• Start
  • Wiadomości
  • Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu także w Gdańsku - by w miastach żyło się lepiej

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu także w Gdańsku - by w miastach żyło się lepiej

Tegorocznej edycji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu towarzyszyć będzie hasło „Zeroemisyjna mobilność dla każdego”. W dniach 16 - 22 września (środa - wtorek) zaplanowano kilka wydarzeń promujących korzystanie z ekologicznych form mobilności w Gdańsku.
15.09.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Przejście dla pieszych przy Podwalu Przedmiejskim, jedno z najnowszych w Gdańsku
Przejście dla pieszych przy Podwalu Przedmiejskim, jedno z najnowszych w Gdańsku
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to inicjatywa dwóch organizacji miast Europy - Eurocities (zrzesza 140 miast z 39 krajów) oraz POLIS - sieci europejskich miast i regionów na rzecz innowacyjnych rozwiązań transportowych.

W tym samym czasie - tradycyjnie w połowie września - w miastach biorących udział w Tygodniu organizowane są wydarzenia, które zachęcić mają jak największą liczbę osób do używania alternatywnych form transportu, zwiększać świadomość społeczną na temat negatywnych konsekwencji tradycyjnego transportu spalinowego i tego, jak ważny jest wybór codziennych środków transportu każdego z mieszkańców dla stworzenia miasta bardziej przyjaznego do życia.

W tym roku wydarzenie odbywa się w 2576 różnej wielkości miastach (od miasteczek po metropolie), nie tylko europejskich. ZOBACZ LISTĘ.

- W Gdańsku co roku przypominamy o innych niż transport indywidualny zachowaniach mobilnościowych. Chcemy promować dobre nawyki - podróżowanie rowerem, hulajnogą czy na rolkach. Dzięki temu zadbamy o nasze zdrowie i kondycję, ale też ograniczymy emisję dwutlenku węgla do atmosfery i jego szkodliwy wpływ na środowisko – mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju.

 

Al. Żołnierzy Wyklętych w Gdańsku, czerwcowe popołudnie 2020 r.
Al. Żołnierzy Wyklętych w Gdańsku, czerwcowe popołudnie 2020 r.
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl



Co będzie się działo w ramach ETZT w Gdańsku?

  • świętowanie rozpoczęło się już 14 września, inauguracją kolejnej edycji gry „Rowerem do pracy i szkoły – Kręć Kilometry dla Gdańska”, w której do 13 listopada rywalizować można o ciekawe nagrody i zwycięstwo indywidualne i drużynowe dojeżdżając do pracy czy szkoły na rowerze / hulajnodze/ deskorolce/ rolkach…

Kręć kilometry dla Gdańska: rowerem do pracy i szkoły - trwają zapisy do 8. edycji kampanii

  • Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku po raz trzeci wypuści limitowane bilety okolicznościowe z grafiką ETZT. Bilety (jednoprzejazdowe - ulgowe i pełnopłatne)  będą sprzedawane we wszystkich punktach sprzedaży ZTM i placówkach handlowych z nim współpracujących od 16 września do wyczerpania zapasów (wydrukowano 130 tys. takich biletów).
Bilet ZTM 80 mm druk w Gdańsku rok 2020 rewers ETZT (1)-1
 
ZTM Gdańsk

 

  • Od 16 do 30 września każdy, kto do Twierdzy Wisłoujście i Wartowni nr 1 (oddziały Muzeum Gdańska) dojedzie na rowerze, zyska możliwość zwiedzenia obiektów w cenie biletu ulgowego. 

 

  • Na tych, którzy 19 września wybiorą ekologiczny sposób przybycia do Narodowego Muzeum Morskiego na zwiedzanie spichlerzy bądź muzeum – statku „Sołdek” i zdecydują się uczestniczyć w corocznym wydarzeniu Europejskich Dni Dziedzictwa 2020, czekają nagrody do odebrania w kasie Spichlerzy.

 

  • 22 września to tradycyjnie już “Dzień bez Samochodu” - dobry pretekst, by spróbować poruszać się po mieście, a nawet  Trójmieście i regionie! zgodnie z tytułem tygodnia: rowerem, komunikacją miejską lub na własnych nogach - zamiast autem. W ten dzień, za okazaniem dowodu rejestracyjnego pojazdu osobowego, jego właściciel lub współwłaściciel będzie mógł bezpłatnie jeździć: liniami autobusowymi i tramwajowymi organizowanymi przez ZTM w Gdańsku, liniami autobusowymi i trolejbusowymi organizowanymi przez ZKM w Gdyni, liniami autobusowymi organizowanymi przez MZK Wejherowo oraz pociągami Szybkiej Kolei Miejskiej i POLREGIO na obszarze województwa pomorskiego.

 

Mieszkańcy Gdańska przyzwyczaili się już do corocznych pikników mobilności organizowanych w trakcie Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, w roku pandemii zrezygnowano z dużych wydarzeń
Mieszkańcy Gdańska przyzwyczaili się już do corocznych pikników mobilności organizowanych w trakcie Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, w roku pandemii zrezygnowano z dużych wydarzeń
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

We wstępie do wytycznych przygotowanych dla tegorocznej edycji ETZT czytamy:

“Chociaż naukowcy odnotowali spadek liczby przejazdów samochodami w dużych miastach i przewiduje się, że w nadchodzących latach 50 proc. podróży będzie odbywać się z wykorzystaniem transportu publicznego, rowerem lub pieszo, przeprowadzone niedawno badania Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) potwierdzają znaczący wzrost emisji pochodzących z transportu w porównaniu do poziomów z 1990 r.

W szczególności emisje dla całego sektora transportu wzrosły między 1990 r. a 2018 r. o 28 proc., co podkreśla pilną konieczność promowania w obszarach miejskich rozwiązań transportowych neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla.

Pomimo że kilka dużych europejskich obszarów metropolitalnych podjęło rygorystyczne środki, udział energii odnawialnej wykorzystywanej w transporcie utrzymywał się w 2018 r. na poziomie 8,1 proc.

Zmiana klimatu oraz powiązane z nią skutki dla środowiska, takie jak powodzie, susze czy fale upałów, stanowią jedno z najbardziej bezpośrednich zagrożeń dla dobrostanu Europejczyków. Zgodnie z porozumieniem paryskim, w ramach którego dąży się do utrzymania globalnego ocieplenia w granicy 1,5 stopnia, kluczowe znaczenie ma osiągnięcie neutralności emisyjnej do 2050 r.

Neutralność emisyjną można osiągnąć, stosując jednocześnie kilka metod, w tym ograniczając emisje CO2 poprzez promowanie w transporcie publicznym i indywidualnym rozwiązań niskoemisyjnych lub zeroemisyjnych, a także poruszanie się pieszo i rowerem. Zgodnie z ostatnimi danymi szacunkowymi ok. 80 proc. światowej populacji do 2050 r. będzie żyło w obszarach miejskich, dlatego też miasta stanowią doskonałe otoczenie, by wcielić ten ambitny plan w życie”.

Pomimo różnych warunków klimatycznych, geograficznych i społeczno - ekonomicznych, jakie panują w obszarach miejskich Europy, można podjąć działania w celu promowania środowiska miejskiego neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla i sprzyjającego włączeniu społecznemu".

Plakat główny

 

Zobacz także - Europejski Tydzień Transportu Publicznego w Gdańsku, profil wydarzenia na Fb.

 

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska