Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Basen na Stogach uroczyście otwarty. Zobaczcie, co się tam działo!

Było symboliczne przecięcie wstęgi, były pokazy pływania synchronicznego i umiejętności ratowników pracujących latem na gdańskich kąpieliskach. Był też występ artystyczny uczniów Szkoły Podstawowej nr 11, a przede wszystkim... wielka radość. Jedna z najbardziej wyczekiwanych pływalni, przy ul. Stryjewskiego, została oficjalnie otwarta. Mieszkańcy mogli sprawdzić ten obiekt już w piątek, 26 stycznia, od godz. 16.

Basen na Stogach uroczyście otwarty. Zobaczcie, co się tam działo!
A
A
data publikacji: 26 stycznia 2018 r.

Basen na Stogach już oficjalnie otwarty
Basen na Stogach już oficjalnie otwarty
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Pływalnia składa się z czterotorowego basenu, brodzika rekreacyjnego z urządzeniami do masażu oraz basenu rekreacyjnego. Jest tu również wanna z hydromasażem i sauna. Na parterze budynku znajduje się pomieszczenie biurowe z zapleczem socjalnym, a także pomieszczenia techniczne. Na pierwszym piętrze usytuowane są baseny, szatnie, pokój ratownika, "pierwszej pomocy", a także pomieszczenia magazynowe oraz ogólnodostępna toaleta.

Obiekt połączony jest z budynkiem SP nr 11 za pomocą szklanego łącznika.

- Dla nas jest to przede wszystkim dodatkowe miejsce dla uczniów, gdzie będą się odbywały zajęcia z wychowania fizycznego. Będą one prowadzone w zupełnie inny sposób: w taki, który pozwoli rozwijać wśród młodych ludzi nowe umiejętności - zaznacza Piotr Pardo, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 11 w Gdańsku. - Dzieci na Stogach zawsze były traktowane jako takie mieszkające na obrzeżach miasta, a teraz... właściwie jesteśmy w centrum. Szkoła, a teraz także basen, mieszczą się w sercu dzielnicy, dlatego patrzyliśmy z zapartym tchem na jego budowę. Widać było, jak rośnie niemal z dnia na dzień. Wszyscy obserwowali tę inwestycję z dużym zainteresowaniem, kiedy powstawała. Ten basen budzi bardzo pozytywne emocje.

Stogi. Nowoczesny, wygodny, ogólnodostępny. Zobaczcie, jak wygląda najmłodszy gdański basen!

Z tego miejsca cieszą się szczególnie najmłodsi mieszkańcy dzielnicy.

- Ta pływalnia to bardzo dobry pomysł. Dzięki niemu będziemy mieć nowe zajęcia. Niektórzy będą mieli pewnie okazję, by nauczyć bądź douczyć się nauki pływania, i na pewno dobrze się bawić. Czekaliśmy na ten basen. Kiedy dowiedzieliśmy się, że będą go budować na Stogach to była radość, ale i zdziwienie, bo nikt się nie spodziewał, że tutaj powstanie – zaznacza Wiktoria Borof z klasy VII c.

W podobnym tonie wypowiadają się jej rówieśnicy.

- Basen robi na mnie bardzo duże wrażenie. Cieszę się, że tu powstał. Jest zdecydowanie ładniejszy niż sobie wyobrażałam i idealny do nauki pływania. To mój ulubiony sport - nie ukrywa Sandra Klatt, także z klasy VII c.

Pierwsi mieszkańcy będą mogli przetestować nową pływalnię już od godz. 16
Pierwsi mieszkańcy będą mogli przetestować nową pływalnię już od godz. 16
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl


W ciągu ostatnich trzech lat w Gdańsku wybudowano trzy baseny: w Kokoszkach, na Osowej i właśnie na Stogach. W połowie tego roku powinien być gotowy kolejny obiekt – na Oruni.

- To nasz pomysł, by dzielnice, które są peryferyjne w stosunku do centrum, miały własne pływalnie. Dają one poczucie wysokiej jakości życia. Cieszę się, że Stogi mają nowoczesny basen położony w samym centrum dzielnicy – przyznaje Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

Tę dzielnicę czeka jeszcze sporo zmian w przestrzeni publicznej, w tym inwestycji w infrastrukturę.

- W miejscu, w którym się znajdujemy, zaczęliśmy od budowy nowoczesnego zespołu przyszkolnych boisk, teraz basen, a wkrótce rozpocznie się remont całego torowiska, będącego dziś w fatalnym stanie. W planach mamy m.in. utwardzenie, na dobry początek, kilku dużych podwórek na terenie Stogów. Chciałbym też wyremontować znajdujący się tu pawilon handlowy. W ten sposób ta dzielnica, bez programów unijnych, już staje się beneficjentem tego, co nazywamy jej "ożywieniem", odnowieniem – zaznacza prezydent Adamowicz. - Mam nadzieję, że rozwinie się tu bardziej budownictwo mieszkaniowe. Mamy tu jeszcze kilka enklaw do zabudowy, w oparciu o TBS bądź prywatnych inwestorów. Zależy nam na zwiększeniu liczby mieszkańców na Stogach i na Przeróbce, bo ważne jest, by utrzymać tu m.in. funkcje edukacyjne.

Podczas uroczystego otwarcia nie mogło zabraknąć symbolicznego przecięcia wstęgi
Podczas uroczystego otwarcia nie mogło zabraknąć symbolicznego przecięcia wstęgi
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl


Specjalna oferta dla uczniów i mieszkańców na czas ferii zimowych

Od 29 stycznia, od poniedziałku do piątku, w godz. 8 -16, dzieci i młodzież szkolna będą mogły skorzystać z basenu płacąc ze wejście jedynie złotówkę.

Ponadto, już od piątku, 26 stycznia, aż do końca lutego w godz. 16 - 22 (poniedziałek – piątek) oraz w godz. 7 - 22 (weekendy) promocyjne wejście dla wszystkich mieszkańców będzie kosztowało 5 zł od osoby. W tym okresie wejściówki będzie można nabyć wyłącznie w kasie obiektu.

Po przerwie zimowej, w ciągu dnia z zajęć będą korzystali uczniowie szkół. Od godzin popołudniowych, pływalnia będzie ogólnodostępna. Funkcjonować będą tu również komercyjne szkoły pływania.

Za kilka tygodni na Stogach będzie można kupić bilet lub karnet bez wychodzenia z domu. Służyć temu będzie dedykowany panel sprzedażowy dostępny na stronie plywalniegdansk.pl. Tam też znajdzie się szczegółowy cennik wejść. Karnety będą obowiązywały od 1 marca, a ich sprzedaż zostanie uruchomiona w połowie lutego.

Ponadto pływalnia przy ul. Stryjewskiego zostanie wkrótce włączona do Programu MultiSport w ramach kart MultiSport Plus lub MultiSport Kids.
Obiekt będzie czynny w godz. 6.20 – 22. Jego budowa rozpoczęła się na początku 2017 roku i kosztowała niecałe 13 mln złotych.

-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora