PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Gdańscy archeolodzy wydrukowali w 3D zabytek sprzed 2500 lat. WIDEO I ZDJĘCIA
Gdańscy archeolodzy wydrukowali w 3D zabytek sprzed 2500 lat. WIDEO I ZDJĘCIA
Coraz bardziej popularna w Polsce technologia drukowania 3D znajduje zastosowanie także w muzealnictwie. Muzeum Archeologiczne w Gdańsku stworzyło właśnie cyfrowy model urny twarzowej sprzed 2500 lat.
Popielnica twarzowa - kopia wydrukowana w 3D
Popielnica twarzowa - kopia wydrukowana w 3D
fot. Michał Osipowicz

 

Znajdująca się w zbiorach Muzeum Archeologicznego w Gdańsku zabytkowa urna, a właściwie popielnica twarzowa, pochodzi z wczesnej epoki żelaza, z okresu określanego przez archeologów jako Hallstatt D (ok. 500-400 r. p.n.e.). Jest wytworem kultury pomorskiej, została odkryta na prastarym cmentarzysku w miejscowości Niepoczołowice w powiecie wejherowskim.

Do komór grobowych, wykonanych z kamieni i płyt kamiennych, wkładano dawniej od kilku do kilkunastu popielnic zawierających skremowane kości ludzkie. Na czarnej ceramicznej popielnicy z Niepoczołowic widać wyraźnie wyobrażenie nosa i uszu, w których tkwią brązowe kolczyki i łańcuszki (stąd epitet: „twarzowa”).

 

Kopie gipsowe urny
Kopie gipsowe urny
fot. Zofia Grunt (MAG)

 

Na podstawie modelu wydrukowano - przy użyciu drukarki 3D - kopię zabytku. Następnie konserwatorzy z muzeum wykonali formę odlewniczą, która posłużyła do odlania z gipsu kilkuset mniejszych urn. Gipsowe urny posłużą gdańskim archeologom do przeprowadzenia zajęć edukacyjnych podczas festiwalu „Ścieżki archeologii - nauka - kultura - popkultura”, który odbędzie się w dniach 13-16 czerwca 2019 roku w Biskupinie.

 

Skanowanie urny
Skanowanie urny
mat. MAG


Skaning 3D w muzealnictwie umożliwia przeniesienie obiektów zabytkowych do wymiaru cyfrowego z zachowaniem najdrobniejszych detali. Kierownikiem tego zadania w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku była Ewelina Drozd-Wadyl. Realizacją zajęły się: Joanna Jabłońska-Dyrda (Główny Konserwator Zbiorów MAG), Anna Jędrzejczak-Skutnik (Dział Konserwacji MAG), Zofia Grunt (pracownia fotograficzna MAG). Sprzęt i oprogramowanie zapewniła firma scan3D Szymon Bloch.

Skanowanie urny - 4_ret_1280px.JPG
mat. MAG

 

 

W zbiorach Muzeum Archeologicznego w Gdańsku znajduje się imponująca kolekcja urn twarzowych. Nic zatem dziwnego, że symboliczne przedstawienie popielnicy stało się elementem logotypu i znakiem rozpoznawczym całego Muzeum. Zabytkowe urny można oglądać na wystawie stałej prezentowanej w Domu Przyrodników przy ul. Mariackiej 25/26 w Gdańsku.

Zobacz wideo:

 

oprac. AOwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl