PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Dzień św. Patryka. 17 marca Gdańsk rozbłyśnie na zielono
Dzień św. Patryka. 17 marca Gdańsk rozbłyśnie na zielono
Dzień św. Patryka, narodowe święto Irlandii, obchodzony jest 17 marca w Polsce i na całym świecie. W Gdańsku z tej okazji tradycyjnie na zielono rozbłysną dwa wiadukty - przy ulicy Uczniowskiej i Kościuszki.
Wiadukt przy ul. Uczniowskiej w Gdańsku od kilku lat w Dzień Świętego Patryka zostaje podświetlony na zielono
Wiadukt przy ul. Uczniowskiej w Gdańsku od kilku lat w Dzień św. Patryka zostaje podświetlony na zielono
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl
 
- W niedzielę, 17 marca, każdy może poczuć się Irlandczykiem. W całej Polsce odbędzie się ponad 120 wydarzeń świętujących irlandzko-polską przyjaźń, a w 21. polskich miastach na zielono podświetlone zostaną znane obiekty - zaprasza do wspólnego świętowania ambasador Irlandii, Emer O’Connell.
 
Wśród polskich miast będzie Gdańsk, który do projektu „Global Greening” przystąpił w 2016 roku na prośbę byłego ambasadora Irlandii, Gerarda Keowna. W tym roku, wzorem ubiegłych lat, nasze miasto uświetni obchody narodowego święta Irlandii, oświetlając na zielono dwa wiadukty: na ulicy Uczniowskiej (przy stadionie Energa Gdańsk), oraz  ulicy Kościuszki (przy Galerii Bałtyckiej). Oświetlenie pojawi się w nocy z 16 na17 marca i będzie widoczne do w nocy z 18 na 19 marca.
 
Tym samym Gdańsk dołączy do takich miast, jak Warszawa, Kraków, Poznań, Katowice czy Wrocław. Łącznie w Polsce zazielenią się 53 miejsca. Na zielono rozbłysną też najsłynniejsze obiekty na świecie: Empire State Building w Nowym Jorku, wodospady Niagara, Bazylika Sacré-Cœur w Paryżu, Krzywa Wieża w Pizie, Opera w Sydney oraz wiele innych znanych miejsc na całym świecie.
 
To nie jedyne atrakcje z okazji tego radosnego święta. W ramach Festiwalu św. Patryka w całej Polsce odbędą się liczne koncerty, wystawy, wykłady oraz inne wydarzenia poświęcone irlandzkiej muzyce, tańcowi, kulturze i kuchni. Program dostępny jest na stronie Ambasady Irlandii.
 
W 2017 roku w Dniu św. Patryka w Gdańsku zazieleniła się m.in. Złota Brama
W 2017 roku w Dniu św. Patryka w Gdańsku zazieleniła się m.in. Złota Brama
Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl
 
 
Coraz więcej miłośników irlandzkiego święta
 
Do popularności Dnia św. Patryka i kultury irlandzkiej w Polsce przyczyniają się silne więzi międzyludzkie pomiędzy Irlandią a Polską. Polska społeczność, stanowiąca około 3 proc. populacji Irlandii, jest cenioną i mile widzianą częścią irlandzkiego społeczeństwa, a polski jest najpowszechniej używanym językiem obcym w Irlandii. Tygodniowo odbywa się ponad 50 lotów łączących Irlandię z 11. polskimi miastami. 
 
Nie brakuje także silnych, zacieśniających się powiązań gospodarczych pomiędzy Irlandią i Polską w ramach Unii Europejskiej. Szacunkowa wartość wymiany handlowej między Irlandią a Polską wzrasta o około 10 - 15 proc. rocznie - w ubiegłym roku wyniosła około 3,75 miliarda euro. W ramach obchodów Dnia św. Patryka, w środę, 13 marca, w Krakowskim Parku Technologicznym odbyło się IV Irlandzko-Polskie Forum Innowacji, podczas którego prezentowano ekosystemy w zakresie technologii obu państw, dyskutowano na temat innowacji, współpracy oraz najlepszych praktyk w stale rozwijających się irlandzko-polskich relacjach biznesowych.
 
- Irlandzkie firmy są bardzo aktywne w Polsce. Ponad 50 posiada tu biura lub oddziały. Zajmujące się dziedzinami od rozwoju oprogramowania i zarządzania projektami, po produkcję i dystrybucję sprzętu rolniczego. Powiązania biznesowe między naszymi krajami zbudowane są na silnych międzyludzkich relacjach i bliskiej przyjaźni - podkreśla ambasador Irlandii, Emer O’Connell.
 
- Irlandzcy przedsiębiorcy są bardzo cenieni jako partnerzy biznesowi. Są elastyczni i dążąc do obopólnej korzystnej współpracy z partnerami biznesowymi, oferują innowacyjne rozwiązania w konkretnych sektorach, takich jak fintech, agritech czy produktów medycznych, które są szczególnie zaawansowane w Irlandii - potwierdza Bartosz Siepracki, dyrektor polskiego biura Enterprise Ireland.
 
Dodaje, że owocne partnerstwo biznesowe działa w dwie strony. - Mamy przykłady Polaków, którzy postanowili wrócić do kraju i rozwijać irlandzkie firmy w Polsce. Z drugiej strony Enterprise Ireland inwestuje w irlandzkie firmy zakładane przez polskich przedsiębiorców w Irlandii. Są to bardzo dobre relacje działające w dwóch kierunkach.
 
 
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze