PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

2. Festiwal Pracy i Aktywności Seniorów. Tłumy odwiedziły Amber Expo WIDEO I ZDJĘCIA

2. Festiwal Pracy i Aktywności Seniorów. Tłumy odwiedziły Amber Expo WIDEO I ZDJĘCIA
We wtorek, 8 października 2019, Amber Expo zamieniło się w regionalne centrum aktywności seniorów - Gdański Urząd Pracy zorganizował tu po raz drugi Festiwal Pracy i Aktywności Seniorów. Według szacunków w imprezie wzięło udział ok. 10 tysięcy osób z całej trójmiejskiej aglomeracji.
2. Festiwal Aktywności i Pracy Seniorów w Gdańsku w Amber Expo
2. Festiwal Aktywności i Pracy Seniorów w Gdańsku w Amber Expo
zdj. Marek Wałuszko/gdansk.pl


W centralnym punkcie jednej z ogromnych hal targowych Amber Expo, pomiędzy sceną Festiwalu Aktywności i Pracy Seniorów a stoiskami pracodawców, ustawiono długi Job Wall, czyli ścianę, na której pojawiły się setki ofert pracy. To miejsce było jednym z najczęściej odwiedzanych podczas imprezy. Seniorzy, ale też ich młodsi znajomi i krewni spisywali informacje, gdzie może podjąć pracę osoba, która jest już starsza, a nie chce rezygnować z aktywności.

Tłoczno było też przy stoiskach, gdzie pracodawcy prezentowali swoje oferty. Wielu z nich, chcąc wyjść naprzeciw potrzebom i możliwościom zdrowotnym seniorów, bardzo elastycznie podchodziło np. do czasu pracy, oferując zatrudnienie na ćwierć, pół, bądź pełny etat.

- Umarła mi żona sześć lat temu - powiedział jeden z emerytów, który przeglądał oferty firm ochroniarskich. - Siedzę sam w domu. Nie chodzi mi o pieniądze, ale chcę coś robić, żeby nie nudzić się, żeby być aktywnym. 

Oferty pracy dla seniorów przygotowało 50 przedsiębiorców
Oferty pracy dla seniorów przygotowało 50 przedsiębiorców
zdj. Marek Wałuszko/gdansk.pl


Poszukiwano osób o różnych umiejętnościach: księgowych, farmaceutów, sprzedawców na stacjach benzynowych, pracowników produkcji np. w przemyśle spożywczym, magazynierów, kierowców, pracowników ochrony, sprzątaczy, ankieterów, ale też osób, które chciałyby umawiać telefonicznie wizyty u lekarzy. Widać, że rynek pracy wciąż jest chłonny.

W strefie zatrudnienia pojawiło się aż 50 stoisk, a wśród nich takie firmy, jak Leroy Merlin, Nationale Nederlanden, Zakłady Mięsne Nowak, CCC, AVON, McDonald’s, PZU Zdrowie Apteki DOZ czy Szpital Copernicus.

- Jednych interesuje uniwersytet III wieku, innych opieka nad wnukami czy podróże, jeszcze inni mają działki rekreacyjne, a my chcemy tutaj dołożyć coś innego, czego żadne miasto nie robiło w Polsce. Chcemy zaproponować seniorom pracę - mówi Roland Budnik, dyrektor Gdańskiego Urzędu Pracy.


Zobacz relację wideo:


Ubiegłoroczne wydarzenie cieszyło się ogromnym powodzeniem przyciągając ok. 7 tysięcy osób. Teraz rekord został pobity - według organizatora w festiwalu mogło wziąć udział nawet 10 tysięcy osób.

 

- 120 tysięcy mieszkanek i mieszkańców Gdańska to seniorzy. W tej chwili to jest ponad 25 proc. mieszkańców naszego miasta. Bardzo ważne jest to, żebyśmy znaleźli dla nich taką ofertę, w której wiek emerytalny nie będzie zaprzestaniem aktywności zawodowej czy społecznej. Ten festiwal daje możliwość znalezienia oferty dla siebie – powiedział Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

Podobnie jak przed rokiem, prawdziwe oblężenie przeżywała Strefa Zdrowego Stylu Życia, gdzie można było bezpłatnie poddać się wielu badaniom, bądź skorzystać z porady specjalisty. Dostępna była pełna analiza krwi (glukoza, cholesterol, HCV itp.), badania USG i EKG. Na hali zaparkowały: słuchobus, osteobus, dermobus i mammobus. Do dyspozycji seniorów byli: psycholog, seksuolog, dietetyk i optyk. Pełne ręce pracy mieli też fizjoterapeuci i masażyści. Nic więc dziwnego, że do wielu stoisk ustawiły się kolejki. 

Dużą popularnością cieszyła się strefa zdrowia, gdzie można było bezpłatnie zrobić wiele badań
Dużą popularnością cieszyła się strefa zdrowia, gdzie można było bezpłatnie zrobić wiele badań
zdj. Marek Wałuszko/gdansk.pl


- Nie ukrywam, że przyjechałem do Gdańska specjalnie na Festiwal Aktywności i Pracy Seniorów. Widzę, że jest tu energia i dużo się dzieje. Słyszałem, że poprzednia edycja była bardzo udana, więc chcielibyśmy również w stolicy zorganizować coś podobnego – mówi Paweł Rabiej, zastępca prezydenta Warszawy.

I wreszcie równie oblegana Strefa Mody i Urody. Tu można było nie tylko obejrzeć pokaz mody, ale też każdy senior - pod okiem młodych ekspertów z Zespołu Szkół Kreowania Wizerunku w Gdańsku - mógł przejść niezwykłą wizualną metamorfozę. Do dyspozycji byli makijażyści i fryzjerzy. W Strefie Nowych Technologii  zademonstrowano nowoczesne urządzenia domowe ułatwiające życie, takie jak: bezobsługowe odkurzacze, nowoczesne systemy prasowania, wózki inwalidzkie. Natomiast w Strefie Bezpieczeństwa, Informacji oraz Wolontariatu eksperci udzielali porad z zakresu prawa spadkowego i przechodzenia na emeryturę, a także wyjaśniali zawiłości prawa podatkowego. Funkcjonariusze Policji i Straży Miejskiej uczyli, jak ustrzec się przed oszustwami, których ofiarami padają najczęściej osoby starsze.


Czytaj też: “Aktywni z wiekiem” i “Seniorzy z pasją” - cykl bezpłatnych warsztatów i zajęć dla gdańskich seniorów

Marek Wałuszkowww.gdansk.plmarek.waluszko@gdansk.pl
Marek Wałuszko - najnowsze
Marek Wałuszkowww.gdansk.plmarek.waluszko@gdansk.pl
Marek Wałuszko - najnowsze