• Start
  • Wiadomości
  • Znakomita muzyka w zabytkowych wnętrzach. Festiwal „EUROPA +/- 1700” od 14 sierpnia online

Znakomita muzyka w zabytkowych wnętrzach. Festiwal „EUROPA +/- 1700” od 14 sierpnia online

Dzieła wybitnych kompozytorów działających w XVII i XVIII wieku w Europie tradycyjnie wybrzmią w pięknych i nastrojowych gdańskich wnętrzach na instrumentach historycznych, za sprawą Festiwalu „EUROPA +/- 1700”. Z uwagi na trwającą epidemię, wydarzenie odbędzie się online. Bezpłatne transmisje z koncertów będą dostępne od piątku do niedzieli, 14-16 sierpnia, na Facebooku oraz YouTubie.
11.08.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Festiwal „EUROPA +/- 1700” co roku zachwyca nie tylko pięknymi dźwiękami, ale i wyborem wnętrz, w których odbywają się koncerty. Tegoroczną edycję wydarzenia zainauguruje występ w Piwnicy Romańskiej
Festiwal „EUROPA +/- 1700” co roku zachwyca nie tylko pięknymi dźwiękami, ale i wyborem wnętrz, w których odbywają się koncerty. Tegoroczną edycję wydarzenia zainauguruje występ w Piwnicy Romańskiej
fot. Michał Adam Witkowski

 

Opera Bałtycka podczas pandemii - bezpieczna przestrzeń i orkiestra na widoku. Wkrótce premiera „Wehikułu czasu” 

 

Trzy kameralne koncerty przygotowała w tym roku Fundacja Silva Rerum - organizator Festiwalu „EUROPA +/- 1700”, działająca na rzecz dawnej i współczesnej muzyki, wykonywanej na instrumentach historycznych. Wydarzenie odbywa się w najpiękniejszych gdańskich budynkach-zabytkach - Piwnicy Romańskiej, Muzeum Nauki Gdańskiej (dawniej Muzeum Zegarów Wieżowych) i Sali Kolumnowej Muzeum Archeologicznego. W tym roku, z uwagi na trwającą epidemię koronawirusa, publiczność będzie mogła posłuchać koncertów z tych niezwykłych wnętrz online - dzięki bezpłatnym transmisjom.

Festiwal zainauguruje w piątek, 14 sierpnia, autorski koncert znakomitej flecistki Mai Miro Wiśniewskiej „Morsztyn ASMR albo barok szeptany (słuchaj przez słuchawki)”. Będzie to muzyczne wydarzenie o szczególnym odcieniu miłości, inspirowane twórczością Jana Andrzeja Morsztyna oraz Fantazjami na flet solo Johanna Joachima Quantza.

 

Kameralne koncerty na instrumentach historycznych odbywają się również w Muzeum Archeologicznym
Kameralne koncerty na instrumentach historycznych odbywają się również w Muzeum Archeologicznym
fot. Michał Adam Witkowski

 

Kolejny wieczór - sobota, 15 sierpnia - upłynie pod hasłem „Budowniczowie muzycznych dusz”. Będzie to koncert, podczas którego artysta lutnik Jacek Wesołowski przybliży słuchaczom tajniki procesu tworzenia instrumentów smyczkowych. Historie wzbogacą informacje z życia słynnych lutników z XVII i XVIII wieku - opowieściom towarzyszyć będą Fantazje na skrzypce solo Georga Philipa Telemanna, wykonane przez uznaną skrzypaczkę Danutę Zawadę.

Finałowy koncert festiwalowy odbędzie się w niedzielę, 16 sierpnia. Wydarzenie zatytułowane „Medea”, przybliży postaci mitycznych kobiet w muzycznych obrazach Clerambault. Tego wieczoru zaprezentowane zostaną trzy kantaty opowiadające barwne historie trzech kobiet z mitologii greckiej: Medei, Hero i Kirke. W roli głównej wystąpi Ewa Leszczyńska - sopranistka, a towarzyszyć jej będzie zespół Silva Rerum arte.

Wszystkie koncerty będą transmitowane na stronie fundacji na Facebooku oraz na kanale YouTube pomysłodawczyni wydarzenia - Mai Miro-Wiśniewskiej.

 

W Muzeum Nauki Gdańskiej nie zabraknie opowieści o muzyce - poznać będzie można tajemnice tworzenia instrumentów smyczkowych
W Muzeum Nauki Gdańskiej nie zabraknie opowieści o muzyce - poznać będzie można tajemnice tworzenia instrumentów smyczkowych
fot. Michał Adam Witkowski

 

Szczegółowy program Festiwalu „EUROPA +/- 1700” 2020:

Piątek, 14 sierpnia, godzina 21:30 - Piwnica Romańska w Gdańsku: „Morsztyn ASMR albo barok szeptany (słuchaj przez słuchawki)”. Występują: Maja Miro Wiśniewska (traverso) i Justyna Bartoszewicz (głos). Za nagranie odpowiadają: Iga Wasilewska-Demmer (operator) i Marek Romanowski (realizacja dźwięku).

Sobota, 15 sierpnia, godzina 20:00 - Muzeum Nauki Gdańskiej (poddasze Kościoła św. Katarzyny): „Budowniczowie muzycznych dusz”. Występują: Jacek Wesołowski i Danuta Zawada (skrzypce barokowe). Za nagranie odpowiadają: Jacek Kiejko (operator) i Marek Romanowski (realizacja dźwięku).

Niedziela, 16 sierpnia, godzina 20:00 - Muzeum Archeologiczne w Gdańsku: „Medea. Mityczne kobiety w muzycznych obrazach Clerabault”. Występują: Ewa Leszczyńska (sopran) oraz Zespół Silva Rerum arte w składzie: Maja Miro Wiśniewska (traverso), Danuta Zawada (skrzypce barokowe), Karolina Koślacz (viola da gamba) i Małgorzata Skotnicka (klawesyn). Za nagranie odpowiadają: Jacek Kiejko (operator) i Piotr Rodak (realizacja dźwięku).

 

Fundacja Silva Rerum powstała w roku 2011 w Gdańsku z inicjatywy muzyków, specjalizujących się w wykonawstwie muzyki dawnej: flecistki Mai Miro-Wiśniewskiej, klawesynistki Małgorzaty Skotnickiej oraz skrzypaczki Danuty Zawady. Swoją działalnością Silva Rerum obejmuje cały kraj oraz, w miarę potrzeb, współpracuje z organizacjami i ośrodkami poza granicami.

 

Zrealizowano ze środków Województwa Pomorskiego oraz Miasta Gdańsk.

 

Metropolitalne badania kultury: Jakich wydarzeń kulturalnych i w jakiej formie szukają mieszkańcy?

 

TV

Mevo się kręci!