PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Brema uczciła prezydenta Gdańska: "Reprezentował wartości demokratyczne"

Brema uczciła prezydenta Gdańska: "Reprezentował wartości demokratyczne"
W Bremie, w partnerskim mieście Gdańska, w piątkowe popołudnie odbyły się uroczystości upamiętniające zamordowanego prezydenta Pawła Adamowicza. Nasze miasto reprezentowali Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska oraz Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności. - To niezwykłe, jak mocno, tutaj w Bremie, przeżywana jest śmierć prezydenta Adamowicza - przyznaje wiceprezydent Grzelak.
W Bremie prezydenta Adamowicza wspominał m.in. Burmistrz Bremy, Carsten Sieling
W Bremie prezydenta Adamowicza wspominał m.in. Burmistrz Bremy, Carsten Sieling
Fot. Piotr Grzelak


W piątek, 25 stycznia, w Bremie odprawiono mszę św., polsko-niemiecką, w intencji śp. Pawła Adamowicza, w kościele św. Jana. Świątynia była wypełniona po brzegi przez mieszkańców oraz władze samorządowe miasta partnerskiego.

Następnie, w bremeńskim Ratuszu, odbyło się oficjalne spotkanie, w trakcie którego wspominano zmarłego prezydenta Pawła Adamowicza. Wzięło w nim udział około 150 osób. W Bremie gościł, na zaproszenie lokalnych władz, pierwszy zastępca prezydenta Gdańska, Piotr Grzelak.

- W Bremie, wszyscy bardzo przeżywają to, co się wydarzyło w Gdańsku. Tutaj te emocje są naprawdę bardzo żywe - podkreśla wiceprezydent Grzelak, nie ukrywając, że był nieco zaskoczony tak silnymi reakcjami. - W trakcie swoich wystąpień mieszkańcy i samorządowcy zaznaczali, że prezydent Adamowicz reprezentował wartości demokratyczne, europejskie. Jedna z osób przyznała, że tutaj odbierany był jako jeden z liderów z Polski, który dawał nadzieję na demokratyczną, zjednoczoną Europę – dodaje.

Bremeńczycy, w swoich wspomnieniach o Pawle Adamowiczu, bardzo często nawiązywali do aktualnej - trwającej od ponad 40 lat - współpracy pomiędzy Gdańskiem a Bremą, opowiadali różne anegdoty z tym związane. Mówili m.in. o obchodach 40-lecia partnerstwa obu miast, o tym, że prezydent Gdańska był obecny na pogrzebie Hansa Koschnicka, wieloletniego burmistrza Bremy i jednocześnie Honorowego Obywatela Miasta Gdańska.


CZYTAJ: Hans Koschnick - Honorowy Obywatel Gdańska pożegnany


Nasze miasto reprezentował m.in. Piotr Grzelak, pierwszy zastępca prezydenta Gdańska
Nasze miasto reprezentował m.in. Piotr Grzelak, pierwszy zastępca prezydenta Gdańska
Fot. Piotr Grzelak


Do 25 stycznia można było także wpisać się do księgi kondolencyjnej, którą wystawiono w tym niemieckim mieście.

Piątkowe uroczystości zorganizowali wspólnie: Christian Weber, przewodniczący parlamentu Miasta Bremy i Carsten Sieling, Burmistrz Bremy.

Delegacja Bremy, na czele z Burmistrzem Sielingiem, brała udział w uroczystościach pogrzebowych w Gdańsku, 19 stycznia.


W Bremie, jeszcze w piątek, można było wpisywać się do księgi kondolencyjnej dedykowanej prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi
W Bremie, jeszcze w piątek, można było wpisywać się do księgi kondolencyjnej dedykowanej prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi
Fot. Piotr Grzelak


W roku 2019 będziemy świętować 43. rocznicę podpisania "Porozumienia Ramowego o współpracy i przyjaźni" pomiędzy Wolnym Hanzeatyckim Miastem Brema a Miastem Gdańsk". Doszło do niego 12 kwietnia 1976 r. Podpisany wówczas dokument zakładał popieranie i rozwijanie współpracy w takich dziedzinach życia obu miast jak: gospodarka komunalna, ochrona środowiska, rozszerzanie bezpośrednich kontaktów i wymiana doświadczeń między odpowiednimi organizacjami, instytucjami i przedsiębiorstwami, nauka i oświata, kultura i sztuka, a także prasa, radio i telewizja oraz sport i turystyka. Współpraca i dobre kontakty z Bremą są pielęgnowane do dzisiaj.

Do sformalizowania porozumienia o współpracy partnerskiej obu miast doprowadził Hans Koschnick, który był posłem Parlamentu Bremy, a także sprawował urząd burmistrza i prezydenta Senatu Bremy. Był politykiem, który wielokrotnie działał na rzecz porozumienia między Polską a Niemcami. Zmarł w 2016 r. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczył m.in. Prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz, który tak go wspominał:

"Hans Koschnick zawsze był z nami. Szczególnie w trudnych chwilach. Był z nami kiedy powstawał wielki, pokojowy ruch „Solidarność”. Był w czasie tragicznego pożaru Hali Stoczni Gdańskiej, kiedy pomagał pozyskiwać lekarstwa i sprzęt medyczny dla gdańskich szpitali. Był podczas powodzi w 2006 roku, kiedy organizował żywność i odzież dla mieszkańców Gdańska. U nas w Polsce mówi się, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Jego przyjaźń doceniali gdańszczanie. Docenili to również Radni Miasta Gdańska, którzy w 1994 roku przyznali mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska".

Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze