PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Chełm. Władze Gdańska do dyspozycji mieszkańców przy Okrągłym Stole WIDEO I ZDJĘCIA

Chełm. Władze Gdańska do dyspozycji mieszkańców przy Okrągłym Stole WIDEO I ZDJĘCIA
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wraz ze swoimi zastępcami i urzędnikami miejskimi spotkała się z mieszkańcami dzielnicy Chełm. Były to kolejne rozmowy w ramach Okrągłego Stołu, który pojawia się w różnych częściach miasta i służy gdańszczanom do dialogu.
Okrągły Stół w dzielnicy Chełm
Okrągły Stół w dzielnicy Chełm
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Poprzednie spotkanie z władzami Gdańska przy Okrągłym Stole odbyło w dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce. Teraz słynny mebel, który odegrał ważną rolę w obchodach Święta Wolności i Solidarności w ECS, pojawił się na Chełmie w pasażu handlowym przy ul. Cieszyńskiego. Wiele osób na spotkanie z prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz i jej współpracownikami przyszło już pół godziny przed rozpoczęciem. Każdy miał jakąś ważną dla siebie sprawę do załatwienia, pytanie czy pomysł.

Wśród tych, którzy bardzo wcześnie zasiedli przy stole byli pan Mieczysław i pan Edward, którzy są mieszkańcami dzielnicy od wielu lat. Pan Mieczysław uważa, że tego rodzaju rozmowy to dobry pomysł i znakomita okazja do zadania ważnych pytań. Niepokoi go planowany w dzielnicy PSZOK, czyli Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, obawia się, że może być uciążliwy dla mieszkańców. Z kolei pan Edward chciałby, żeby na wszystkich przystankach komunikacji miejskiej na Chełmie zostały zainstalowane tablice świetlne, gdzie na bieżąco pojawiają się informacje ważne dla pasażerów. Panowie podkreślali też potrzebę budowy miejskich toalet. Na spotkaniach nie ma tematów tabu.

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz i jej współpracownicy podczas rozmów przy Okrągłym Stole z mieszkańcami w dzielnicy Chełm
Prezydent Aleksandra Dulkiewicz i jej współpracownicy podczas rozmów przy Okrągłym Stole z mieszkańcami w dzielnicy Chełm
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


- Zapraszam do rozmowy. Jesteśmy tutaj po to, żeby na wasze bardziej szczegółowe i mniej szczegółowe pytania odpowiedzieć. Jesteśmy także po to, żeby porozmawiać. Macie Państwo tutaj na pewno różne potrzeby. Jeżeli nie będziemy mogli czegoś rozwiązać od ręki, to są również z nami nasi współpracownicy, którzy będą te sprawy i kontakt do Państwa zapisywali - powiedziała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz na powitanie.

Zobacz relację wideo:


Największe emocje – jak można było zauważyć - wzbudzał planowany PSZOK. Dlatego na samym początku spotkania od razu mikrofon trafił w ręce Olgi Goitowskiej, zastępczyni dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej UM, która opowiedziała, czym będzie ten punkt. Olga Gitowska wyjaśniała, że ma on umożliwiać mieszkańcom łatwe, szybkie i bezpieczne pozbywanie się odpadów problemowych, np. gruzu, opon, zużytych farb czy starych mebli, nie trafią tam natomiast – jak podkreśliła - odpady biodegradowalne takie jak np. jedzenie. Punkt będzie de facto małym budynkiem, gdzie zatrudnione osoby zajmować się będą obsługą. Znajdzie się tam również sala edukacyjna dla dzieci. Urząd Miejski przygotował na ten temat materiały informacyjne. Mieszkańcy otrzymali ulotki.

Olga Goitowska, z-ca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej UM wyjaśnia inwestycję PSZOK
Olga Goitowska, z-ca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej UM wyjaśnia czym są planowane w Gdańsku PSZOK
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Potem wszyscy zasiedli przy stole, by porozmawiać na nurtujące ich tematy.

Czytaj też: Gdańsk z dofinansowaniem na budowę punktów zbiórki problemowych odpadów

Pogoda dopisała. Spotkanie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem i trwało 1,5 godziny. Prezydent Gdańska towarzyszyli m.in. jej zastępcy: Alan Aleksandrowicz, zastępca ds. inwestycji, Piotr Borawski, zastępca ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. Obecni też byli szefowie wydziałów Urzędu Miejskiego oraz miejskich spółek. Wśród przybyłych aktywni byli też radni miejscy m.in.: Beata Dunajewska, Bogdan Oleszek i Teresa Wasilewska z klubu Wszystko dla Gdańska oraz Kamila Błaszczyk z klubu Koalicji Obywatelskiej.

To nie koniec cyklu spotkań przy Okrągłym Stole. Przed nami jeszcze kolejne. Oto program:

 

  • Piecki-Migowo: 31 lipca, godz. 17.00 - ul. Rakoczego, okolice stacji benzynowej i sklepu
  • Wrzeszcz Dolny: 7 sierpnia, godz. 17:00 - Park Kuźniczki, okolice sklepu i przystanku SKM
  • Przymorze Wielkie: 8 sierpnia, godz. 17.00 - róg ul. Chłopskiej z ul. Obrońców Wybrzeża
  • Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia: 28 sierpnia, godz. 17.00 - okolice ul. Subisława 28, początek deptaku.


Czytaj też: Okrągły stół na Oruni. Prezydent Dulkiewicz i jej zastępcy spotkali się z mieszkańcami

 

oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl