PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Bursztynowe Gody. 150 gdańskich par małżeńskich uhonorowanych przez Miasto
Bursztynowe Gody. 150 gdańskich par małżeńskich uhonorowanych przez Miasto
Pary, które w  tym roku obchodzą 44 rocznicę zawarcia małżeństwa, świętowały w sobotę, 29 czerwca Bursztynowe Gody. To wyjątkowa, gdańska uroczystość ustanowiona przez Światową Radę Bursztynu cztery lata temu. W Filharmonii Bałtyckiej dyplomy, statuetki odebrało 150 par. 
2019-06-29_bursztynowe_gody_089_800x450.JPG
Wspólne zdjęcie par, które w 2019 roku obchodzą Bursztynowe Gody, czyli 44-lecie zawarcia związku małżeńskiego
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

 

- Wiek bursztynu to od 40 do 45 milionów lat - rozpoczął uroczystość Bursztynowych Godów w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej Robert Pytlos, koordynator Prezydenta Miasta Gdańska ds. bursztynu. - Dlatego Światowa Rada Bursztynu ustalnowiła, aby w Gdańsku, stolicy bursztynu, świętować bursztynową, 44 rocznicę ślubu, pomiędzy srebrną a złotą. 

W Gdańsku Bursztynowe Gody obchodzi się od czerwca 2016 roku, kiedy Światowa Rada Bursztynu postanowiła, że co roku w ramach Światowego Dnia Bursztynu, swoją rocznicę będą świętować pary z 44-letnim stażem małżeńskim. 

Robert Pytlos przypomniał, że prezydent Adamowicz wręczał dyplomy podczas poprzednich Bursztynowych Godów, był wielkim orędownikiem ich obchodzenia i wierzył, że to święto stanie się gdańską tradycją. 

 

2019-06-29_bursztynowe_gody_029_799x533.JPG
Dziękuję Wam, że wychowujecie dzieci i wnuki, przekazujecie im najważniejsze wartości - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska podczas Bursztynowych Godów   
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

 

- 44 lata razem to ładna rocznica - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Pewnie niektórzy z Was są razem jeszcze dłużej. Dziś przy okazji święta bursztynu, który jest ciepły, ma wartości lecznicze, świętujemy Waszą miłość. Dziękuję Wam za to, co jako małżonkowie, jako rodzice i pewnie dziadkowie zrobiliście dla miasta. Jesteście z pokolenia, które najlepsze lata spędziło na odbudowywaniu Gdańska, dziękuję że stworzyliście miejsce przyjazne do życia. Dziękuję Wam, że wychowujecie dzieci, pewnie i wnuki, przekazujecie im najważniejsze wartości. Na 50 rocznice spotykamy się znów. Uśmiechajcie się do siebie jak najczęściej. 

 

2019-06-29_bursztynowe_gody_011_799x533.JPG
Każda z par otrzymała statuetkę bursztynowej pary
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

 

Pary otrzymały specjalne dyplomy, statuetkę bursztynowej pary i kwiaty. Na jubilatów czekała też specjalna atrakcja, każdej parze zdjęcie zrobiła Lidia Popiel, fotografka i modelka. 

Swoją receptę na 44 wspólnych lat zdradzili Jolanta i Henryk Kloska. 

- Trzeba ze sobą rozmawiać, słuchać drugiej strony - powiedziała Jolanta Kloska. - Życie jest jak róża, jest i piękny kwiat i kolce, w małżeństwie jest tak samo. Ale jak się  nauczymy ze sobą rozmawiać, każdy problem da się rozwiązać. Tym bardziej, że związek zawiera się z miłości. Jesteśmy przykładem dla własnych dzieci, przekazujemy im jak można przejść przez życie, bywa trudno, ale we dwoje zawsze raźniej. 

Dla Reginy i Władysława Arent na pierwszym miejscu jest miłość.

- Miłość, miłość, miłość przede wszystkim i wzajemne zrozumienie - powiedział Władysław Arent. - Wspólne podejmowanie decyzji, szacunek do siebie. Jeśli jest uczucie można wszystko przeżyć. 

 

2019-06-29_bursztynowe_gody_051_799x533.JPG
Gdansk zaprasza pary, które w kolejnych latach będą obchodzić 44-lecie zawarcia związku małżeńskiego do wspólnego świętowania tej uroczystości
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Miasto zaprasza pary małżeńskie, które obchodzą 44. rocznicę pożycia małżeńskiego, do udziału w gdańskiej uroczystości, aby wspólnie świętować ważny dzień zawarcia związku małżeńskiego. Pary, które zawarły związek małżeński w gdańskim USC lub w innym urzędzie, ale są mieszkańcami Gdańska, mogą zgłosić się w USC. Zgłoszenia można dokonać osobiście, telefonicznie albo za pomocą poczty tradycyjnej lub elektronicznej.

Alicja Katarzyńskawww.gdansk.plalicja.katarzynska@gdansk.pl
Alicja Katarzyńska - najnowsze
Alicja Katarzyńskawww.gdansk.plalicja.katarzynska@gdansk.pl
Alicja Katarzyńska - najnowsze