Do kogo trafi Splendor Gedanensis, nagroda kulturalna Gdańska? Gala w sobotę, transmisja na gdansk.pl

Znamy nazwiska nominowanych w jubileuszowej 50. edycji Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis”. Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się w sobotę, 20 maja, w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Transmisję z tego wydarzenia przeprowadzi portal gdansk.pl. Początek o godz. 18.00.
14.05.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
banner z opisem wydarzenia
Kto otrzyma prestiżową nagrodę Splendor Gedanensis dowiemy się 20 maja 2023 r.
fot. mat. UMG

Splendor Gedanensis za 2021 r. Najważniejsze nagrody gdańskiej kultury przyznane

Gdańsk od pół wieku honoruje wybitnych artystów i twórców. Nagroda przyznawana jest co roku, osobom fizycznym lub nieformalnej grupie twórczej, za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury oraz zasługi w promocji twórców i kultury Gdańska wśród jego mieszkańców, w kraju i za granicą. 

Wraz z wyróżnieniami dla twórców przyznawany jest również tytuł Mecenas Kultury Gdańska. Jest to honorowe wyróżnienie przyznawane darczyńcom gdańskiej kultury, osobom lub instytucjom znacząco wspierającym działania w obszarze kultury za rok poprzedzający rok przyznania tytułu. 

Kto dołączy do grona dotychczas uhonorowanych twórców, takich jak: Brunon Zwarra, prof. Jerzy Limon, Leszek Możdżer czy Dorota Kolak?

Uroczyste wręczenie nagród Splendor Gedanensis za 2022 rok odbędzie się w sobotę, 20 maja, w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Transmisja na www.gdansk.pl od godz. 18.00. 

Do kogo trafi tytuł Mecenasa Kultury Gdańska za 2022 rok? 

Szansę na Nagrodę za osiągnięcia w 2022 roku mają: prof. Stefan Chwin, Sylwester Gałuszka, Grzegorz Gzyl, współautorzy musicalu „1989”: Marcin Napiórkowski, Katarzyna Szyngiera i Mirosław Wlekły, dr Anna Sobecka, prof. Andrzej Szadejko i Wojciech Zmorzyński.

Nominowani do tytułu Mecenas Kultury Gdańska za 2022 rok zostali: ASTE sp. z o.o., Bogumiła Soyka, Joanna Łepek, Alicja Soyka - mecenaski wystawy STOCZNIA | CZŁOWIEK. PRZEMYSŁ. MIASTO i Ziaja Ltd. Zakład Produkcji Leków sp. z o.o..

W tym roku wręczona zostanie również Nagroda Specjalna „Splendor Gedanensis” za wybitne osiągnięcia i dokonania na rzecz gdańskiej kultury. 

 

Na scenie przed mikrofonem kobieta w okularach. Za nią duża plansza z napisem: Splendor Gedanensis nagroda miasta Gdańska w dziedzinie kultury
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podczas uroczystości wręczania nagród w 2022 roku
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Nominowani do Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis

prof. Stefan Chwin  

Polski powieściopisarz, krytyk literacki, eseista, historyk literatury, grafik związany z Gdańskiem. Laureat nagród na najważniejszych festiwalach literackich i kulturalnych w Polsce i za granicą, m.in. Nagrody im. Kościelskich, Paszportu „Polityki”, Nagrody im. A. Gryphiusa za najlepszą książkę Europy Środkowej, dotyczącą kwestii zbliżenia między narodami (Hanemann), Nagrody im. E. Brosta, Nagrody im. Lindego.

  • Nominacja za osadzoną w kontekście współczesnych i historycznych wydarzeń książkę „Wolność pisana po Jałcie” – o Polsce po 1945 roku i jej mieszkańcach, którzy po wielu latach walki o wolność nie bardzo wiedzą, co począć ze swoim zwycięstwem.

