PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Gdańsk bez plastiku. Mural Looney’a ozdobił Szkołę Podstawową nr 19

Gdańsk bez plastiku. Mural Looney’a ozdobił Szkołę Podstawową nr 19
Dziewczynka karmiąca nie ptaki, lecz plastikowe siatki - taki obraz prezentuje nowe dzieło Marka Looney’a Rybowskiego, które ozdobiło ścianę Szkoły Podstawowej nr 19 w Gdańsku. Jest to drugi mural, który powstał w ramach kampanii “Gdańsk bez plastiku”. Jego uroczyste odsłonięcie miało miejsce w poniedziałek, 2 listopada.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Tak wyglada drugi mural, który powstał w ramach kampanii Gdańsk bez plastiku . Ozdobił SP nr 19 w Gdańsku
Tak wyglada drugi mural, który powstał w ramach kampanii "Gdańsk bez plastiku". Ozdobił SP nr 19 w Gdańsku
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Marek Looney Rybowski rozpoczął prace nad muralem 21 października br. Jak przyznaje artysta, ściana na której powstać miało dzieło, była w dobrym stanie, wystarczyło więc położyć farbę podkładową z gruntem. Kolejnym etapem było wymierzenie i naniesienie szkicu. Gdy ten był gotowy, można było zabrać się za najbardziej czasochłonną część, czyli malowanie i w końcowej fazie - cieniowanie. Po tygodniu praca była gotowa. 

- Mural przedstawia dziewczynkę karmiącą jednorazowe foliówki - mówi Marek Looney Rybowski, autor muralu. - Ma to sugerować, że przy dużym zanieczyszczeniu, plastikach porwanych przez wiatr, ludzie przestaną odróżniać śmieci od ptaków. 

 
22 października, czyli w drugim dniu pracy nad ekologicznym muralem, Looney tworzył szkic
22 października, czyli w drugim dniu pracy nad ekologicznym muralem, Looney tworzył szkic
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Gdańsk bez plastiku” to kampania, która trwa w naszym mieście od blisko dwóch lat. W jej ramach odbyło się wiele akcji edukacyjnych i promocyjnych, m.in. rozdawanie gdańszczanom materiałowych siatek na zakupy. Murale na ścianach szkół to nowy pomysł. Pierwsze z wielkoformatowych dzieł, przedstawiające chłopca strzelającego z procy plastikową buteką, ozdobiło we wrześniu br. Szkołę Podstawową nr 27. W niecodzienny, nieco przewrotny sposób, murale na szkołach mają zwrócić uwagę przechodniów i skłonić ich do refleksji. 

- To kolejna odsłona miejskiej kampanii “Gdańsk bez plastiku”, która co ważne, przynosi efekty - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Badania, które prowadzimy w Zakładzie Utylizacyjnym w Gdańsku pokazują, że coraz więcej gdańszczan prawidłowo segreguje odpady. Cieszę się, że możemy połączyć siły z wrażliwością zdolnego artysty i wspólne przemówić do gdańszczan i gdańszczanek poprzez formę, jaką jest mural. 

 
Nz. Marzena Turowska - wicedyrektor SP nr 19, Krzysztof Dudek - dyrektor SP nr 19, Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska, Marek Looney  Rybowski - autor muralu
Nz. Marzena Turowska - wicedyrektor SP nr 19, Krzysztof Dudek - dyrektor SP nr 19, Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska, Marek "Looney" Rybowski - autor muralu
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Ściana na której namalowano mural ma 14 metrów, postać dziewczynki ma około 7 metrów. Cała kompozycja zajęła 12 metrów.

- Mam nadzieję, że dzieci, uczniowie, rodzice, a także nauczyciele i wszyscy, którzy patrzeć będą na ten mural, zastanowią się w sklepie dwa razy, zanim zerwą jednorazówkę, bo widzimy, jakie to ma konsekwencje dla świata przyrody - powiedział Krzysztof Dudek, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 19. 

Mural na ścianie szkoły nr 19 to kolejne dzieło, które przedstawia dziecko.

- Chciałbym, żeby te murale mimo smutnego przesłania, były w odbiorze ciepłe i miłe - dodaje Looney. 

 

ZOBACZ MURAL NA FILMIE

 

 

Uroczyste odsłonięcie muralu, przez wzgląd na pandemię, miało kameralny charakter. Wydarzenie było też okazją do przekazania upominków. Szkoła otrzymała od Miasta kilkanaście książek do biblioteki, gadżety związane z kampanią, m.in. szklane butelki i bawełniane siatki. Przekazano też nagrody dla laureatów konkursu plastycznego “Śmieci segregujesz - świat ratujesz”, który odbywał się w szkole równolegle z tworzeniem muralu. 

 
“Śmieci segregujesz - świat ratujesz” - w ramach tego konkursu związanego z kampanią Gdańsk bez plastiku , uczniowie SP nr 19 przygotowali prace plastyczne
“Śmieci segregujesz - świat ratujesz” - w ramach tego konkursu związanego z kampanią "Gdańsk bez plastiku", uczniowie SP nr 19 przygotowali prace plastyczne
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Laureaci konkursu “Śmieci segregujesz - świat ratujesz”:

I miejsce

Szymon Grabacz - kl. 3e

Marta Kusyk - kl. 3e

II miejsce

Maria Kutwa - kl. 2c

Konstanty Warcholak - kl. 1a

III miejsce

Maja Potęga - kl. 2c

Kuba Pydyn - oddział przedszkolny 0a

 CZYTAJ:

Gdańsk bez plastiku. Odsłonięto pierwszy mural, który powstał w ramach kampanii. Będą kolejne

Gdańsk dziękuje medykom. Zobacz, jak powstaje mural pod estakadą nad ul. Siennicką

 
Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze
Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze