Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Emilia Krakowska i Olgierd Łukaszewicz wspominali Andrzeja Wajdę. ZOBACZ zapis spotkania

W Europejskim Centrum Kultury trwa "Według Wajdy", festiwal poświęcony życiu i twórczości wybitnego reżysera. W sobotę, 11 marca, o Mistrzu opowiadali aktorzy Emilia Krakowska i Olgierd Łukaszewicz. Ostatni dzień przeglądu w niedzielę, 12 marca. Retransmisje obejrzeć będzie można na www.gdansk.pl.

Emilia Krakowska i Olgierd Łukaszewicz wspominali Andrzeja Wajdę. ZOBACZ zapis spotkania
A
A
data publikacji: 12 marca 2017 r.

Drugiego dnia festiwalu gośćmi byli Olgierd Łukaszewicz i Emilia Krakowska
Drugiego dnia festiwalu gośćmi byli Olgierd Łukaszewicz i Emilia Krakowska
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

"Według Wajdy" to trzydniowy cykl, którego celem jest przedstawienie, przypomnienie, usystematyzowanie twórczości jednego z najwybitniejszych polskich i światowych reżyserów. 

- Chcielibyśmy, żeby festiwal “uporządkował Wajdę” w naszych głowach. Spróbujemy podzielić jego twórczość na rozdziały czy podrozdziały, żeby co roku dwa, trzy z nich na różne sposoby opracować. W przyszłości skupimy się na ekranizacjach literatury, będziemy mówić o zagranicznych filmach Wajdy, o jego krótkich metrażach, o szkole polskiej, o kinie moralnego niepokoju itd - mówił w przeddzień rozpoczęcia przeglądu Michał Chaciński, jego kurator. 

Podczas trzydniowego wydarzenia w Europejskim Centrum Solidarności odbywają się pokazy filmów Mistrza oraz spotkania z Jego współpracownikami. W piątek, 10 marca o życiu, twórczości i współpracy z Andrzejem Wajdą opowiadali reżyserka Agnieszka Holland i aktor Robert Więckiewicz. 


Agnieszka Holland i Robert Więckiewicz wspominali Andrzeja Wajdę. OBEJRZYJ całe spotkanie


W sobotę, 11 marca, gośćmi byli aktorzy Emilia Krakowska i Olgierd Łukaszewicz, którzy  

- Jestem osobą dosyć trudną. Wajda uczył mnie, by taką nie być - mówiła Krakowska, która wystąpiła w kilku filmach Mistrza, m.in. "Brzezinie", "Weselu", "Ziemi obiecanej" i "Bez znieczulenia". - Parę razy miałam próbne zdjęcia, ale nie przypadłam do gustu. A Wajda patrzy na to co proponuję i mówi: Tak może być.  

- Wajda mówi do mnie tak: wiesz co, to ty idź do seminarium duchownego i niech oni ci powiedzą, czy możesz tak grać, czy nie - opwiadał Łukaszewicz o przygotowaniach do roli w "Brzezinie". - Nawet ofiarował się, że pójdzie tam ze mną, ale terminy mu nie pasowały. Potem musiałm mu zdać relację, jak było. 

W niedzielę, 12 marca, spotkanie ze scenografami Ewą Braun, Wiesławą Starską i Allanem Starskim oraz kompozytorem Andrzejem Korzyńskim. Ze spotkania przeprowadzimy pełną retransmisję.  
 

ZOBACZ ZAPIS CAŁEGO SPOTKANIA Z EMILIĄ KRAKOWSKĄ I OLGIERDEM ŁUKASZEWICZEM 


ZOBACZ ZDJĘCIA ZE SPOTKANIA

-
Waldemar Gabis (0)
www.gdansk.pl
waldemar.gabis@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Waldemar Gabis (0)
www.gdansk.pl
waldemar.gabis@gdansk.pl
więcej tekstów autora