PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Filmik dla WOŚP. Uczniowie gdańskiej podstawówki mówią, czym dla nich jest dzielenie się dobrem  

Filmik dla WOŚP. Uczniowie gdańskiej podstawówki mówią, czym dla nich jest dzielenie się dobrem  
Pomaganie kolegom w lekcjach, akceptacja a nie odrzucanie, dzielenie się dobrem to też … niebicie kolegów - to zdaniem uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 w Gdańsku oznacza hasło tegorocznego 28 Finału WOŚP w Gdańsku - “Gdańsk dzieli się dobrem”. Film promujący finał orkiestry jest wkładem szkoły w styczniową zbiórkę.  

 

Wyraziste osobowości, czyli uczniowie jednej z klas pierwszych SP nr 5 tłumaczą, co oznacza zdanie Gdańsk dzieli się dobrem
Wyraziste osobowości, czyli uczniowie jednej z klas pierwszych SP nr 5, tłumaczą co oznacza dla nich zdanie "Gdańsk dzieli się dobrem"
ZSO nr 8 w Gdańsku

 

Uczniowie gdańskiej podstawówki odpowiedzieli na pytanie, co dla nich oznacza hasło "Gdańsk dzieli się dobrem". Hasło to towarzyszy tegorocznemu, 28. finałowi WOŚP w naszym mieście i właśnie w związku z Orkiestrą powstał film z wypowiedziami uczennic i uczniów.

"Gdańsk jest szczodry. Gdańsk dzieli się dobrem. Gdańsk chce być miastem solidarności" - to ostatnie słowa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza na scenie na Targu Węglowym podczas ubiegłorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, zanim nożownik zadał mu śmiertelne ciosy. 

 

 

 

- Pomysł nagrania filmu wyszedł z Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku. Nasz filmik jest częścią większego planu, bo swoją definicję hasła "Gdańsk dzieli się dobrem" stworzą też między innymi uczniowie z naszego XIV Liceum Ogólnokształcącego, a także gdańscy seniorzy, przedstawiciele władz miasta - tłumaczy Agnieszka Tomasik, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Gdańsku (w skład Zespołu wchodzi SP nr 5 oraz XIV LO). - Do odpowiedzi na to pytanie wybraliśmy uczniów jednej z klas pierwszych naszej szkoły podstawowej. To klasa wyrazistych osobowości, które - jestem pewna, wyrosną na wspaniałych gdańszczan. Wypowiedzi były bardzo spontaniczne, nie przygotowywaliśmy wcześniej żadnego scenariusza. Dzieci naprawdę mówiły to, co przyszło im na myśl. 

W ZSO nr 8 nie ma sztabu WOŚP, ale uczniowie podstawówki i liceum wchodzących w skład zespołu szkół od lat jako wolontariusze biorą udział w orkiestrze dołączając do innych sztabów ( w 2020 roku sztaby mieszczą się w szkołach: SP 49 przy Szkolnym Kole Krajoznawczo Turystycznym przy ulicy Legionów 11, SP nr 45 przy ulicy Matki Polki 3a, CKZiU nr 2  ul. Smoleńska 5/7, SP nr 56 przy ulicy Małomiejskiej 8A, SP nr 48 przy ulicy Burzyńskiego 10, SP nr 8 przy ulicy Dragana 2 i I Liceum Ogólnokształcące przy Wałach Piastowskich 6). 

Najstarszy szkolny sztab WOŚP w Gdańsku działa w Szkole Podstawowej nr 8. 

- Jest także największym po Regionalnym Centrum Wolontariatu sztabem w naszym mieście - mówi Katarzyna Kędzioł, dyrektor SP nr 8 w Gdańsku. - Gramy odkąd istnieje szkoła, na początku dołączaliśmy do innych sztabów, od 25 lat mamy w szkole własny. Kwestuje u nas już drugie pokolenie, dzieci naszych uczniów, więc stało się to naprawdę szkolną tradycją. Razem z nami grać będzie 210 wolontariuszy z całego Gdańska, przyłączyli się uczniowie m.in. ze szkół podstawowych nr 85, 86, 35. 

Czytaj także:

„Gdańsk dzieli się dobrem” - w styczniu finał WOŚP i upamiętnienie prezydenta Adamowicza

26 finał WOŚP. Oj, będzie się działo i dzieje od 25 lat w gdańskich dzielnicach

 

Alicja Katarzyńskawww.gdansk.plalicja.katarzynska@gdansk.pl
Alicja Katarzyńska - najnowsze
Alicja Katarzyńskawww.gdansk.plalicja.katarzynska@gdansk.pl
Alicja Katarzyńska - najnowsze