PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

231. rocznica urodzin Artura Schopenhauera. Będą obchody w Stacji Orunia

231. rocznica urodzin Artura Schopenhauera. Będą obchody w Stacji Orunia
Z okazji urodzin Artura Schopenhauera, w piątek, 22 lutego, w Stacji Orunia GAK odbędzie się spotkanie wokół... sztuki prowadzenia sporów. A ponieważ to urodziny autora traktatu na ten temat - w ramach prezentu "dla filozofa" w trakcie wydarzenia będą zbierane dary dla podopiecznych Schroniska dla bezdomnych zwierząt "Promyk". Wstęp wolny.
Artur Schopenhauer, twórca poglądu „świat jest moim wyobrażeniem”, urodził się 22 lutego 1788 roku w Gdańsku
Artur Schopenhauer, twórca poglądu „świat jest moim wyobrażeniem”, urodził się 22 lutego 1788 roku w Gdańsku
mat. prasowe

Wybitny jak na swoje czasy i ceniony po dziś dzień niemiecki filozof Artur Schopenhauer wywarł ogromny wpływ na filozofię XIX i XX wieku, a echa jego przemyśleń nie cichną i w XXI wieku (choć współcześnie szeroko znany jest przede wszystkim jako przedstawiciel... nurtu pesymistycznego). W piątek, 22 lutego będzie okazja, by przypomnieć sobie o tej intrygującej postaci i jego ideach.

Myśliciel urodził się 22 lutego 1788 roku w Gdańsku (gdzie spędził pierwsze lata życia), co oznacza, że tego dnia będziemy obchodzić 231. rocznicę jego urodzin. Z tej okazji Stacja Orunia - oddział Gdańskiego Archipelagu Kultury (ul. Dworcowa 9) - zaprasza do wspólnego świętowania miłośników filozofii i nie tylko. Coś dla siebie znajdą także ci, którzy interesują się polityką i przestrzenią publiczną. Ta rocznica urodzin filozofa będzie poświęcona bowiem „Erystyce, czyli sztuce prowadzenia sporów” - rozprawie napisanej przez Schopenhauera ok. 1830 roku. 

- W ostatnim czasie konflikty i spory zdominowały politykę, media i portale społecznościowe potęgując podziały społeczne i oddalanie się od siebie zwolenników różnych opcji politycznych. Przekazy z obu stron są tak skrajne, że sprawiają wrażenie, iż żyjąc w jednym kraju funkcjonujemy w odmiennych rzeczywistościach - tłumaczy Michał Kaczmarczyk, profesor nadzwyczajny w Instytucie Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego, który poprowadzi urodzinowy wykład o sztuce prowadzenia sporów.

Spotkanie będzie miało formę wykładu połączonego z dyskusją z udziałem publiczności. Każdy będzie mógł podzielić się swoimi przemyśleniami, może uda się też znaleźć odpowiedzi na wiele nurtujących współczesnego człowieka pytań.

- Zastanowimy się nad powodami, dla których pochodzący z Gdańska filozof zajął się problematyką dobrze skonstruowanego argumentu i pożytkami, jakie z jego wyliczenia chwytów erystycznych płynąć mogą dla nas dzisiaj. W szczególności poruszymy kwestię powszechnej obecności wymienianych przez Schopenhauera sposobów we współczesnym życiu publicznym, w tym także naukowym i politycznym. Spostrzeżenia na temat aktualności "Erystyki..." podsumują refleksje dotyczące zagadnienia "postprawdy" i mowy nienawiści  - dodaje Kaczmarczyk.

Wydarzenie nieprzypadkowo odbywa się w Stacji Orunia, to tu bowiem dziadek filozofa miał okazałą posiadłość. Za budynkiem domu kultury do dnia dzisiejszego zachowały się pozostałości po pięknym parku, w którym zapewne mały Artur bawił się jako dziecko. 


Spotkanie rozpocznie się o godz. 18:00. Wstęp wolny, natomiast jeśli chodzi o prezent - Artur Schopenhauer był wielkim miłośnikiem psów, dlatego z okazji rocznicy jego urodzin zbierane będą dary dla podopiecznych Schroniska dla bezdomnych zwierząt "Promyk": szelki dla dużych psów, ręczniki, koce, powłoczki pościelowe (ale nie poduszki ani kołdry), itp. 


Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze