PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

“Fidelio” Beethovena w Operze Bałtyckiej. Opowieść o ucisku i wierności ideałom

“Fidelio” Beethovena w Operze Bałtyckiej. Opowieść o ucisku i wierności ideałom
Jeśli Beethoven nie kojarzy się wam z operą, to jesteście na dobrym tropie. Tylko raz autor słynnej IX Symfonii czy sonaty Księżycowej uległ takiej formie. Prapremiera pierwszej wersji “Fidelia”, opery w dwóch aktach, odbyła się w Wiedniu w 1805 roku. W Gdańsku zabrzmi premierowo - w reżyserii Michaela Sturma - w piątek, 10 września 2021 r. 
Premiera Fidelia  w reżyserii Michaela Sturma odbędzie się w Operze Bałtyckiej w piątek, 10 września 2021 r. (Na zdjęciu: Łukasz Konieczny, Artur Janda oraz chór Opery Bałtyckiej w Gdańsku)
Premiera "Fidelia" w reżyserii Michaela Sturma odbędzie się w Operze Bałtyckiej w piątek, 10 września 2021 r. (Na zdjęciu: Łukasz Konieczny, Artur Janda oraz chór Opery Bałtyckiej w Gdańsku)
fot. Krzysztof Mystkowski/Opera BałtyckaKilkukrotnie przebudowywana przez
Ludwiga van Beethovena kompozycja (napisał do niej aż cztery uwertury), z poprawkami w libretcie, która ze zmiennym szczęściem radziła sobie podczas swych prapremier, po raz pierwszy na deskach Opery Bałtyckiej została wystawiona w 1997 roku. Reżyserem tej wersji był Reuscher Dieter.

Libretto opowiada historię Leonory i Florestana. Kochający się małżonkowie zostają wystawieni na wielką próbę - Florestan, który odkrył nadużycia naczelnika więzienia, zostaje przez niego wtrącony do lochu. Dwa lata później (wtedy rozpoczyna się akcja dzieła) jego żona wciąż walczy nieustraszenie i nieugięcie o jego uwolnienie. Do samego finału nie wiemy, czy uda się jej ocalić męża. Ten typ opery nazywano  "operą grozy i niespodziewanego ocalenia". 


W partii Leonory usłyszymy Katarzynę Wietrzną [na zdjęciu] oraz Magdalenę Molendowską
W partii Leonory usłyszymy Katarzynę Wietrzną [na zdjęciu] oraz Magdalenę Molendowską
fot. Krzysztof Mystkowski/Opera Bałtycka

 

“Fidelio” słusznie nosi miano opery zaangażowanej, ponieważ tematyka dzieła to już nie tylko opowieść o miłości i jej dramatycznych kolejach, ale pod postaciami bohaterów kryją się uniwersalne idee. Opowiada w udramatyzowanej formie o wierności ideałom, wiernej miłości i potrzebie wolności, o szlachetności i walce ze złem, a kończy - przynoszącym ulgę happy endem. Dobro zwycięża. Taki wpływ miała rewolucja francuska na ówczesnych twórców.

-”Fidelio”, niezależnie od tego w jakich konfiguracjach i z jaką narracją jest tworzony, zawsze mówi o wolności - mówi Romuald Wicza-Pokojski, dyrektor Opery Bałtyckiej.

Wybór dzieła nie był przypadkowy. Wiązał się z rocznicami solidarnościowym, które obchodziliśmy rok temu. Niestety pandemia pokrzyżowała plany instytucji i po kilkukrotnym przekładaniu daty premiery, ostatecznie zobaczymy ją premierowo w piątek, 10 września 2021 r.


Michael Sturm, reżyser Fidelia , podczas prób do spektaklu
Michael Sturm, reżyser "Fidelia", podczas prób do spektaklu
fot. Krzysztof Mystkowski/Opera Bałtycka
Reżyserii w Operze Bałtyckiej podjął się Michael Sturm. Niemiecki artysta studiował reżyserię operową pod kierunkiem Götza Friedricha na Uniwersytecie Sztuk Pięknych w Hamburgu. Wykształcenie uzupełniał, pracując z Harrym Kupferem, Ruth Berghaus i Achimem Freyerem, którego poznał w 1992 roku jako uczestnik klasy scenicznej Bauhaus Dessau. Od tego czasu spełnia się jako reżyser, dramaturg i autor. 
Do swoich najważniejszych prac zalicza “Sprzedaną narzeczoną” (1995) wystawioną na terenie byłego obozu koncentracyjnego w Terezinie, “Brundibár” (1999) w wiedeńskiej Operze Kameralnej, “Fidelia” (2007) w Tiranie i światową premierę “Głową w mur“(2008) w Bremen Theater, która uzyskała nominację do Europejskiej Nagrody Tolerancji.

Czas trwania opery to 2 godziny 30 minut, 1 przerwa. 

 

FIDELIO, Ludwig van Beethoven

OBSADA

Leonora

Katarzyna Wietrzny / Magdalena Molendowska

 

Marcelina

Ewa Tracz / Ewa Majcherczyk

 

Florestan

Tomasz Kuk / Vitaliy Kovalchuk

 

Pizarro

Artur Janda / Leszek Skrla

 

Rocco

Bogdan Kurowski / Łukasz Konieczny

 

Jaquino

Maciej Gwizdała / Jan Żądło

 

Don Fernando

Piotr Lempa / Piotr Nowacki

 

Więźniowie

Piotr Nowacki, Witalij Wydra

w spektaklu biorą udział uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku oraz uczestnicy Operowego Chóru Dziecięcego

 

Realizatorzy

 

Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze
Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze