PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Chełm. Komunikacyjnie, edukacyjnie i zdrowo - dobra zabawa na sobotnim pikniku rodzinnym ZTM

Chełm. Komunikacyjnie, edukacyjnie i zdrowo - dobra zabawa na sobotnim pikniku rodzinnym ZTM
Przejażdżki zabytkowym autobusem, możliwość wejścia do historycznych tramwajów, niezapomniane chwile w symulatorze jazdy autobusem, postacie motorniczej oraz konduktora w strojach sprzed dekad, komunikacyjny quiz z nagrodami, pokazy samoobrony czy sprzętu ratowniczego straży pożarnej - piknik komunikacyjny Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku przyciągnął tłumy miłośników komunikacji miejskiej, historii oraz dobrej zabawy!
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Piknik na Chełmie był mieszanką tradycji i nowoczesności. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stojące na pętli tramwaje, szczególnie te zabytkowe
Piknik na Chełmie był mieszanką tradycji i nowoczesności. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stojące na pętli tramwaje, szczególnie te zabytkowe
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Piknik odbył się w sobotę, 18.09.2021 r. na pętli tramwajowej Chełm Witosa, Kilkuset gości przez cztery godziny aktywnie brało udział w sobotniej zabawie, czerpiąc ile się da ze wszystkich atrakcji. Do niektórych ustawiały się nawet kolejki! Ze światem motocrossu najmłodszych zapoznał były Mistrz Polski Piotr Król, któremu towarzyszyli uczestnicy gdańskiej szkółki Cobra Motocross Academy. Szczęśliwcy wygrali lekcje nauki jazdy na motocyklu. Dzieci wzięły też udział w warsztatach balonowych i malowaniu twarzy oraz miały do dyspozycji kącik plastyczny. O muzykę zadbał DJ, a otwarta kuchnia częstowała bezpłatną  grochówką, bigosem, kiszonymi ogórkami oraz kawą i herbatą. Nie zabrakło też popcornu oraz waty cukrowej.

- To była bardzo udana impreza z wyjątkowo bogatą ofertą - podsumowuje Wojciech Siółkowski, Z-ca Dyrektora ZTM ds. Operacyjnych. - Nie zabrakło wątków dotyczących historii komunikacji,  elektromobilności czy zdrowego stylu życia. Nie ukrywam, że trochę martwiliśmy się o pogodę, która w tym roku była typowo jesienna, ale na szczęście nie odstraszyła setek gości od wspólnej zabawy. Zadowolone twarze zarówno dzieci jak i dorosłych najlepiej świadczyły o tym, że impreza spodobała się, niezależnie od warunków atmosferycznych - dodaje Wojciech Siółkowski.

 

Każdy mógł znaleźć dla siebie coś interesującego, bez względu na wiek. Ci chłopcy wybrali zabawę na crossowych motocyklach o napędzie elektrycznym
Każdy mógł znaleźć dla siebie coś interesującego, bez względu na wiek. Nz. uczestnicy gdańskiej szkółki Cobra Motocross Academy
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Pikniki komunikacyjne Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku, stanowiące część obchodów europejskiego tygodnia zrównoważonego transportu, zawsze mają silny walor edukacyjny. Nie  inaczej było w tegorocznej edycji. Tym razem impreza została wzbogacona o komunikacyjny quiz z pytaniami dotyczącymi gdańskiej komunikacji miejskiej. Wszyscy, którzy podali prawidłowe odpowiedzi, otrzymywali atrakcyjne nagrody, w tym m.in. vouchery na zakupy czy bilety na mecz. Oprócz sprawdzenia swojej wiedzy dotyczącej komunikacji miejskiej goście brali też udział w konkursach organizowanych przez straż miejską, gdańską policję, sieć kin Helios czy Wyższą Szkołę Bezpieczeństwa. 

- Istotnym elementem pikniku było szkolenie z udzielenia pierwszej pomocy - mówi Wojciech Siółkowski. - Przypominamy o tym za każdym razem, na każdym pikniku. Pokazujemy, jak udzielać pierwszej pomocy, podkreślając, że nie należy się tego bać, że zaniechanie udzielenia pierwszej pomocy przynosi nieporównywalnie więcej straty, niż jej nieumiejętne udzielenie. Podstawą jest to, byśmy w przypadku oczekiwania na przyjazd ratowników podjęli czynności, które zwiększą szansę osoby poszkodowanej - podkreśla Siółkowski. Na pikniku zajmowali się tym ratownicy ze Stowarzyszenia Na Rzecz Ratownictwa „ADIUTARE”, używając realistycznych fantomów oraz defibrylatorów i tłumacząc zasady, dzięki którym można ocalić ludzkie życie.

 

NASZA FOTOGALERIA Z PIKNIKU NA CHEŁMIE:

 

Zdrowy styl życia to nie tylko hasło nawiązujące do przesłania tegorocznych obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, ale i konkretne działanie. Fizjoterapeuci z Centrum Medycznego Rehab udzielali porad dotyczących m.in. utrzymania kręgosłupa w dobrej kondycji, uczyli również, jak poprawnie uprawiać nordic walking. Nie zabrakło też porad profesjonalnej dietetyczki, a na samym pikniku można było zbadać skład ciała. Na stoisku Fundacji DKMS aż 18 osób zarejestrowało się w banku dawców szpiku. Z kolei wolontariusze z Fundacji Hospicjum Pomorze Dzieciom zbierali datki dla podopiecznych, krzewiąc przy tym ideę hospicyjną. 

Zróżnicowana oferta, bezpłatne atrakcje, duży nacisk na zdrowie i zdrowy styl życia oraz edukację - pikniki komunikacyjne Zarządu Transportu Miejskiego zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem i są miło wspominane. Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili nas we wrześniową sobotę i zapraszamy za rok na kolejną imprezę! 

W tym roku współorganizatorami pikniku byli m.in.: REHAB Physiotherapy, Cobra Motocross Academy, Fundacja DKMS, Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa w Gdańsku, Barbora.pl, Kino Helios Polska, Państwowa Straż Pożarna, Komenda Miejska Policji w Gdańsku oraz jak zawsze Miasto Gdańsk, Gdańskie Autobusy i Tramwaje.