• Floreciści z Gdańska mistrzami Polski, florecistki z brązowym medalem

Floreciści z Gdańska mistrzami Polski, florecistki z brązowym medalem

W podwarszawskim Raszynie odbyły się mistrzostwach Polski seniorów w szermierce. Złoty medal w turnieju drużynowym zdobyli floreciści AZS AWFiS Gdańsk, brązowy medal wywalczyły florecistki UKS De La Salle.
25.05.2021
Mistrzowie Polski w drużynie (od lewej): Piotr Janda, Mikołaj Rudnicki, Mateusz Kozak, Michał Siess

Mistrzostwa Polski w szermierce odbywały się już po raz 92. W turnieju drużynowym świetnie walczyli floreciści AZS AWFiS Gdańsk, którzy w ćwierćfinale pokonali drugi zespół AZS AWFiS Gdańsk 45:37, w półfinale rozbili ekipę KS Wrocławianie, najlepszą drużynę ostatniej dekady - 45:24, w finale byli lepsi od AZS Warszawa, wygrywając 45-36.

To powrót gdańszczan na mistrzowski tron po 5-letniej przerwie. W Raszynie na najwyższym stopniu podium stanęli: Piotr Janda, Mikołaj Rudnicki, Mateusz Kozak i Michał Siess.

- Bardzo cieszę się natomiast, że udało się chłopakom wywalczyć złoto w drużynie. W półfinale pokonali zespół z Wrocławia, z którym w ostatnich latach przegrywali, nawet ich zdeklasowali co może zapowiadać pewien przełom na najbliższe lata - mówi trener florecistów Radosław Glonek.

W drużynówce kobiet florecistki UKS De La Salle Gdańsk zdobyły brązowy medal. Malwina Kołodziejczyk, Natalia Gołębiowska, Alicja Kisielewska i Wiktoria Szewczyk w spotkaniu o trzecie miejsce pokonały AZS Warszawa 45:40. W finale AZS UAM Poznań pokonał AZS AWF Poznań 45:28.

Liderką brązowego zespołu De La Salle okazała się jeszcze juniorka Malwina Kołodziejczyk. Trener Longin Szmit wystawił ją jako kończącą mecz a ta wytrzymała napięcie i w decydującym momencie walki o brąz utrzymała prowadzenie.

Wyniki drużynowe florecistów

Wyniki drużynowe florecistek

Brązowe medalistki (od lewej): Malwina Kołodziejczyk, Wiktoria Szewczyk, Natalia Gołębiowska, Alicja Kisielewska

W turniejach indywidualnych już tak dobrze nie było.

Wśród pań Marta Mech w ćwierćfinale uległa Antoninie Lachman (AZS AWF Poznań) 14:15 i została sklasyfikowana na ósmym miejscu, z kolei Natalia Gołębiowska przegrała w tej samej fazie turnieju z Martyną Jelińską (AZS AWF Poznań) 4:15 i zajęła szóstą pozycję. W finale Julia Walczyk (AZS UAM Poznań) zwyciężyła z Jelińską 17:7.

Na ćwierćfinałach udział zakończyli też panowie. Michał Siess, który jeszcze niedawno bił się (nieskutecznie) o olimpijską kwalifikację do Tokio, przegrał Leszkiem Rajskim (KS Wrocławianie) 11:15 i zajął szóste miejsce. Zeszłoroczny wicemistrz kraju Mikołaj Rudnicki uległ późniejszemu triumfatorowi turnieju, Andrzejowi Rządkowskiemu (KS Wrocławianie) 6:15.