińskiego. To jedna z kilku ważnych inwestycji, które zwiększyły bezpieczeństwo przeciwpowodziowe Gdańska po pamiętnym oberwaniu chmury w lipcu 2001 r. Zbiornik znajduje się w Jarze Wilanowskim między osiedlami Chełm i Piastów, może pomieścić prawie 9 tys. m sześciennych wody. 

7. Trasa Słowackiego. Pod tym hasłem kryje się realizacja projektu połączenia drogowego między portem lotniczym im. Wałęsy a Węzłem Ku Ujściu. Wielka inwestycja za 1,42 mld zł, dofinansowana ze środków Unii Europejskiej w kwocie 1,154 mld zł. Zdjęcia wykonano w rejonie zbiornika retencyjnego Słowackiego.

8. Koszary schronowe. Wybudowane przez Prusaków na majdanie Góry Gradowej w latach 1870-72 r. należały do systemu obronnego Fortu Grodzisko. W czasach PRL w miejscu tym funkcjonowała m.in. „zagłuszarka” Radia Wolna Europa. Zabytek po dekadach zaniedbań odzyskał swój dawny wygląd. 

9. Przebudowa Kanału Raduni. Lekcja wielkiej ulewy i powodzi z lipca 2001 r. nie poszła na marne. W latach 2011-14 w solidny, a także estetyczny sposób umocniono prawy i lewy brzeg kanału na odcinku długości 7,1 km: od ul. Zaroślak do granicy miasta z Pruszczem Gdańskim. Koszt - około 136 mln zł.

10. Siedziba ZDiZ przy ul. Wyspiańskiego. Jeden z licznych przykładów estetycznej i funkcjonalnej przebudowy gmachów użyteczności publicznej. Wcześniej w tym budynku mieścił się m.in. salon meblowy „Heban”, dziś pracuje tam kilka działów Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku - m.in. Dział Inżynierii Ruchu.

11. Przystań przy ul. Żabi Kruk. W latach 2008-12 dzięki środkom Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego zainwestowano 38,5 mln zł w program ożywienia dróg wodnych. W Gdańsku pływa coraz więcej jachtów, łódek i kajaków. Do przystani przy Żabim Kruku zawija m.in. tramwaj wodny linii F5.

Fot. Archiwum UMG