Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Biznesy rodem z gimnazjów. Finał Lekcji Przedsiębiorczości w inkubatorze STARTER

Gimnazjaliści udowadniają, że przedsiębiorcze myślenie zaczyna się na długo przed dorosłością. W czwartek, 12 stycznia, podczas finału programu edukacyjnego Lekcje Przedsiębiorczości zaprezentowali swoje pomysły na biznes.

Biznesy rodem z gimnazjów. Finał Lekcji Przedsiębiorczości w inkubatorze STARTER
A
A
data publikacji: 12 stycznia 2017 r.

Zwyciężczynie IV finału Lekcji Przedsiębiorczości, entuzjastki garncarstwa z Gimnazjum nr 8 w Gdańsku
Zwyciężczynie IV finału Lekcji Przedsiębiorczości, entuzjastki garncarstwa z Gimnazjum nr 8 w Gdańsku
GIP STARTER

Lekcje Przedsiębiorczości to edukacyjny projekt, którego celem jest propagowanie wiedzy z zakresu przedsiębiorczości wśród gimnazjalistów i licealistów. Lekcje oparte są na gamifikacji, wykorzystującej mechanizmy motywacyjne doskonale znane młodzieży z gier komputerowych. Dzięki temu uczestnicy projektu, prowadzonego przez Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER, w łatwy i przyjemny sposób zgłębiają wiedzę z pomocą nauczyciela podczas zajęć w szkole oraz na specjalnej platformie internetowej.

W ciągu mijającego półrocza (szkolnego semestru) młodzież nie tylko dowiedziała się, czym jest przedsiębiorczość, jak prowadzi się firmę i jak się pisze biznesplan. Wymyślenie pomysłu na własny biznes, zaprezentowanie go i przekonanie jurorów do swojej idei było zadaniem gimnazjalistów podczas IV już finału Lekcji Przedsiębiorczości.

W czwartek 12 stycznia, w siedzibie STARTERA, 16 grup uczniów i uczennic z 10 gimnazjów z Gdańska i - po raz pierwszy - także z Gdyni, pokazało co potrafi.

Wśród prezentowanych przez absolwentów programu projektów znalazł się m.in. pomysł sprzedaży naturalnych kosmetyków. Projekt opracowały uczennice z Gimnazjum nr 11, które współpracowały z siecią popularnych aptek przy ocenie testowych kosmetyków.
 

Biznes biznesem, ale Lekcje Przedsiębiorczości to także znakomita zabawa
Biznes biznesem, ale Lekcje Przedsiębiorczości to także znakomita zabawa
GIP STARTER

Grupa z Gimnazjum nr 33 przedstawiła biznes „Sprzątanie na żądanie”: uczniowie zaprezentowali model biznesowy oparty na szybkim i tanim sprzątaniu mieszkań. A przedstawiciele Gimnazjum nr 28 zaprezentowali jury projekt budowy boiska szkolnego.

Jurorzy postanowili przyznać pierwsze miejsce uczennicom Gimnazjum nr 8 za projekt „HANDMADE Koło zainteresowań”. Dziewczyny produkują gliniane naczynia i chcą zachęcić innych do zajęcia się garncarstwem. Dlatego planują organizację warsztatów artystycznych dla osób w każdym wieku. Mają też już zamówienia na swoje pierwsze produkty. Zwyciężczynie otrzymały nagrodę główną w wysokości 1000 zł, która pozwoli im rozwinąć pomysł.

Pozostałe miejsca na podium zajęli przedstawiciele Gimnazjum Thinking Zone (II miejsce, pomysł dystrybucji boxów śniadaniowych w centrach biznesowych) oraz Gimnazjum nr 11 (III miejsce, za projekt sprzedaży naturalnych kosmetyków).

- Większość projektów przedstawia oddolne inicjatywy uczniów i uczennic, którzy chcą mieć wpływ na funkcjonowanie swoich szkół. Często ich projekty są bardzo dobrze przemyślane i zasługują na duże uznanie - przekonuje Karolina Rzepecka z Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER.

Prezentacje gimnazjalistów i modele biznesowe oceniło grono ekspertów i praktyków biznesu w składzie: Kinga Kuczyńska (GIP STARTER), Magdalena Kreft (Urząd Miejski w Gdańsku), Wojciech Dąbrowski (Stadion Energa Gdańsk), Michał Szewczyk (Trefl S.A.) i Marek Wolański (New Media House).

W finale udział wziął także Piotr Kowalczuk, z-ca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej, który podziękował przedsiębiorczym uczniom, a także opiekującym się nimi nauczycielom i dyrektorom szkół za wzięcie udziału w Lekcjach Przedsiębiorczości.

- Cieszy mnie ciągły rozwój projektu i uczestnictwo pierwszych przedstawicieli szkół gdyńskich - powiedział Piotr Kowalczuk.

W lutym rozpocznie się kolejna, specjalna edycja Lekcji Przedsiębiorczości, adresowana do dotychczasowych absolwentów programu. 130 gimnazjalistów będzie się uczyć biznesu na przykładzie działania Stadionu Energa Gdańsk, pozna specyfikę pracy w wielkim obiekcie sportowym i stworzy projekty usługowe dla gdańskiego stadionu.
 

Jury Lekcji Przedsiębiorczości nie mieli łatwego zadania. 12 stycznia obejrzeli 16 prezentacji uczniowskich biznesplanów
Jury Lekcji Przedsiębiorczości nie mieli łatwego zadania. 12 stycznia obejrzeli 16 prezentacji uczniowskich biznesplanów
GIP STARTER

Pierwsze Lekcje Przedsiębiorczości odbyły się w roku szkolnym 2014/15. Program od początku realizują Miasto Gdańsk i GIP STARTER. Gimnazjaliści realizują program w cyklu jednego semestru, licealiści zaś - w ciągu całego roku szkolnego. W “lekcjach” wzięło udział już ponad 1800 osób.


Czytaj także:

Wakacje nastoletnich biznesmenów, czyli Gdańsk Business Week-
oprac. IB (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. IB (0)
www.gdansk.pl