W swojej najnowszej książce Stefan Chwin przygląda się Polsce pojałtańskiej i jej mieszkańcom, którzy po wielu latach walki o wolność nie bardzo wiedzą, co począć ze swoim zwycięstwem. Książka ta łączy głęboki namysł nad skomplikowanymi kolejami dwudziestowiecznej historii z wyczuciem paradoksu dziejów, który pewnie nigdy już nas nie opuści. Publikacja ukazała się w 2022 roku nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego oraz Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Na „Wolność pisaną po Jałcie” składają się teksty publikowane przez profesora w „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Powszechnym” i „Tekstach Drugich”, będące swoistą oceną współczesnej Polski, osadzoną w kontekście zarówno współczesnych, jak i historycznych wydarzeń.

Sylwester Gałuszka

Organizator i animator wydarzeń artystycznych w Gdańsku. Jeden z założycieli Kolonii Artystów, która powstała w 2001 roku na terenach stoczniowych, a aktualnie działa we Wrzeszczu. Realizuje autorskie projekty kulturalno-społeczne oraz tworzy filmy dokumentalne i prace wideo. Porusza się w kręgu improwizowanych sesji dźwiękowych. Tworzy instalacje dźwiękowe, wizualne, słuchowiska i muzykę do filmów. Jest autorem projektu „4 Etiudes for Lyra”, za które otrzymał stypendium miasta Gdańska, oraz dyrektorem artystycznym: Drone Noise Ambient Festiwal i Open Source Art Festival.

  • Nominacja za stworzenie pierwszej w Polsce sonicznej galerii Czarny Pokój prezentującej prace artystek i artystów z Polski i Europy w wygłuszonej i wyciemnionej przestrzeni, w której recepcja sztuki koncentruje się na dźwięku.

Sylwester Gałuszka sam stworzył koncepcję tego Czarnego Pokoju, a także zbudował go od podstaw w siedzibie Kolonii Artystów. Podczas kilkunastu odsłon projektu swoje utwory zaprezentowali w nim najciekawsi twórcy i twórczynie z Gdańska, Polski i Europy, proponując słuchaczom nowe możliwości odbioru sztuki muzycznej, wyjątkowe w skali Polski.

Grzegorz Gzyl

Polski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy.  Przez siedem sezonów był etatowym solistą Teatru Muzycznego w Gdyni występując często w musicalach m.in. West Side Story. Od 1994 roku jest aktorem Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Od 1994 roku jest aktorem Teatru Wybrzeże w Gdańsku, w którym debiutował tytułową rolą w Piotrusiu Panu.

  • Nominacja za znakomitą kreację aktorską postaci Urgentino, doży Wenecji, w spektaklu „Sceny z egzekucji” w reżyserii Adama Orzechowskiego.

„Sceny z egzekucji” to sztuka nas brytyjskiego dramatopisarza Howarda Barkera, który konfrontuje burzliwe relacje między sztuką i polityką, między osobistymi ambicjami a odpowiedzialnością moralną, między wizją mecenasa i autonomią artysty i pomimo historycznych realiów brzmi niezwykle współcześnie. Rola Urgentino, doży Wenecji w interpretacji Grzegorza Gzyla spotkała się ze znakomitym przyjęciem publiczności i krytyki teatralnej. Aktor obchodził w minionym roku jubileusz 35-lecia pracy zawodowej.  

Marcin Napiórkowski, Katarzyna Szyngiera, Mirosław Wlekły - współautorzy musicalu „1989” ( koprodukcji Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego).

Marcin Napiórkowski
Semiotyk, profesor w Zakładzie Kultury Współczesnej Uniwersytetu Warszawskiego. Publikuje m.in. w „Tygodniku Powszechnym”. Autor „Turbopatriotyzmu” opowiadającego o współczesnych polskich mitologiach politycznych. Prowadzi blog mitologiawspolczesna.pl.

Katarzyna Szyngiera
Reżyserka. Laureatka Lauru Konrada XX Festiwalu „Interpretacje” i nagrody głównej festiwalu Konfrontacje Młodych „m-teatr”. Nominowana do Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej. Współpracuje z teatrami w całej Polsce, reżyserowała m.in. w Teatrze Współczesnym w Szczecinie, Teatrze Polskim w Bydgoszczy, Teatrze Współczesnym we Wrocławiu. Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie i Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

Mirosław Wlekły
Reporter i pisarz non fiction, który co jakiś czas przenosi swoją pracę na scenę zarażając reportażem widownię teatralną. Autor „Śledztwa Pisma”, pierwszego podcastowego serialu reporterskiego w Polsce. Współautor reportaży, na podstawie których powstały spektakle teatralne.

  • Nominacja za reżyserię, pomysł oraz scenariusz spektaklu „1989”.

1989 to spektakl, który formą nawiązujący do amerykańskiego “Hamiltona”. Rewolucyjny musical Lin-Manuela Mirandy wprowadził rap na Broadway, proponując świeży język opowiadania o historii atrakcyjny zarówno dla młodych, jak i starszych odbiorców. Za brzmienie naszego musicalu odpowiada jeden z najlepszych polskich producentów rapowych – Andrzej Mikosz “Webber” znany m.in z wieloletniej współpracy z “Łoną”.

1989 ukazuje upadek komunizmu z nowej perspektywy. Wydarzenia znane z kronik filmowych i podręczników historii ożywają na scenie oglądane oczami trzech fascynujących par. W życiu Frasyniuków, Wałęsów i Kuroniów idee rywalizują z miłością, entuzjazm zderza się z ciężarem historii, a bohaterstwo przeplata się z rodzinnymi tragediami. Widzowie towarzyszą bohaterom w momentach ikonicznych – podczas strajków w stoczni i przy Okrągłym Stole – ale też w intymnych chwilach radości i cierpienia przeżywanych w zaciszach peerelowskich mieszkań lub więziennych celach.

dr Anna Sobecka

Historyczka sztuki związana z Instytutem Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego naukowo zajmuje się sztuką nowożytną, ze szczególnym uwzględnieniem malarstwa, grafiki i rzemiosła artystycznego. Specjalizuje się też w badaniu przedmiotów artystycznych tworzonych z bursztynu od czasów najdawniejszych po współczesny design. Fascynuje ją zarówno historia kolekcjonerstwa, jak i współczesne wystawiennictwo.

  • Nominacja za książkę „Obrazowanie natury w nowożytnym Gdańsku. O kulturze kolekcjonerskiej miasta” – fascynującą lekturę prezentującą wyniki drobiazgowego śledztwa na temat gdańskich kolekcjonerów z XVII i XVIII wieku, będącą nowatorską propozycją interdyscyplinarnych badań nad kulturą mieszczańską północnej Europy.

Książka „Obrazowanie natury w nowożytnym Gdańsku. O kulturze kolekcjonerskiej miasta” dotyczy niezwykle ważnego zjawiska z dziejów kultury artystycznej dawnego Gdańska. Na podstawie zarówno literatury przedmiotu, jak i oryginalnych badań archiwalnych autorka w sposób przekonujący zrekonstruowała splot zjawisk związanych z dawną wiedzą i dawną sztuką. Przemilczenie onych światów jest jednym z najciekawszych fenomenów kultury Gdańska w jego złotym wieku. Niezależnie od – docenionej już – wartości naukowej książki, badania autorki mają także swój wymiar społeczny. To dzięki nim (a także dzięki działaniom innego Badacza Historii Sztuki UG dra hab. Marcina Kalicińskiego) i dzięki aktywności dr Sobeckiej udało się pozyskać do zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku znakomitą martwą naturę autorstwa gdańskiego malarza Philippa Sauerlanda.  

prof. Andrzej Szadejko

Kompozytor, dyrygent, organista, organizator życia muzycznego. Uczestniczył w 30 mistrzowskich kursach organowych, klawesynowych i na pianoforte w Polsce, Niemczech, Holandii i Szwajcarii. Finalista i laureat wielu konkursów organowych w Polsce i za granicą. Profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku, profesor wizytujący uczelni w Niemczech, Finlandii i USA. Laureat i stypendysta wielu instytucji polskich i zagranicznych. Ekspert w dziedzinie historycznego budownictwa organowego. Jest konsultantem oraz sprawuje nadzór nad wieloma projektami organowymi w Polsce, a także na Litwie i w Belgii.

  • Nominacja za nieustającą promocję gdańskiego i pomorskiego dziedzictwa muzycznego w kraju i za granicą, m.in. rozwój festiwalu ORGANY PLUS+ i zakończenie trzyletniego międzynarodowego projektu budowy organów w kościele Najświętszej Marii Panny na Piaskach w Wilnie inspirowanych dziedzictwem osiemnastowiecznego budownictwa organowego w Gdańsku.

Prof. Andrzej Szadejko działa aktywnie na wielu polach, w 2022 roku m.in. jako dyrektor artystyczny przyczynił się do skokowego rozwoju festiwalu ORGANY PLUS+ promującego gdańskie dziedzictwo muzyczne, gdańskie organy i wykonawstwo muzyki dawnej poinformowane historycznie, który stał się kulturalną marką Gdańska dostępną dla osób o ograniczonym dostępie do kultury.  

Wojciech Zmorzyński

Kustosz Muzeum Narodowego w Gdańsku i kurator wystawy „Fangor. Poza obraz”. Od ponad dwudziestu lat realizuje wystawy w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Zajmuje się sztuką po 1945 roku ze szczególnym uwzględnieniem malarstwa artystów Wybrzeża. Zbiera laury w kolejnych plebiscytach: Onet przyznał mu O!Lśnienie 2023 w kategorii Sztuki Wizualne, otrzymał również Pomorską Nagrodę Artystyczną.

  • Nominacja za przygotowanie wystawy „Fangor. Poza obraz” w oddziale Muzeum Narodowego w Gdańsku, która z niezwykłą wnikliwością pokazywała wszechstronny dorobek artysty, a także zyskała ogromną popularność – przez pięć miesięcy odwiedziło ją sześćdziesiąt tysięcy osób.

Wystawa dotycząca twórczości Wojciecha Fangora w Pałacu Opatów, Oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku, stała się prawdziwym fenomenem. Odwiedziło ją niemal 60 tysięcy osób. Na ekspozycji zaprezentowano ponad 100 obrazów i 90 rysunków, plakaty oraz rzeźby ze wszystkich okresów twórczości Wojciecha Fangora.

Nominowani do Tytułu  Mecenas Kultury Gdańska

ASTE sp. z o.o.

  • Nominacja dla strategicznego sponsora Fundacji Wspólnota Gdańska. Dzięki finansowemu wsparciu firmy działa Oliwski Ratusz Kultury, w którym organizowane są wystawy, koncerty, debaty i spotkania dla lokalnej społeczności dzielnicy, ale i wszystkich gdańszczanek i gdańszczan. ASTE dofinansowuje także inne inicjatywy kulturalne i artystyczne, edukacyjne i prozdrowotne.

Bogumiła Soyka, Joanna Łepek, Alicja Soyka - mecenaski wystawy STOCZNIA. Człowiek. Przemysł. Miasto 

  • Nominacja za finansowe wsparcie wystawy „STOCZNIA. Człowiek. Przemysł. Miasto” w Europejskim Centrum Solidarności – pierwszej kompleksowej wystawy o historii państwowego przemysłu stoczniowego w Gdańsku.

ZIAJA Ltd Zakład Produkcji Leków sp. z o.o.

  • Nominacja za wsparcie gdańskich instytucji kultury, m.in Teatru Wybrzeże.

oprac. AU

TV

Koalicja Obywatelska podsumowała swój sukces wyborczy