PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Bitwa o głosy. Sprawdź jak wypadły wybory prezydenckie w całej metropolii - ranking 48 miast i gmin

Bitwa o głosy. Sprawdź jak wypadły wybory prezydenckie w całej metropolii - ranking 48 miast i gmin
Ogłoszony przez Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot konkurs na najwyższą frekwencję wyborczą rozstrzygnie się ostatecznie w drugiej turze, zaplanowanej na 12 lipca, ale już teraz nabrał rumieńców. Po niedzielnym głosowaniu w kategorii gmin powyżej 30 tys. mieszkańców prowadzi Sopot (74,3 proc.). Wśród gmin 10-30 tys. mieszkańców liderem jest Władysławowo (78,72 proc.). Najwyższe wyniki są kategorii gmin poniżej 10 tys., gdzie przewodzi Jastarnia (84,2 proc.). Liderów gonią: Krynica Morska, miasto Hel, gmina Kosakowo, gmina Kolbudy, Gdynia i Gdańsk. 
Baner

Metropolia GGS

 

Zwycięzca każdej z trzech kategorii otrzyma 30 tys. zł nagrody. Liczba jest nieprzypadkowa, bowiem konkurs - choć dotyczy przebiegu wyborów prezydenckich - ogłoszono dla uczczenia jubileuszu 30-lecia samorządu terytorialnego, który przypada w tym roku. Organizatorem konkursu jest stowarzyszenie Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot, które jest samorządową platformą współdziałania gmin skupionych wokół Trójmiasta.

- Ogłosiliśmy zdrową rywalizację o jak najlepszą frekwencję w metropolitalnych miastach, miasteczkach i wsiach. Suma nagród to 90 tysięcy złotych. Jest się o co bić, ale zależy nam przede wszystkim na tym, by mieszkańcy ponadpolitycznie, bez żadnych podziałów wzięli udział w wyborach prezydenckich. Zachęcamy do rywalizacji dzielnice, osiedla czy sołectwa - podkreśla Michał Glaser, prezes Zarządu OMGGS.  

Lista gmin Metropolii GGS, według frekwencji osiągniętej w pierwszej turze wyborów prezydenckich
Lista gmin Metropolii GGS, według frekwencji osiągniętej w pierwszej turze wyborów prezydenckich
Metropolia GGS

 

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz jeszcze przed pierwszą turą głosowania zapowiedziała, że jeśli w swojej kategorii zwycięży Gdańsk, to całą kwotę 30 tys. zł otrzyma ta z 35 dzielnic, która popisze rekordową frekwencją. Równe szanse mają więc wszystkie dzielnice, bez względu na wielkość - chodzi bowiem nie o liczbę oddanych głosów, ale o odsetek mieszkańców, którzy wzięli udział w wyborach.

Po pierwszej turze widać, że Gdańsk nie wygra, jeśli nie wykrzesze z siebie jeszcze większego zapału wyborczego. Liderem w kategorii gmin powyżej 30 tys. mieszkańców jest obecnie Sopot (74,3 proc.), przed Gdynią (72,13 proc.) i Gdańskiem (71,65 proc.). Nie są to jeszcze wyniki wyborcze oficjalne potwierdzone przez PKW, ale jeśli ulegną korekcie, to nieznacznej.

Akcja “Bitwa o głosy” w I turze promowana była spotem, którym wspólnie wystąpili prezydenci Gdańska, Gdyni i Sopotu.

ZOBACZ:

“Pobijmy rekord 30-lecia”. Prezydenci Gdańska, Gdyni i Sopotu - wspólnie na rzecz udziału w wyborach ZOBACZ

oprac. RDwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl