PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Pasażerowie wracają. Rekordowy od początku pandemii miesiąc w Porcie Lotniczym Gdańsk

Pasażerowie wracają. Rekordowy od początku pandemii miesiąc w Porcie Lotniczym Gdańsk
W lipcu Port Lotniczy Gdańsk gościł ponad 310 tysięcy pasażerów. Oznacza to dwukrotny wzrost w stosunku do lipca 2020 roku, kiedy to trwała jeszcze pierwsza fala pandemii.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Sezon wakacyjny sprzyja branży lotniczej. Pasażerowie wracają do podróży samolotem
Sezon wakacyjny sprzyja branży lotniczej. Pasażerowie wracają do podróży samolotem
źródło: Port Lotniczy Gdańsk


W ubiegłym miesiącu Port Lotniczy Gdańsk obsłużył 100% więcej podróżnych niż w lipcu 2020. To jest już 55% pasażerów porównując do rekordowego czasu sprzed pandemii, do lipca roku 2019 roku.(w sumie w całym rekordowym 2019 r. lotnisko w Gdańsku obsłużyło 5,4 mln gości).

Najwięcej pasażerów na gdańskim lotnisku było w sobotę 31 lipca 2021. Trzy najpopularniejsze kierunki, które wybierali to Amsterdam (KLM), Warszawa (LOT) i Oslo (Wizz Air). Lotów czarterowych, czyli wakacyjnych, w lipcu odbyło się o 60% więcej niż rok temu. Najwięcej turystów latało do Turcji, Grecji i Bułgarii.

Lipiec budzi nadzieję na powrót do normalności, ale też wcześniejsze dane dotyczące ruchu pasażerskiego na lotnisku w Gdańsku w pierwszym półroczu tego roku dawały powody do optymizmu. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2021 roku gdańskie lotnisku przyjęło 388 846 pasażerów. W porównaniu do pierwszego półrocza roku 2020, kiedy ruch do pierwszej połowy marca był duży i niezakłócony, a od czerwca zaczął się na nowo odradzać, w 2021 roku jest o 57,2% mniej pasażerów.

Lotów czarterowych, czyli wakacyjnych, w lipcu było 60% więcej niż rok temu. Najwięcej turystów latało do Turcji, Grecji i Bułgarii:

1. Turcja 17 737
2. Grecja 13 338
3. Bułgaria 4 763
4. Egipt 3 635
5. Hiszpania 1 503
6. Albania 1 446

- Latają do pracy, znajomych i do rodziny, a ostatnio przede wszystkim na wakacje. Wierzymy, że pasażerów będzie coraz więcej. Podróżowanie nadal nie jest łatwe, mimo wprowadzonego Unijnego Certyfikatu Covid. Tym bardziej cieszy fakt, że coraz więcej osób decyduje się na podróże” – komentował wyniki z pierwszego półrocza Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

W lipcu było też w Gdańsku około 75% operacji startów i lądowań sprzed pandemii. Linia KLM latała nawet o 14% częściej niż przed lockdownem, a Ryanair miał połączenia na poziomie ponad 80% sprzed załamania rynku (2019).


Cała siatka połączeń:

Ryanair: Aarhus, Alicante, Barcelona-Reus, Belfast, Billund, Birmingham, Bristol, Burgas, Chania/Kreta, Dublin, Edynburg, Goteborg, Hamburg, Kopenhaga, Korfu, Kijów-Boryspol, Kraków, Leeds-Bradford, Londyn-Stansted, Malta, Manchester, Mediolan-Bergamo, Newcastle, Odessa, Oslo-Torp, Pafos, Piza, Santorini, Sztokholm-Skavsta, Vaxjo, Walencja, Wrocław, Zadar;


Wizz Air: Aberdeen, Alesund, Baracelona El-Prat, Bergen, Billund, Bodo, Burgas, Charków, Doncaster-Sheffield, Dortmund, Heraklion/Kreta, Goteborg, Edynburg, Eindhoven, Hamburg, Haugesung, Kolonia-Bonn, Kijów-Żulany, Kristiansand, Kutaisi, Larnaka, Liverpool, Londyn-Gatwick, Londyn-Luton, Lwów, Malaga, Malmo, Mediolan-Bergamo, Molde, Mykonos, Narwik, Odessa, Oslo-Gardermoen, Oslo-Torp, Paryż-Beauvais, Rejkiawik-Keflavik, Santorini, Split, Stavanger, Skelleftea, Sztokholm-Skavsta, Tromso, Trondheim, Turku;

LOT: Burgas, Kraków, Lublin, Rzeszów, Tirana, Warszawa;

Londyn-Heathrow British Airways; Amsterdam KLM; Kopenhaga SAS; Frankfurt, Monachium Lufthansa; Dusseldorf Eurowings; Zurych SWISS; Helsinki Finnair.

 

oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl