Dni Estonii. Ambasador zachęca: Poznajcie naszą kulturę

Harri Tiido, ambasador Republiki Estonii w Polsce odwiedził Gdańsk i spotkał się z prezydentem Pawłem Adamowiczem. W Trójmieście trwają właśnie Dni Kultury Estońskiej, będzie wiele okazji by lepiej poznać kulturę nadbałtyckiego partnera Polski.
13.05.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Harri Tiido - ambasador Estonii w Polsce w rozmowie z prezydentem Pawłem Adamowiczem.

Najważniejszy dyplomata Estonii w Polsce i prezydent Gdańska spotkali się 13 maja 2016 r. w prezydenckim gabinecie. Rozmawiali m.in. o wspólnym problemie gospodarczym obu krajów - górnictwie.

- Niestety, górnictwo w Estonii jest obecnie problemem społecznym i politycznym, i jako taki jest bardzo trudny do rozwiązania. Mimo braku perspektyw w zawodzie górnika, ludzie nie chcą się przekwalifikować - tłumaczył ambasador Harri Tiido, a prezydent Paweł Adamowicz mógł mu tylko przytaknąć i wspomnieć kobietę, która “wygrała” z górnikami - premier Wielkiej Brytanii Margareth Thatcher.

Rozmawiano również o estońskich Rosjanach (stanowią 26 proc. społeczeństwa tego kraju).

- Rosjanie dla nas to rzeczywistość, a nie problem - zaznaczył ambasador, którego żona wywodzi się z rosyjskiej rodziny od pięciu pokoleń mieszkającej w Estonii.

Pojawił się także temat, dzięki któremu Estonia zyskała sobie miano E-stonii. Mowa o najbardziej zaawansowanej cyfrowej administracji publicznej na świecie, którą może się poszczycić ten mały kraj (1,3 mln obywateli). Ambasador Tiido wyciągnął z portfela klucz do sukcesu systemu, czyli swoją ID-Kaart - estoński dowód osobisty. Z tą kartą zaopatrzoną w chip można załatwić w jego ojczyźnie wszystko: jest to jednocześnie dowód ubezpieczenia zdrowotnego i karta pacjenta, podpis elektroniczny, identyfikator podczas logowania się do usług administracyjnych i bankowych, a także bilet komunikacji miejskiej.

- Roczne rozliczenie podatkowe zajmuje mi trzy minuty, wszystkie sumy są już wpisane w formularz elektroniczny, wystarczy że je potwierdzę - opowiadał ambasador, a wszyscy Polacy obecni na spotkaniu pokiwali z zazdrością głowami.

Spotkanie Harri`ego Tiido i Pawła Adamowicza rozpoczęło się jednak od rozmów o Dniach Kultury Estonii w Trójmieście, które potrwają do 10 czerwca 2016 r.

Dlaczego właśnie tutaj ambasada Estonii postanowiła zorganizować takie wydarzenie?

- A dlaczego nie, brzmiałaby najprostsza odpowiedź - żartował Harri Tiido, ale zaraz uzupełnił: - I Gdańsk, i Tallin leżą nad Bałtykiem. Wszyscy jesteśmy obywatelami miast hanzeatyckich i możemy się poszczycić bardzo zróżnicowaną kulturą, która nas jednoczy - uważa ambasador. - Polska promuje ideę Regionu Morza Bałtyckiego, a Estonia popiera oczywiście te działania. Dlatego warto organizować takie dni kultury w różnych krajach. Za kilka dni nasza ambasada w Kopenhadze organizuje podobne wydarzenie w Danii.

W imieniu ambasadora Harri`ego Tiido zapraszamy więc na spotkanie z estońską kulturą. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny:

  • Od 14 maja do 8 czerwca w Nadbałtyckim Centrum Kultury czynna będzie wystawa pt. “It`s Always Tea-Time”. Zorganizowana została przez Estońskie Centrum Literatury dla Dzieci w Tallinie, które w ramach ekspozycji zaprezentuje kilkadziesiąt bardzo różnorodnych ilustracji do “Alicji w krainie czarów” Lewisa Carolla. Kuratorka wystawy - Viive Noor zebrała w jednym miejscu prace artystów ze wszystkich krajów nadbałtyckich, w tym z Polski, a także z Węgier, Czech, Ukrainy, Białorusi, Hiszpanii, Portugalii, Włoch i Iranu. Wystawa z Estonii jest częścią 11. Bałtyckich Spotkań Ilustratorów, których tegoroczna edycja inspirowana jest właśnie “Przygodami Alicji w krainie czarów”.
  • Ambasador Tiido szczególnie poleca udział w minifestiwalu animacji estońskich dla dzieci i dorosłych, które odbędą się w Kinoporcie (Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2 w Nowym Porcie) w dniach 28-29 maja. Estońskie animacje znane są na całym świecie. Wystarczy wymienić choćby Priit`a Pärn`a (uhonorowany m.in. Nagrodą Smok Smoków za całokształt twórczości 55. Krakowskiego Festiwalu Filmowego w 2015 r.). - Dziś filmy animowane są ważną częścią naszej tradycji kulturalnej - zaznacza estoński dyplomata. - Animacje zaczęły być popularne w Estonii w czasach Związku Radzieckiego, kiedy kreskówki dla dorosłych były jedyną dopuszczalną formą przedstawiania swoich poglądów bez przypłacenia tego utratą wolności.
  • 14 maja o godz. 19 w Zatoce Sztuki w Sopocie odbędzie się koncert zespołu Lenna. Jest to solowy projekt wokalistki znanego na całym świecie zespołu Vanilla Ninja.
  • Do 19 maja oglądać można dwie wystawy fotografii Birgit Püve: “By the lake” oraz “Estonian Documents” w Sztuce Wyboru w Garnizonie.
  • 16 maja otwarta zostanie wystawa ilustracji “Historie domalowane” w dwóch filiach Biblioteki Miejskiej w Gdyni.

Szczegółowe informacje na temat wszystkich wydarzeń znaleźć można na stronie internetowej poświęconej obecności Estonii w Polsce.

Pan Gąsienica i Alicja w interpretacji Estonki Maarji Vannas - jedna z ilustracji, które można będzie obejrzeć w NCK.


Zanim Harri Tiido został ambasadorem Estonii w naszym kraju, pracował jako szef dyplomacji w Afganistanie oraz jako ambasador przy NATO. Wcześniej był dziennikarzem, kierował m.in. prywatną rozgłośnią radiową.

- Któregoś dnia w 2000 roku zadzwoniłem do naszego obecnego prezydenta, a wówczas ministra spraw zagranicznych Toomasa Ilvesa. Chodziło o moje krytyczne nastawienie do polityki Estonii wobec przystąpienia do NATO, prosiłem go o komentarz - wspomina ambasador. - “Daję ci dwie opcje: zamilcz, albo sam się tym zajmij”, odpowiedział. Zostałem więc podsekretarzem ds. polityki bezpieczeństwa w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, bo przez 20 lat zajmowałem się sprawami obronności jako dziennikarz.

Jego służba dyplomatyczna w Polsce również związana jest z tematyką bezpieczeństwa: - Wasz kraj jest dla nas ważnym partnerem w tym względzie - zaznaczył.

TV

W maju kwalifikacje do Mistrzostw Świata w Ergo Arenie!