PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Dziś Lizbona, jutro - Gdańsk? Nasze miasto kandydatem do tytułu Zielonej Stolicy Europy 2022

Dziś Lizbona, jutro - Gdańsk? Nasze miasto kandydatem do tytułu Zielonej Stolicy Europy 2022
Tytuł przyznawany jest co roku innemu ośrodkowi. Gdańsk zakwalifikował się do drugiego etapu starań i jest w gronie 18 metropolii aspirujących do tego miana na rok 2020. Zwycięstwo oznacza prestiż i pieniądze na ochronę środowiska. Wyniki poznamy w czerwcu.
Na liście kandydatów do tytułu Zielonej Stolicy Europy jest 18 miast europejskich. W tym cztery polskie
Jedno z tych 18 miast zaznaczonych na mapie za dwa lata będzie nosić tytuł Zielonej Stolicy Europy
Mat. pras.

 

Na liście kandydatów do tytułu Zielonej Stolicy Europy 2020 znajdują się, oprócz Gdańska, również trzy inne polskie miasta - Katowice, Kraków i Poznań oraz Belgrad, Budapeszt, Dijon, Grenoble, Lyon, Maribor, Murcia, Parma, Pecs, Perugia, Sofia, Tallin, Turyn i Zagrzeb. 

Miano Zielonej Stolicy Europy jest przyznawane co roku. Laureatami zostają te metropolie, które wykazują duże zaangażowanie w poprawę jakości życia obywateli i robią to w zrównoważony sposób.

Jakie mają zadania?

Zwycięskie miasta pełnią rolę międzynarodowych ambasadorów na rzecz zmian, pokazując, że mogą rozwijać się pod względem wielkości i populacji, przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska naturalnego i zasad współżycia społecznego. Zrównoważony rozwój jest głównym kryterium, które decyduje o przyznaniu tego prestiżowego tytułu. 

Miasto, któremu przyznany jest tytuł Zielonej Stolicy Europy otrzymuje 350 000 euro na realizację programu na rzecz ochrony środowiska.

O taki tytuł walczymy
O taki tytuł walczymy
Mat. pras.


Gdańsk powalczy o tytuł ZSE 2022

W marcu 2019 r. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska została zaproszona przez Komisję Europejską do udziału w konkursie Zielona Stolica Europy 2022. Gdańsk złożył wniosek w październiku i został zakwalifikowany do konkursu jako jedno z 18 europejskich miast.

W kwietniu 2020 roku zostanie ogłoszona lista trzech finalistów, którzy będą musieli zaprezentować swoje miasto przed komisją konkursową. Z kolei w czerwcu, w Lizbonie odbędzie się wielka gala, podczas której zostanie ogłoszony zwycięzca. 

Wniosek obejmuje następujące kategorie: zmiany klimatu – mitygacja (czyli strategia zarządzania tematem), zmiany klimatu - adaptacja, zrównoważona mobilność, zrównoważone użytkowanie gruntów, przyroda i bioróżnorodność, jakość powietrza, hałas, odpady, woda, eko-innowacje, efektywność energetyczna oraz zarządzanie. Przedstawiciele Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku uczestniczyli w warsztatach, które odbyły się w Brukseli, podczas których omówiono procedurę przygotowania wniosku oraz istotne sprawy, które trzeba w nim umieścić.

W tym roku zaszczytny tytuł Zielonej Stolicy Europy przyznano portugalskiej stolicy. W sobotę, 11 stycznia przedstawiciele Komisji Europejskiej przekażą Lizbonie zaszczytny tytuł. W uroczystości inaugurującej 2020, rokiem Lizbony, bierze udział Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

 

oprac. AUwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl